ארדואן מנקה את התקשורת הטורקית: הורה על סגירת עשרות ערוצי טלוויזיה, רדיו ועיתונים

לפי הדיווח ב-"סי-אן-אן טורק" סגר שלטון ארדואן שלוש סוכנויות ידיעות, 16 ערוצי טלוויזיה, 23 תחנות רדיו ו-45 עיתונים יומיים; מקורות בטורקיה: 1.5% מצבא טורקיה השתתף בניסיון הפוטש

רויטרס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן מתראיין לעיתונאים לפני ניסיון ההפיכה, בתחילת החודש שעבר
ארדואן מתראיין לעיתונאים לפני ניסיון ההפיכה, בתחילת החודש שעברצילום: Lefteris Pitarakis/אי־פי

הרשויות בטורקיה הורו היום (רביעי) על סגירתם של יותר מ–130 כלי תקשורת – צעד המרחיב את מסע הטיהורים של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל לפני כשבועיים. הנשיא דרש את סגירתם של שלוש סוכנויות ידיעות, 16 ערוצי טלוויזיה, 23 תחנות רדיו ו-45 עיתונים יומיים. בנוסף, אתמול מסרו מקורות בטורקיה לרשת החדשות בי־בי־סי כי 8,651 חיילים – 1.5% מהצבא – השתתפו בניסיון ההפיכה הכושל. על פי אותם מקורות החזיקו הקושרים בליל ניסיון ההפיכה ב-35 מטוסים, 37 מסוקים, 74 טנקים ושלוש ספינות. 

רשת סי־אן־אן טורק דיווחה כי בין כלי התקשורת שצוינו בהודעת השלטון העיתון הליברלי טאראף, וכן העיתון זאמאן, עליו השתלט הנשיא ארדואן בכוח בחודש מארס השנה. באותה עת היה ידוע זאמאן כעיתון אופוזיציה וכיומון הנפוץ בטורקיה. כמו כן הורה השלטון על סגירתם של ערוצי הטלוויזיה אס־טי־וי (STV) וקאנלטורק (Kanaltürk). קודם להודעה בדבר סגירת כלי התקשורת פרסמו הרשויות צווי מעצר ל-47 עובדים לשעבר בעיתון "זאמאן", כך מסר מקור בממשלת טורקיה. פרשנים ציינו כי הצעדים נגד עיתונאי העיתון היא מתווספת לצעדים לדיכוי תומכיו של איש הדת הגולה פתהוללה גולן, אותו מאשימה אנקרה בתכנון ניסון ההפיכה. אותו מקור ציין כי בין העצורים "מנהלים וכמה אנשי צוות, בהם פובליציסטים". 

המקור בממשלה טען כי צווי המעצר אינם קשורים למאמרים שעובדי העיתון פרסמו בעבר. "בשלב זה, הסיבה למעצרים היא שלבכירים בזאמאן יש בוודאי מידע פנימי על הרשת של גולן", אמר המקור והוסיף כי מידע זה עשוי לסייע בחקירת ניסיון ההפיכה. עם זאת, בין העצורים אנשי שמאל שאינם חולקים את עמדותיו של גולן בנושאי דת – עובדה המעלה חשש כי צווי המעצר הוצאו באופן גורף נגד מבקריו של ארדואן ושלטונו.

צעדיו האחרונים של ארדואן מחריפים את החשש לדמוקרטיה הטורקית בקרב ארגוני זכויות אדם ובעלות בריתה של אנקרה במערב. בעקבות גל מעצרי העיתונאים פרסם משרד החוץ של ארה"ב הודעה, על פיה הבית הלבן מבין כי על טורקיה לאתר את האחראים לניסיון ההפיכה. עם זאת, עוד נכתב בהודעה כי מעצרם של עיתונאים כחלק מפעולות הממשלה מצטרף למגמה מעוררת חשש הפוגעת בדיון הציבורי. דובר משרד החוץ ג'ון קירבי ציין בדבריו כי הממשלה בטורקיה משתמשת בגופים העוסקים באכיפת חוק וסדר כדי לפגוע בדיון פוליטי לגיטימי. כמו כן, ארגון זכויות האדם אמנסטי אינטרנשיונל הודיע כי גל המעצרים הוא "דיכוי דרקוני של חופש הביטוי". בין צווי המעצר האחרונים שהוציא השלטון מופיעים שני עורכים ראשיים לשעבר בעיתון זאמאן, כך על פי העיתון הורייט.

מאז ניסיון ההפיכה הכושל עצרו שלטונות טורקיה כמעט 16 אלף בני אדם. הרשויות המקומיות הודיעו על הדחתם של יותר מ–2,400 אנשי צבא, בהם 726 קציני צבא, כך דיווחה רשת סי־אן־אן טורק. לפחות 246 בני אדם נהרגו בניסיון ההפיכה ויותר מ-2,000 נפצעו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ