התקפת הטרור באיסטנבול: מניין ההרוגים עלה ל-42, בהם כ-14 אזרחים זרים

מושל איסטנבול עדכן כי 239 אנשים נפצעו וממשלת טורקיה הכריזה על יום אבל לאומי. ראש ממשלת טורקיה: מחבל אחד התפוצץ מחוץ לנמל והשניים האחרים ניצלו את המהומה כדי להיכנס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל התעופה אתאטורק, אתמול

בטורקיה ידעו בשנה האחרונה לא מעט פיגועים, אבל הפעם מבינים שמי שבחר לבצע אתמול (שלישי) את התקפת הטרור בנמל התעופה הבינלאומי אתאטורק באיסטנבול, בה נהרגו 42 אנשים ונפצעו 239, חיפש יעד אסטרטגי שיצור הד תקשורתי גדול לפעולה וישבש עד כמה שניתן את אורח החיים במדינה. ממשלת טורקיה הכריזה על יום אבל לאומי. 

ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, אמר היום כי מבין שלושת המחבלים שהתפוצצו במהלך ההתקפה, רק אחד התפוצץ מחוץ לטרמינל הנוסעים ואילו שניים אחרים ניצלו את המהומה שנוצרה כדי להיכנס פנימה, לירות לכל עבר ולהתפוצץ אף הם.

פיגועים בערים גדולות בטורקיה בשנה האחרונה

רשויות טורקיה עדכנו כי בהתקפה נהרגו לפחות 23 אזרחים טורקים וכ-14 אזרחים זרים, בהם שישה אזרחים סעודים, שני עיראקים, תוניסאי, אוזבקי, סיני, איראני, אוקראיני וירדני. זהויותיהם של כמה מההרוגים עדין לא פורסמו. הרשות הפלסטינית מסרה כי שתיים מההרוגות הן פלסטיניות המתגוררות בסעודיה, וכי בין הפצועים גם שלוש משפחות פלסטיניות המתגוררות בסעודיה. משרד החוץ הישראלי עדכן כי כל הישראלים השוהים במדינה יצרו קשר. עוד נמסר כי 100 מהפצועים כבר שוחררו לבתיהם מבית החולים.

בטורקיה עושים את מירב המאמצים כדי להחזיר את החיים לשגרה, ולכן המטרה הראשונה של הדרג המדיני והצבאי היתה להחזיר לפעילות את נמל התעופה. בשעות הבוקר החלו טיסות מכל העולם לנחות שוב, לאחר שאמש נסגר הנמל מיד עם תחילת המתקפה. נציגי הרשויות החלו להעריך את הנזק שנגרם לנמל התעופה. פועלים הובאו לאסוף את ההריסות, ולאור יום הנזק שנגרם לטרמינל הבינלאומי נראה בבירור – אפילו התקרה נפגעה. 

בתקשורת הטורקית דווח על אזרחים שחיפשו מסתור בכל מקום אפשרי, משום שלא ידעו בדיוק מה קורה. אנשים נעלו עצמם בשירותים, במשרדים ובחנויות. אתמול נאספו מאות נוסעים מפוחדים מחוץ לטרמינל, בעת שיצאו הקריאות בערוצי החדשות המקומיים לתורמי דם ורשויות טורקיה הוציאו איסור על פרסום תמונות מההתקפה. בכלי תקשורת טורקיים פורסם סרטון שהגיע גם לרשתות התקשורת הבינלאומיות בו נראה אחד המחבלים נורה על ידי שוטר, נופל על הרצפה ושניות לאחר מכן מתפוצץ. השוטר עצמו נראה נמלט מהמקום שניות לפני הפיצוץ, ככל הנראה לאחר שהבין שהמחבל נושא עליו פצצה. היום פורסם כי השוטר הטורקי שרד את ההתקפה.

אחד המחבלים מתפוצץ לאחר שנורה על ידי שוטר

אדם קילי מבוסטון סיפר ששמע יריות ואחריהן פיצוצים, ואז ראה אנשים "פצועים באופן קשה". הווין זיני, בת 12, רק הגיעה מגרמניה עם משפחתה ופרצה בבכי. "היה המון דם על הרצפה", סיפרה לאי-פי. "הכל התפוצץ... אם היינו מגיעים כמה דקות קודם, היינו יכולים למות".   

"דם הותז בכל מקום", אמרה איילול קאייה, בת 37, בזמן שישב מחוץ לנמל ביחד עם בנה בן השנה. "כיסיתי את עיניו של בני ורצנו החוצה". קאייה אמרה שהיא לא חשבה שתמצא עצמה באחד הפיגועים שהיכו את טורקיה בשנה האחרונה. "ראינו את המתקפות הללו בטלוויזיה בחודשים האחרונים, אבל אף פעם לא דמיינתי שזה יקרה בנמל תעופה כל כך מאובטח".

ג'ודית פאביש, דרום אפריקאית שהיתה בדרכה הביתה, אמרה שהיא היתה בדוכן הצ'ק-אין כששמעה את היריות ואחריהן את הפיצוצים. "קפצתי מעל הדוכן והתחבאתי מאחוריו, ואז מישהו אמר לנו לרוץ, אז רצתי והתחבאתי בקפיטרייה", אמרה, בעודה עומדת מחוץ לטרמינר. "חיכינו שם כשעה ואז אמרו לנו לצאת החוצה, אבל אף אחד לא הסביר לנו מה קורה. אין לי בגדים, טלפון, כסף. לא התקשרתי למשפחה שלי. אף אחד לא אומר לנו כלום". היא הוסיפה שהיא ראתה המון דם סמוך לכניסה לנמל התעופה. 

כעת מתפנים בטורקיה לחקירה של הפיגוע, וצפויים מעצרים נרחבים בקרב גורמים המזוהים עם ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) ברחבי המדינה. אמנם אף ארגון לא נטל אחריות, אך דאעש מעולם לא קיבלו אחריות על הפיגועים שביצע בטורקיה. באיסטנבול סבורים שהמחבלים קיבלו סיוע מאנשים נוספים שעזרו להם להגיע לנמל התעופה. החקירה כעת מתמקדת בניסיון להגיע לאותם סייענים ולהסיר את החשש שמי שביצע את הפיגוע אתמול הם לא חלק מהתא שמונה עוד כמה מחבלים פוטנציאלים. היום מוציאה המשטרה הטורקית הנחיות לאזרחים להיות ערניים לסביבה ולהתריע אם הם מבחינים באדם חשוד או באירועים יוצאי דופן שמעלים את חשדם.

הורייט הטורקי דיווח היום מפי כתב רשת הטלוויזיה דוגאן כי המודיעין הטורקי התריע לפני כ-20 יום מפני התקפה אפשרית על ידי המדינה האיסלאמית באיסטנבול. ההתרעה נשלחה במכתב לכל מוסדות המדינה. כתב רשת החדשות אן-בי-סי דיווח כי גם המודיעין האמריקאי העביר התרעה על התקפה אפשרית של דאעש במהלך הרמדאן.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן שוחחו היום בטלפון. השיחה נקבעה לפני התקפת הטרור בעקבות התנצלות ארדואן על הפלת המטוס הרוסי. לאחר השיחה אמר דוברו של פוטין כי בשיחה הנשיא "שלח תנחומיו לעם הטורקי". בהצהרה שפרסם ארדואן נמסר כי השניים שוחחו על החשיבות בנירמול היחסים בין המדינות ושיתוף הפעולה לאור המשבר הפוליטי, הכלכלי וההומנטרי באזור. השניים קבעו להיפגש בהקדם. 

נשיא המדינה ראובן ריבלין שלח איגרת תנחומים למקבילו בטורקיה וכתב: "מעשה פחדני ורצחני זה, הוא דוגמה לשנאה היוקדת לה אנו עדים בצער רב בימים אלה, באזורנו ובעולם כולו. בעת הזו אבקש לברך על חידוש היחסים בין מדינותינו. אני מאמין שחיזוק הדיאלוג יסייע רבות למאמצינו המשותפים למאבק בטרור". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה את הפיגוע ואמר: "ישראל מגנה בתקיפות את פיגוע הטרור אמש באיסטנבול. כל העמים המתורבתים חייבים להתייצב יחד כדי להילחם בנגע הטרור".

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין שיגר הבוקר מכתב ניחומים למקבילו התורכי וכתב כי הוא מבקש "להביע זעזוע וזעם עמוק על הפיגוע הנתעב בשדה התעופה אתאטורק אתמול, שבו כל כך הרבה אזרחים חפים מפשע נרצחו ורבים אחרים נפצעו על ידי מחבלים פראית המקדשים במוות במקום בחיים״. גם השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, שלח את תנחומיו ואמר: "אני מקווה ומאמין שבעקבות הסכם הפיוס (במידה והוא יאושר), יגבר מאוד שיתוף הפעולה עם טורקיה ובעיקר שיתוף הפעולה הביטחוני ומי יודע, אולי בזכות ההסכם ישתפר ביטחונם של אזרחים רבים, בישראל ובטורקיה״.

נמל התעופה אתאטורק, אתמולצילום: OSMAN ORSAL/רויטרס

מזכ"ל האו"ם באן קי מון גינה את "מתקפת הטרור" בנמל התעופה וקרא להעמיד לדין את האחראים. סגן דובר האו"ם אמר כי המזכ"ל "תומך בטורקיה שנאלצת להתמודד עם האיומים ומאמין שיש להגביר את המאמצים האזוריים והבינלאומיים להיאבק בטרור ובקיצוניים". שגרירות סעודיה בטורקיה עדכנה כי לפחות שבעה אזרחים סעודים נפצעו בפיגוע וכולם במצב יציב.

הבית הלבן גינה גם הוא את הפיגועים. "נמל התעופה אתאטורק, כמו נמל התעופה בבריסל שהותקף בתחילת השנה, הוא סמל לקשרים הבינלאומיים שקושרים אותנו יחד", אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט. "אנחנו ממשיכים להביע תמיכה בטורקיה, בת הברית שלנו ושותפתנו, ביחד עם כל חברינו ושותפינו ברחבי העולם, בזמן שאנחנו ממשיכים להיאבק בטרור". שר הפנים הגרמני תומאס דה מייזיר אמר שהוא "נחרד מההתקפה הפחדנית והאלימה על נמל התעופה של איסטנבול", והכריז כי גרמניה תמשיך "במאבק נגד הטרור ביחד עם בני בריתנו במלוא הכוח. הטרור שוב הראה את פניו המכוערים ואנשים חפים מפשע איבדו את חייהם". 

מאוחר יותר דיווחו גורמים בארמון הנשיאות באנקרה כי הנשיא ארדואן שוחח בטלפון גם עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, שמסר את תנחומיו על הפיגוע.המועמדת בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות ארה"ב הילרי קלינטון אמרה: "עלינו להעמיק את קשרינו עם בני הברית ושותפינו במזרח התיכון ואירופה כדי להיאבק יחד באיום הזה. שיתוף פעולה כזה הוא הכרחי כדי להגן אל המולדת ולשמור על ארצנו בטוחה".

המועמד בפריימריז הרפובליקאים לנשיאות, דונלד טראמפ, אמר כי "סכנת הטרור מעולם לא היתה גדולה יותר", וכי "אויבינו הם ברוטלים וחסרי רחמים ויעשו הכל כדי לרצוח את אלו שלא נכנעים לרצונם. עלינו לנקוט בצעדים כדי להגן על ארה"ב מטרוריסטים, ולעשות כל מה שביכולתינו לשפר את ביטחוננו ולשמור על ארה"ב בטוחה". 

השתתף בהכנת הכתבה: ג'קי חורי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ