מונומנט ענק התגלה קבור מתחת לחולות פטרה

ארכיאולוגים נעזרו בתצלומי לוויין על מנת לאתר את המבנה, המורכב משני משטחים וכולל עמודים וגרם מדרגות ענק. לדבריהם, הוא אינו דומה לכל אתר אחר בעיר הקדומה

גרדיאן ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן ו"הארץ"

מונומנט ענק התגלה קבור תחת החולות באתר המורשת העולמית בפטרה שבדרום ירדן. ארכיאולוגים נעזרו בתמונות לוויין, תצלומי מל"טים ובדיקות קרקעיות כדי לאתר את הממצאים, כך לפי מחקר שפורסם על ידי בית הספר האמריקאי ללימודי המזרח.

התמונות חשפו משטח, בגודל של 56 על 50 מטרים, ובתוכו משטח קטן יותר ומרוצף באבנים, שעמודים מיתמרים בצדו האחד ומדרגות ענק בצדו השני. מבנה מכסה את המשטח הפנימי הקטן, ומתחבר אל גרם המדרגות.

מחברי המחקר, שרה פרקאק מאוניברסיטת אלבמה בבירמינגהאם וכריסטופר טאטל המנהל בפועל של מועצת המרכזים האמריקאיים למחקר מעבר לים, ואמרו כי אף שהמבנה נמצא סמוך למרכז העיר, הוא "נסתר" וקשה להגיע אליו.

פטרה קיימת מאז המאה הרביעית לפני הספירה, אז הוקמה על ידי הציוויליזציה הנבטית, שאכלסה אזורים שכיום נמצאים בירדן, עיראק, ישראל, סוריה ולבנון. כלי חרס מלמדים שהמונומנט נבנה באמצע המאה השניה לפני הספירה, כשפטרה היתה בשיאה. לפי הערכות ייתכן שהמבנה נועד למטרות טקסיות.

צילום מל"ט של האתר (משמאל) ופירוט של המשטח הנראה בוצילום: I la Bianca

החוקרים אומרים כי התגלית אינה דומה לכל מבנה אחר באתר הקדום. "למיטב ידיעתי, אין לנו כל מבנה הדומה למבנה זה בפטרה", אמר טאטל, שחוקר את פטרה זה 15 שנה. לדברי השניים, אף שאין בכוונתם לחפור באתר בשלב זה, הם מקווים כי תהיה להם הזדמנות לעבוד שם בעתיד.

"ידעתי שהיה שם משהו, וגם ארכיאולוגים אחרים, שעבדו בפטרה בלפחות מאה השנים האחרונות - לפחות אחד מהם הבחין בדבר כלשהו", אמר טאטלי. אולם לדבריו, צדדיו של המבנה הזכירו טרסות, שיש רבות כמותן בעיר, "ולכן לא נראה שמישהו העניק לכך תשומת לב רבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ