אנשיל פפר
שליח "הארץ" לאיסטנבול
אנשיל פפר
שליח "הארץ" לאיסטנבול

הרשויות בטורקיה עצרו ביומיים האחרונים יותר מ–6,000 בני אדם בעקבות ניסיון ההפיכה במדינה, כך הודיע אתמול שר המשפטים של טורקיה, בקיר בוזדאג. "מבצע הניקיון נמשך", אמר שר המשפטים לתקשורת המקומית וציין כי מספר העצורים צפוי לעלות בימים הקרובים.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן אמר אתמול כי ייתכן שאי אפשר יהיה להתחמק מעונשי מוות לקושרים בניסיון ההפיכה והבהיר כי הממשלה תדון בכך עם מפלגות האופוזיציה. בנאום שנשא אתמול מחוץ למעונו באיסטנבול, בפני קהל תומכיו שקרא לו להטיל עונשי מוות על הקושרים, אמר ארדואן: "אנחנו לא יכולים להתעלם מהקריאה הזאת". טורקיה ביטלה את עונש המוות במדינה ב-2004 כדי להתאים את מערכת המשפט שלה לקריטריונים האירופיים, ומאז 1984 איש לא הוצא להורג במדינה.

ארדואן בהלוויית מקורבו ארול אולצ'אק, שנהרג בחילופי אש מחוץ לבניין הפרלמנט, אתמולצילום: BULENT KILIC/אי־אף־פי

משרד החוץ הטורקי דיווח כי מספר ההרוגים בניסיון ההפיכה במדינה עלה ליותר מ-290 וכי מספר הפצועים עומד על יותר מ-1,400 בני אדם. המשרד הבהיר כי מבין ההרוגי, יותר ממאה השתתפו בניסיון ההפיכה.

אתמול הקיימו באנקרה הבירה ובאיסטנבול הפגנות רבות של אנשי כוחות הביטחון שנהרגו בניסיון ההפיכה. ארדואן שהשתתף בשתיים מההלוויות, ופרץ בבכי בהלווייתו של יועץ התקשורת הוותיק שלו, ארול אולצ׳אק, שנהרג ביחד עם בנו בחילופי האש סביב בניין הפרלמנט באנקרה ביום שישי בלילה. בדברים שנשא קודם במסגד פתיח הבטיח ארדואן ש"ננקה את כל מוסדות השלטון מהווירוס הזה", בהתייחסו לתומכיו של איש הדת הגולה בארה"ב פתהוללה גולן, שמואשם על ידי ארדואן והשלטונות בתכנון ההפיכה. טורקיה דורשת מארה"ב להסגיר לידיה את גולן, שבשנים האחרונות מתגורר בפנסילבניה. גולן עצמו הכחיש את מעורבותו בהפיכה והאשים את ארדואן בביומה למען מטרותיו שלו.

עיתונאים מקומיים פרסמו אתמול ברשתות החברתיות כי רשויות טורקיה סגרה אתמול 13 אתרי חדשות עצמאיים. על פי הדיווחים, בין היתר נסגרו האתרים רוטהאבר (Rotahaber), קארסי דיילי (Karsi daily), מדיהסקופ (Medyascope), קאן ארזינקאן (Can Erzincan) ואי־בי־סי דיילי.

כלי תקשורת טורקיים דיווחו כי קולונל עלי יאזיג'י, יועצו הצבאי של ארדואן, נעצר בחשד למעורבות בתכנון ניסיון ההפיכה. רשת NTV דיווחה כי גם עוזרו של הנשיא לשעבר עבדוללה גול, איסמעיל גונסר, נעצר.

גל המעצרים מתמקד בקציני צבא בכירים ובאנשי מערכת המשפט, בפרט שופטים, שלפי סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו לא פחות מ-2,745 מהם נעצרו ביומיים האחרונים. בעקבות המהירות בה בוצעו המעצרים, עלתה סברה בקרב עיתונאים בטורקיה כי לממשל ארדואן היתה רשימה מוכנה מבעוד מועד של תומכי פתהוללה גולן ומתנגדי ארדואן.

בין הקצינים הבכירים שנעצרו נמצאים גם הגנרל אוזדאל אוזטורק, מפקד הארמייה השלישית של צבא טורקיה, הגיס הגדול ביותר בצבא, ואדם הודוטי, מפקד הארמייה השנייה, האחראי כל האזור המזרחי של המדינה, כולל הגבולות עם עיראק, איראן וסוריה.

הקצינים הבכירים שנעצרו הוצעדו אתמול בבגדים תחתונים בלבד מול מצלמות הטלוויזיה, כשידיהם אזוקות. בינתיים, גורמי ממשל בטורקיה הזהירו שלא כל הקושרים נעצרו ואחת הסיבות שארדואן עדיין נמצא באיסטנבול ולא חזר לבירה אנקרה היא ככל הנראה החשש שמורדים ינסו לפגוע במטוסו בדרך. סוכנות רויטרס פרסמה אתמול שמטוסי קרב ״ננעלו״ על מטוסו של ארדואן בשבת, כשחזר לאיסטנבול מחופשתו במרמריס, אבל מסיבה לא ברורה, לא פתחו באש.

בכיר נוסף שנעצר הוא מפקד בסיס חיל האוויר הטורקי אינצ'רליק, בקיר ארקן ואן. מדובר בבסיס של נאט"ו, המשמש גם כבונקר גרעיני של צבא ארה"ב ובסיס חיל האוויר והכוחות המיוחדים האמריקאים באזור, וכן כנקודת יציאה לתקיפות תקיפות אוויריות נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה. לצד מפקד הבסיס נעצרו עשרה חיילים ומפקד משטרה אחד.

שלטונות טורקיה סגרו אתמול את הבסיס לכמה שעות, ניתקו את החשמל החיצוני אליו והגדירו אותו כמרחב אסור לטיסה, בטענה שלחלק מהכוחות הטורקיים בבסיס היה קשר למורדים. בחלק מהפרסומים נטען כי השלטונות חושדים שמטוסי תדלוק של חיל האוויר הטורקי המוצבים במקום שימשו לתדלוק מטוסי הקרב של החיילים הקושרים בעת שאלה ביצעו בשישי בלילה טיסות בשמי אנקרה ואיסטנבול ותקפו מטרות של השלטון, בהם הפרלמנט. בתמונות המעצר שפורסמו אתמול נראים כמה טייסים כשעל סרבלם תג טייסת התדלוק הטורקית.

לאחר כמה שעות שהיה סגור, בסיס אינצ'רליק נפתח אמש מחדש לטיסות צבאיות ומבצעיות, בין השאר של ארה"ב והקואליציה הבינלאומית נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה.

על אף מעצרים של גנרלים וקצינים בכירים נוספים, אין עדיין ודאות מוחלטת שניסיון ההפיכה כשל, ואתמול עדיין התקיימו כמה עימותים בין כוחות הביטחון לבין הקושרים המתנגדים לארדואן. בכיר טורקי הודיע אתמול כי מתקיימים עימותים בין כוחות הביטחון לבין קושרים המתנגדים למעצרם בנמל התעופה הבינלאומי סביהה גקצ'ן שבאיסטנבול, השני בגודלו בעיר. על פי הדיווח השוטרים הגיעו למקום לעצור את הקושרים, אך הם התנגדו למעצרם ואיימו לירות לעברם. בתגובה ירו השוטרים כמה יריות אזהרה לעבר הקושרים, שלא הגיבו באש ובסופו של דבר נכנעו ונעצרו. על פי הדיווח, 11 קושרים נעצרו במקום. איש לא נפגע בתקרית.

הבכיר דיווח גם על עימותים בבסיס חיל האוויר בעיר קוניה שבמרכז טורקיה בין כוחות הביטחון לבין חיילים שלקחו חלק בהפיכה ומתנגדים למעצרם. הבכיר הבהיר כי המצב בקוניה נמצא בשליטה. לדבריו, "זאת הסיבה שביקשנו מהאנשים להישאר ברחובות ולהיות על המשמר". אתמול קרא ארדואן לתומכיו ברחבי טורקיה להישאר ברחובות מחשש לניסיון הפיכה נוסף במדינה.

ארדואן שוחח אתמול בטלפון עם מקבילו הרוסי ולדימיר פוטין. פוטין הביע את תמיכתו בממשלה הנבחרת של טורקיה, ושני המנהיגים הסכימו לערוך פגישה פנים אל פנים בשבוע הראשון של חודש אוגוסט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ