קטאר העבירה 31 מיליון דולר לתשלום משכורות לפקידי חמאס בעזה

משכורות יולי ישולמו אך ורק ל-23 אלף הפקידים האזרחיים של הארגון ולא לאנשי מנגנוני הביטחון. לדברי ראש השלחת הקטארית לשיקום הרצועה, התשלום ייעשה באמצעות האו"ם

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

קטאר הודיעה היום (שלישי) כי תשלם את משכורותיהם של כ-23 אלף פקידי חמאס ברצועת עזה, ולצורך כך העבירה 31 מיליון דולר. נשיא הוועדה הקטארית לשיקום רצועת עזה, השגריר מוחמד אל-עמאדי, הבהיר כי מדובר במשכורות של הפקידים האזרחיים בלבד ולא של אנשי מנגנוני הביטחון של הארגון.

במסיבת עיתונאים ברצועה אמר היום אל-עמאדי כי תשלום המשכורות של חודש יולי ייעשה באמצעות מנגנון של האו"ם ולא באמצעות תשלום ישיר על ידי קטאר, ולכן מתבצעת החלוקה בין הפקידים האזרחיים והדרג ביטחוני. לדבריו, ההחלטה התקבלה בחודש שעבר ובימים הקרובים ישולמו המשכורות. עם זאת, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, הביע הסתייגות מההחלטה ואמר כי מתנהלים מגעים לתשלום המשכורות גם לאנשי מנגנוני הביטחון. יש לציין כי לא מדובר באנשי הזרוע הצבאית של חמאס אלא בכוחות השיטור ברצועה.

אנשי מנגנוני הביטחון של חמאס ברצועה, ב-2009צילום: רויטרס

פקידי חמאס ברצועה לא קיבלו משכורת בצורה מוסדרת כבר שנתיים, מאז הוקמה ממשלת ההסכמה הלאומית הפלסטינית, ועד כה הם קיבלו תשלומים מזדמנים ממענקים שהעבירו מדינות זרות, כשהמרכזית שבהן היא קטאר.

קטאר מובילה שורה של מיזמים לשיקום הרצועה, והיא נחשבת היום למדינה המרכזית הנותנת חסות לחמאס, בעיקר לדרג המדיני של הארגון. יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, יושב בקטאר וכך גם רבים מבכירי הארגון. על פי הערכות פלסטיניות, קטאר מזרימה כספים לחמאס בין היתר על מנת שמדינות אחרות, בהן איראן, לא יקבלו חסות מלאה על הארגון. 

במהלך השנים ניסתה דוחא לפייס בין הפתח והחמאס, אך עד כה ללא הצלחה. סוגיית תשלום המשכורות לפקידי החמאס, כולל לכוחות השיטור, נחשבת לאחת מנקודות המחלוקת שצפו ועלו בכל שיחות הפיוס שהתקיימו עד היום. פקידים שמינה החמאס מתלוננים על מצב כלכלי וחברתי קשה מאוד שלא מאפשר להם להתפרנס בכבוד, ובחמאס עומדים על כך שתשלום משכורות הפקידים הוא באחריות הרשות הפלסטינית. הצדדים הקימו כמה ועדות משותפות במטרה לבדוק את הסוגייה, אך הדברים לא הגיעו לידי הסכמה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ