"הארץ" ואי-פי

איראן משתפת פעולה עם ארגון טליבאן כדי למנוע מפעילי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) להיכנס מאפגניסטאן לתחומה, כך על פי מגזין "פוריין פוליסי". באתר החדשות נכתב כי טהראן פועלת עם טליבאן להקמת אזור חיץ נגד המדינה האיסלאמית לאורך גבול איראן־אפגניסטאן, במה שתואר כדוגמה לאופן בו עליית הארגון הקיצוני בסוריה ובעיראק דוחפת יריבים ותיקים לשתף פעולה זה עם זה.

על פי פוריין פוליסי, מאמצה של איראן לאבטח את גבולה עם אפגניסטאן, שאורכו 920 קילומטר, מסמן שינוי ניכר במדיניות הרפובליקה האיסלאמית. טהראן רואה זה זמן רב בטליבאן, ארגון סוני, איום ישיר עליה. ביטוי לכך ניתן למצוא בפעלותיה של טהראן בעבר, אז סיפקה נשק וסייעה ל"ברית הצפונית" – הארגון הצבאי שנלחם בטליבאן בשנים שלפני פלישת ארה"ב לאפגניסטאן ב–2001.

לוחמי טליבאן, במחוז הראט באפגניסטאן בשבוע שעברצילום: Allauddin Khan/אי־פי

אך כעת רואה איראן בטליבאן איום קטן בהרבה מאשר ארגון המדינה האיסלאמית, שעל פי ארה"ב שלוחותיו באפגניסטאן כוללות כ–3,000 לוחמים. פוריין פוליסי הביא את דבריו של הנציג המיוחד של האיחוד האירופי לאפגניסטאן, השגריר פארנץ־מיכאל מלבין, שאמר: "כבר עכשיו מנסים האיראנים לאבטח את הגבול הישיר שלהם עם אפגניסטאן מפני חדירת המדינה האיסלאמית. הם עושים זאת על ידי שיתוף פעולה עם קבוצות שונות, בהן טליבאן, כדי ליצור אזור חיץ לאורך הגבול".

בתוך כך, היום (שלישי) דווח כי חמושי טליבאן תקפו כמה אוטובוסים שנסעו בצפון אפגניסטאן והרגו וחטפו נוסעים. על פי בכירים במדינה, פעילי הארגון הקיצוני הכריחו את הנוסעים לרדת מהאוטובוסים, הרגו תשעה מהם וחטפו לפחות 35 נוספים. דובר המושל, מחמוד דאניש, אמר כי ההתקפה במחוז הצפוני קונדוז פגעה באוטבוסים שנסעו מהבירה קאבול למחוזות הצפוניים טארחר ובדחשן. הדובר הוסיף כי עדיין לא התקבל מידע על גורלם של החטופים.

בכיר במחוז בו נחטפו נוסעי האוטובוס ציין כי התוקפים לבשו מדים של צבא אפגניסטאן. על אף שארגון טליבאן לא לקח אחריות להתקפה, בכירים באפגניסטאן האשימו בחטיפה את הארגון, שעומד מאחורי חטיפות המוניות שהתרחשו בשנה שעברה ברחבי אפגניסטאן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ