כדי לשמר את מעמדו, דאעש בוחר בקפידה את קורבנותיו במדינות מוסלמיות

בניגוד להתקפות במערב, בבנגלדש התמקד דאעש באזרחים זרים. התקפה זו, לצד הפיגוע באיסטנבול שעליו לא קיבל אחריות, היא דוגמה למערכת השיקולים שמפעיל הארגון במדינות עם רוב מוסלמי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוטרים סמוך למסעדה שהותקפה בדאקה, היום

הקורבן הראשון היה מתעמל שנורה למוות בחודש ספטמבר, אז יצא לריצה היומית שלו ברובע הדיפלומטי של דאקה, בירת בנגלדש. הוא זוהה לאחר מכן כעובד סיוע בן 50 מאיטליה, ועל פי המשטרה המקומית, רוצחיו קיבלו הוראה להרוג זר לבן באופן אקראי. בחודש אוקטובר קיצונים רצחו גבר מיפן, וחודש לאחר מכן עצרו חמושים רכובים על אופנוע בקרבת כומר קתולי בצפון בנגלדש, פתחו באש ופצעו אותו.

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קרא לפעילים ששלח לאירופה להרוג "כל אדם, בכל מקום". אך התנהגותו של הארגון בבנגלדש, ובפרט בהתקפה שהוציא לפועל בסוף השבוע בדאקה, מראה כי במדינות מסוימות נמצאת הטקטיקה של הארגון הקיצוני תחת בקרה. כך לדוגמה, בתשעת החודשים האחרונים לקחו פעילי המדינה האיסלאמית אחריות ל–19 התקפות במדינה האסיאתית, שכמעט כולן היו התנקשויות מתוכננות בזרים ובני מיעוטים דתיים. בין היתר רצחו פעילי הארגון גבר הינדי במצ'טות, דקרו למוות מטיף שיעי, רצחו מוסלמי שהואשם בהמרת דתו לנצרות ושלחו מחבלים מתאבדים למסגדים שיעים.

בני משפחה של אחת מקורבנות ההתקפה בנמל התעופה אטאטורק, באיסטנבול בשבוע שעברצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

במשך שנים הרגו פעילי המדינה האיסלאמית ללא אבחנה בסוריה ובעיראק. גם בהתקפות שהוציא הארגון לפועל סיפק להן השראה במדינות מערביות, כולל המתקפות בפריז ובבריסל והירי ההמוני במועדון הלילה באורלנדו, הרגו התוקפים את כל מי שיכלו. אך בחינה של ההתקפה בבנגלדש, ובהתחשב בעובדה שהג'יאדיסטים לא לקחו אחריות להתקפות רבות בטורקיה, כולל בנמל התעופה באיסטנבול בשבוע שעבר, מצביע על כך שארגון המדינה האיסלאמית מתאים את הטקטיקה שלו לחלקים שונים של העולם ולקהלים שונים.

"כדי לשמר את התמיכה בו, על ארגון המדינה האיסלאמית להתייחס למשתנים שונים כשהוא מתכנן התקפה במדינה מוסלמית, בניגוד לבמדינה לא מוסלמית", מסבירה ריטה כץ, העומדת בראש חברת "סייט אינטליג'נס גרופ" (SITE Intelligence Group) העוקבת אחר פעילות הג'יהאדיסטים. במסמך בנושא שפרסמה לאחרונה ברשת, כץ הוסיפה כי "ראשי המדינה האיסלאמית מעודדים הרג אקראי של אזרחים בצרפת, בלגיה, ארה"ב ומדינות נוספות במערב. אך במדינה כטורקיה, הארגון צריך להיות בטוח בכך שהוא אינו הורג מוסלמים, או לפחות ליצור מצג כאילו הוא מנסה להימנע מכך".

נושא הרג האזרחים הסונים בפרט הפך לנקודת מחלוקת מרכזית בין המדינה האיסלאמית לארגון אל־קאעדה, מאז התפצלו השניים לפני כמה שנים. לאחר הפיגוע המשולש בנמל התעופה באיסטנבול ביום שלישי, בכיר באל־קאעדה השתתמש בטוויטר כדי להתבטא בחריפות נגד ההתקפה, שיוחסה לארגון המדינה האיסלאמית. "בני העם הטורקי הם מוסלמים, ודמם מקודש. ג'יהאדיסט אמיתי ייתן להם את חייו, לא יטבח בהם", כתב אבו סולימאן אל־מוהג'יר, אוסטרלי שהפך חבר ברשת אל־קאעדה בסוריה, כך על פי "סייט אינטליג'נס גרופ". שתיקתו הלא טיפוסית של ארגון המדינה האיסלאמית בנוגע להרג בטורקיה מבליטה את השיקולים שבהם צריך הארגון להתחשב כשהוא מפעיל אלימות במדינות שבהן רוב מולסמי, מסבירים מומחים.

כץ אמרה כי ארגון המדינה האיסלאמית "התנהג באופן דומה כשהוציא לפועל התקפות במדינות מולסמיות אחרות, והתמקד במטרות ממשלתיות, באנשים הנתפסים ככופרים ובארגונים אויבים".

במסמך שפרסמה ציינה כץ כמה דוגמאות: כשארגון הטרור לקח בחודש שעבר אחריות להתקפה הראשונה שלו בירדן, הוא הקפיד לזהות את המטרה שבה פגע כבסיס צבאי אמריקאי־ירדני. בחודש מאי, פעילי המדינה האיסלאמית הוציאו לפועל התקפה במסגד שיעי בסעודיה הסונית, ובחודש ינואר, כשתקפו בג'קרטה, בירת אינדונזיה, "הארגון התאמץ למסגר את ההתקפה ככזו שנועדה לפגוע בתיירים ולא במקומיים".

התנהגות מסוג זה טיפוסית יותר לאל־קאעדה, שקרא ללוחמיו להימנע מהתקפות שיגרמו לפגיעות נרחבות בקרב אזרחים מוסלמים. עם זאת, בפועל מתנהג ארגון אל־קאעדה באופן דומה למדינה האיסלאמית והורג מוסלמים רבים. אך עובדה זו אינה מונעת משני הארגונים מלהתווכח בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ