אחמדינג'אד שב להופיע בציבור לקראת קאמבק אפשרי לפוליטיקה

נשיאה הקודם של איראן נאם לאחרונה בפומבי בכמה הזדמנויות, לאחר שנים בהן נעלם מעין הציבור. במפלגתו יש מי שתולים בו תקוות גדולות

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
רויטרס

אחרי כמעט שלוש שנים שהיה מחוץ לעין הציבור, הלהיט נשיא איראן לשעבר את הקהל בנאום אנטי מערבי, שהזכיר את נאומיו המשלהבים כנשיא המדינה, במהלך באירוע לזכר קורבנות מלחמת איראן־עיראק בעיר בז'ירופט בדרום־מזרח איראן. בסוף האירוע, שאירע באחרונה, החל הקהל לקרוא: "אחמדינג'אד חזר".

בתום שתי כהונות כנשיא, החליט באחרונה אחמדינג'אד לשוב לדבר בפומבי. אחרי כמה הופעות בשבועות האחרונים — באיראן החלו להעריך שהאיש שוקל את דרכו בחזרה לזירה הפוליטית.

מחמוד אחמדינג'אד ב-2011
מחמוד אחמדינג'אד ב-2011צילום: © Murad Sezer / Reuters/רו

אחמדינג'אד, בן 59, לא הודיע עד כה בפומבי על תוכניותיו לעתיד, והאם הוא מתכוון להשתתף בבחירות הבאות לנשיאות איראן, המתכוננות ב–2017. אבל אם הוא ירוץ, הדבר עשוי להיות בעיה פוליטית משמעותית לנשיא המכהן חסן רוחאני — שצבר פופולריות רבה שהובילה לריכוך משמעותי של העיצומים על איראן בתמורה לריסון תוכנית הגרעין שלה.

במערכת הפוליטית האיראנית יש בכל זאת מי שמעריכים שאחמדניג'אד השמרן עשוי לגבור על רוחאני, הנחשב למתון יותר. "בנשיאות זה המועמד שחשוב. הקבוצה הפוליטית חשובה פחות — המועמד הוא שיכול להתחיל את הגל", הצהיר מסעוד מירקזמי, שכיהן כשר הנפט בממשלתו של אחמדינג'אד, בראיון לאתר חדשות איראני. "אחמדינג'אד התחיל גל כזה בעבר, והוא יכול להתחיל שוב". לדבריו, אם יחליט אחמדינג'אד להתמודד הוא יביס את רוחאני.

למרות ההערכה זו, קשה מאוד להעריך מהם סיכויו של אחמדינג'אד. בבחירות האחרונות, ביולי 2013, הוא לא היה יכול להשתתף בשל ההגבלות בחוקה האיראנית על ריבוי כהונות רצופות. השמרנים ספגו הפסד, כמו גם ול"מועצת המומחים האיראנית", שתבחר את המנהיג העליון הבא של הרפובליקה האיסלאמית — הסמכות השלטונית הגבוהה במדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ