קרוב ל-18 אלף בני אדם מתו בבתי הסוהר של אסד בסוריה מאז 2011

דו"ח חדש שפרסם ארגון אמנסטי אינטרנשיונל, המבוסס על סיפוריהם של 65 בני אדם, "ניצולי עינויים", מתאר את השימוש השיטתי שעושים סוהרים של המשטר הסורי באונס ובמכות

ד־פ־א, אי־פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
ד־פ־א, אי־פי ו"הארץ"

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל הודיע אתמול כי כמעט 18 אלף בני אדם מתו בבתי הסוהר של המשטר הסורי מאז תחילת מלחמת האזרחים במדינה ב–2011 ועד סוף 2015 — מעינויים או מטיפול לקוי.

דו"ח חדש שפרסם הארגון, המבוסס על סיפוריהם של 65 בני אדם, "ניצולי עינויים", מתאר את השימוש השיטתי שעושים סוהרים של המשטר באונס ובמכות. לדברי הארגון, 17,723 בני אדם מתו מאחורי הסורגים בין מארס 2011 לדצמבר 2015. יותר מ–300 בני אדם בממוצע מתו בבתי הסוהר של גופי המודיעין במדינה בכל חודש. ההתעללות והתנאים הבלתי־אנושיים שתוארו על ידי הניצולים היו גם בכלא הצבאי סיידנאיה בפרברי דמשק.

לפי עדויות של אסירים לשעבר, הסוהרים ערכו בכלא "מסיבות קבלת פנים" שכללו טקסים אלימים, בהם השתמשו במוטות ברזל וכבלי חשמל. "הם התייחסו אלינו כמו אל חיות. הם רצו שאנשים יהיו כמה שפחות אנושיים", סיפר אסיר לשעבר בשם סמר לארגון אמנסטי לצד עשרות האסירים האחרים שתיארו את הזוועות שחוו. "הדם זרם כמו נהר...מעולם לא דמיינתי רמה אנושית נמוכה כל כך", הוסיף.

רוב הניצולים סיפרו על אסירים שגססו במאסר, חלקם סיפרו כי נאלצו לשהות בתאים לצד גופות לזמן מה. הם תיארו כיצד הוכו, נאנסו וחושמלו. הסוהרים נהגו גם לצרוב את גופם במים חמים ולכבות עליהם סיגריות.

אסירים סורים בבית משפט בדמשק, ב-2012
אסירים סורים בבית משפט בדמשק, ב-2012צילום: Bassem Tellawi/אי־פי

לאמה, פעילה סורית צעירה שנעצרה בגין השתתפות בהפגנות נגד הממשלה והוחזקה במשך יותר מחודש בכמה מתקני מעצר ממשלתיים, סיפרה לארגון כיצד הוכתה על ידי הסוהרים ואיך נמנע ממנה ללכת לשירותים. ועדיין היא מרגישה בת מזל לעומת אותם אלפים שמצאו את מותם בין כותלי בתי הסוהר. אחת מהשיטות לעינוי האסירים, לדבריה, היתה להכניס את האסירים לתוך צמיגים ולהצליף בהם בשעה שגופם מתעוות. הסוהרים נהגו גם לעקור את ציפורני האסירים המעונים. כיום מתגוררת לאמה באירופה ומשם היא נזכרת כיצד שמעה את חברתה לתא נאנסת על ידי החוקר שלה ואחרת סופגת הצלפות שוב ושוב. היא מספרת כי המזון לו זכתה היה דל ורק לעתים זכתה לאכול לחם או אורז וכמה ירקות מבושלים.

לפי הדו"ח, עצירות חדשות שהגיעו לבתי הכלא נאלצו לעבור "בדיקות ביטחוניות" שכללו לרוב תקיפות מיניות על ידי שומרים בכלא. ניצול אחר בשם זיאד סיפר כי ביום אחד היה עד למותם של שבעה בני אדם אחרי שמערכת האוורור בתא שלהם הפסיקה לעבוד: "הם בעטו בנו כדי לראות מי חי ומי לא", הוסיף.

ממשלת סוריה דחתה בשנים האחרונות את כל הדו"חות והדיווחים על עינויים בבתי הסוהר שלה. בפברואר האשים האו"ם את דמשק בניהול "מדיניות טיהור" וקבע כי כל הצדדים המעורבים בלחימה ביצעו פשעי מלחמה. יו"ר אמנסטי אינטרנשיונל במזרח התיכון ובצפון אפריקה, פיליפ לותר, קרא לקהילה הבינלאומית, במיוחד לרוסיה ולארה"ב הפועלות במדינה ומובילות את שיחות השלום בין הצדדים הלוחמים, לשים את נושא ההתעללויות בראש סדר העדיפויות. "במשך עשורים, כוחות הממשלה הסורית השתמשו בעינוייים כדרך לדכא את המתנגדים שלהם", אמר לותר, "היום זה מבוצע כחלק מהתקפה שיטתית כנגד כל מי שחשוד במרד נגד הממשלה גם בתוך האוכלוסייה האזרחית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ