לפחות 148 הרוגים במתקפת טרור משולבת במובלעת העלאווית שבמערב סוריה

בטרטוס התפוצצו שתי מכוניות ממולכדות ואח"כ מספר מחבלים מתאבדים סמוך לתחנת אוטובוס. בג'בלה, שמדרום לעיר לאטקיה, נורו רקטות לעבר תחנת אוטובוס ובית חולים. דאעש לקח אחריות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נזקי אחד הפיצוצים בטרטוס

לפחות 148 בני אדם נהרגו ו-200 נפצעו הבוקר (שני) במתקפת טרור משולבת בשתי ערי הנמל הסוריות טרטוס וג'בלה שבמחוז לאטקיה - מעוז המיעוט העלאווי עליו נמנה הנשיא בשאר אל-אסד - כך דיווח הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחרי קורבנות הלחימה‎. כלי התקשורת הממלכתיים בסוריה, עם זאת, דיווחו כי מספר ההרוגים עומד על 78.

הטלוויזיה הממלכתית הסורית והארגון הסורי לזכויות אדם דיווחו כי בטרטוס התפוצצו שתי מכוניות ממולכדות סמוך לתחנת אוטובוס הומה אדם. מיד אחרי כך התפוצצו לפחות שני מחבלים מתאבדים באזור התחנה. זו מתקפת הטרור המשולבת הראשונה מסוג זה בעיר, בה שוכן המעגן של צבא רוסיה. במחוז פועל גם שדה התעופה שהקימה רוסיה אשתקד לצורך התערבותה הצבאית בסוריה.

מפת סוריה

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי בג'בלה, 25 קילומטרים מדרום לעיר לאטקיה, התפוצצו שלוש רקטות בתחנת אוטובוס סמוך לכניסה לעיר. פיצוץ נוסף התרחש סמוך לבית חולים. בעיר התפוצצו גם מספר מחבלים מתאבדים. הפיגועים בג'בלה התרחשו זמן קצר לפני הפיגועים בטרטוס. כלי תקשורת בסוריה כינו את הפיצוצים "פיגועי טרור" ושידרו סרטונים בהן נראית המולה בשתי הערים ואת הנזק הרב שנגרם.

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) לקח אחריות למתקפת הטרור באמצעות סוכנות הידיעות הרשמית שלו AMAQ. בהודעת הארגון נאמר כי הג'יהאדיסטים התכוונות לפגוע "בהתכנסויות עלאווים, תומכי של אסד, בשתי הערים". בתגובה לפיגועים נמסר מארגון חיזבאללה כי "מדובר באירועים מתוכננים היטב ובסיוע גופי מודיעין מערביים במטרה לזרוע בהלה ופחד בעולם הערבי בכלל".

סרטון שצולם בזירת הפיגועים בג'בלה, הבוקר

הפיצוצים מתרחשים באזור הנשלט כולו על ידי המשטר העלאווי של בשאר אל-אסד וכמעט שלא התרחשו בו פיגועים בחמש השנים האחרונות. בכיר באופוזיציה הסורית אמר ל"הארץ" כי "דאעש מעביר מסר למשטר ולבעלי בריתו שהוא יכול לתקוף גם במעוזיו של אסד וזאת על רקע הדיווחים שכוחות המשטר מתקרבים אל בירת החליפות האיסלאמית א-רקה"‎.

זוהי ככל הנראה מתקפת הטרור הקטלנית ביותר בשטחים שבהם שולט המשטר הסורי מאז החלה הלחימה במדינה במארס 2011. המשטר הסורי שולט לגמרי בערים הנמצאות במחוז לאטקיה, בעוד מעוזי המורדים, בהם גם אלה של ארגון המדינה האיסלאמית וג'בהת א-נוסרה, שאינם שותפים להסכם הפסקת האש בסוריה, ממוקמים באזורים ההרריים שממזרח להן.

בכיר בארגון צבא סוריה החופשי המתנגד לאסד העריך בשיחה עם "הארץ" כי ההתקפה של דאעש מעבירה כמה מסרים הן למשטר והן לכל הגורמים הפעילים על אדמת סוריה. אחד מהם הוא שגם אם הארגון מתחיל לאבד שליטה בשטח בצורה גלויה הוא יתקוף בצורה סמויה באמצעות פיגועי טרור רצחניים.

זירת הפיגוע בג'בלהצילום: STRINGER/אי־אף־פי

לפי הבכיר, השוהה בצפון סוריה, הפיגועים שביצע דאעש לא הגיעו במקרה מבחינת העיתוי, המקום וצורת הפעולה: "מהמידע שיש בידינו, דאעש פעל בחודשים ובשבועות האחרונים לגייס עשרות, אם לא מאות, לוחמים המוכנים לבצע פיגועי התאבדות, וזה סוג של היערכות לעבודה במחתרת". הבכיר הוסיף כי "המשמעות שדאעש כבר לא מגייס המונים כפי שעשה בעבר היא שמטרתו עכשיו לא לכבוש שטחים נרחבים אלא לפגוע בצורה כירורגית ביעדים אסטרטגיים או להטיל פחד ואימה בכל מקום".

לפי אותו בכיר, המידע המודיעיני שיש בידי המורדים מדבר על עשרות רבות של מגוייסים המוכנים להתאבד ומתוכם לא מעט מגוייסים שהגיעו מאירופה וגם מטורקיה: "דאעש יעשה הכל על מנת להותיר אדמה חרוכה והרוסה לגמרי ולא לאפשר הסדר מדיני. אנחנו כבר יודעים כי גם אם יושג הסדר ביניים או פתרון מדיני, המלחמה עם דאעש עוד רחוקה מלהסתיים". האופוזיציה מטילה, לדבריו, חלק גדול מהאחריות לפיגועים האלה על מעשיו של המשטר שלא נתן הזדמנות להסדר מדיני עד כה מה שהביא לצמיחת דאעש לממדים מבהילים.‎

בשבועות האחרונים החריפה הלחימה ברחבי סוריה. הסכם הפסקת האש שנחתם בסוף מארס בין המשטר לבין ארגון הגג של ארגוני האופוזיציה בחסות אמריקאית ורוסית נמצא על סף קריסה. מוקדם יותר השנה ביצע דאעש פיגועים גדולים בדמשק ובעיר חומס שבמרכז המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ