ארדואן פונה לטיהור האקדמיה: דורש סילוק מאות דיקאנים

אחרי מעצר אלפי אנשי צבא, משטרה ומערכת המשפט הודחו אתמול בטורקיה אלפי אנשי חינוך, דת ומודיעין. מאז ניסיון ההפיכה בסוף השבוע הודחו עד כה כ–50 אלף בני אדם מתפקידם

אנשיל פפר
אנקרה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת טורקיה הודיעה אתמול (שלישי) כי בכוונתה לסלק מתפקידיהם את כל תומכיו של פתהוללה גולן — אותו היא מאשימה בניסיון ההפיכה הכושל בסוף השבוע האחרון. בהתאם, הרחיב הממשל את פעולות הטיהור מהצבא, המשטרה ומערכת המשפט גם לאוניברסיטאות ובתי הספר, שירותי המודיעין ורשויות הדת. מאז ניסיון ההפיכה, כ–50 אלף חיילים, שוטרים, שופטים, עובדי מדינה ומורים בטורקיה הושעו מתפקידם או נעצרו, בצעדים שהחריפו את המתיחות במדינה — בה חיים 80 מיליון בני אדם. "ארגון הטרור הזה כבר לא ישמש פיון של אף מדינה", אמר ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים, בהתייחסו למה שהממשלה מכנה "מדינה בתוך מדינה" הנשלטת על ידי תומכיו של איש הדת גולן.

אתמול פוטרו כ–24 אלף מורים ועובדים של משרד הפנים הטורקי ברחבי המדינה. המועצה להשכלה גבוהה בטורקיה דרשה את התפטרותם של 1,577 הדיקאנים בכל האוניברסיטאות במדינה. במקביל, הודיע משרד החינוך של טורקיה על שלילת רישיונותיהם של 21 אלף מורים העובדים במוסדות חינוך פרטיים, כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס מפי מקור במשרד. 

ארדואן נואם בפני תומכים באיסטנבול, אתמולצילום: Kayhan Ozer/אי־פי

בנוסף, סוכנות הידיעות אונדולו דיווחה כי 399 עובדים במשרד המשפחה ומדיניות הרווחה בטורקיה פוטרו מתפקידם. עוד נמסר כי 257 מעובדי משרד ראש הממשלה פוטרו. המינהל לענייני דת פיטר 492 מעובדיו, בהם מטיפים ומורים רוחניים. הממשלה פיטרה גם מאה עובדים בשירות המודיעין של טורקיה. עוד דווח כי תעודות העיתונאי של 34 עיתונאים נשללו בשל "איום לביטחון הלאומי". 

סוכנות הידיעות הממלכתית אנדולו דיווחה כי בתי המשפט במדינה הורו לאסור 85 גנרלים ואדמירלים, הממתינים למשפטם בגין השתתפותם בניסיון ההפיכה במדינה. עשרות אחרים עדיין נחקרים על ידי הרשויות. בין הגנרלים שנעצרו ונשלחו לכלא גם הגנרל אקין אוזטורק — מפקד חיל האוויר הטורקי לשעבר, ששימש כנספח הצבאי בישראל בסוף שנות ה–90 — ואדם חודודי, מפקד הארמיה השנייה בצבא הטורקי.

בתוך כך, העיתון הטורקי דיילי סבאח המזוהה עם השלטון, פרסם אתמול כי הרשויות בטורקיה הגישו בקשה רשמית להסגרתו של פתהוללה גולן, החי בפנסילבניה ולטענת אנקרה עומד מאחורי ניסיון ההפיכה. עם זאת, לאחר שיחה בין נשיא ארצות הברית ברק אובמה לעמיתו ארדואן, הודיע הבית הלבן כי טורקיה הגישה רק מסמכים הנוגעים לפעילותו של גולן, אך לא בקשה רשמית להסגרתו.

עם זאת, שר המשפטים הטורקי בקיר בוזדאג הודיע אתמול כי טורקיה העבירה לארצות הברית דרישה לעצור את איש הדת פתהוללה גולן. "כל הראיות מצביעות עליו כאשם, יש לנו מספיק ראיות — יותר מכפי שתבקשו — נגד גולן. אין צורך להוכיח שהיה ניסיון הפיכה. כל הראיות מראות שתכנון ההפיכה נעשה בהוראותיו", אמר בוזדאג. ראש ממשלת טורקיה, בינאלי יילדרים, הוסיף כי טורקיה "תעקור את תנועתו של גולן משורשיה, כדי שהיא לא תוכל לבגוד שוב בעם הטורקי". יילדרים הבטיח גם הוא לספק לארצות הברית ראיה למעורבותו של גולן בניסיון ההפיכה. ארצות הברית הודיעה כי תשקול את דרישת ההסגרה רק אם יוצגו בפניה ראיות מוצקות. יילדרים האשים את וושינגטון ב"מוסר כפול במאבק נגד הטרור". לדבריו, ניסיון ההפיכה הוא "חסר תקדים, משום שבפעם הראשונה בהיסטוריה אזרחים היו גם הם יעד של הקושרים".

במקביל, נשיא טורקיה ארדואן, חזר אתמול לאנקרה לראשונה מאז ניסיון ההפיכה. זאת, לאחר ששהה בימים האחרונים באיסטנבול. ארדואן התראיין לכמה כלי תקשורת וסיפר כיצד ניצל מניסיון ההפיכה. בראיון לסי־אן־אן אמר ארדואן שהוא "ניצל ממוות בקושי", אחרי שהקושרים תקפו את המקום בו שהה בעת חופשתו בעיירת הנופש מרמריס. "אם הייתי נשאר עוד 10–15 דקות במלון הייתי מת או נחטף", טען. הוא הוסיף כי הוא "אינו שולל להטיל עונש מוות על הקושרים". גם אחת ממפלגות האופוזיציה — התנועה הלאומית הימנית בטורקיה (MHP) — הודיעה אתמול שתתמוך בהחזרת עונשי המוות. מנהיג המפלגה, דבלט בהג'לי, אמר שאם מפלגת הפיתוח והצדק של ארדואן תבקש להכניס את העונשים לחוקה נוכח ניסיון ההפיכה — מפלגתו תתמוך בכך. ביחד, יהיו לשתי המפלגות די קולות לקרוא למשאל עם על החזרת עונשי המוות במדינה, לאחר שאלה בוטלו ב–2004. בקהילה הבינלאומית מעריכים כי צעד כזה יפגע במאמצי הצטרפותה של טורקיה לאיחוד האירופי.

אתמול הודיע צבא טורקיה שהמודיעין הראשוני על תכנון ניסיון ההפיכה התקבל ביום שישי בארבע אחר הצהריים, וכי התרעה על כך נמסרה לרשויות הרלוונטיות. בהודעה נאמר כי רוב הצבא הטורקי לא לקח חלק בניסיון ההפיכה ולא היה מעורב בתכנונה. עוד נמסר כי צבא טורקיה "העניש באופן החמור ביותר" את החיילים והכוחות שאחראים למה שכונה על ידי הרמטכ"ל "החרפה הזאת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ