ארה"ב הזניקה מטוסים לעבר מטוסי קרב סוריים שאיימו על כוחותיה

צבא אסד תקף את העיר הכורדית חסקה שבצפון-מזרח המדינה, שבה פרושים בין היתר יחידות מיוחדות אמריקאיות. הפנטגון: מוטרדים מכך שההפצצות מתרחשות באזור שבו הקואליציה פועלת

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טיל שיוט נורה מספינה של רוסיה, אתמול. כבר שיגרה בעבר לעבר מטרות בסוריה
טיל שיוט נורה מספינה של רוסיה, אתמול. כבר שיגרה בעבר לעבר מטרות בסוריהצילום: HANDOUT/רויטרס

מטוסי קרב של הקואליציה המערבית בסוריה הוזנקו לצפון־מזרח המדינה ביום חמישי כדי להגן על הכוחות המיוחדים של צבא ארה"ב מהתקפה של מטוסי קרב סוריים, כך מסר הפנטגון שלשום. דובר הפנטגון, ג'ף דייוויס, אמר כי מטוסי הקואליציה המערבית הגיע לשטח הסמוך לעיר חסקה בזמן ששני מטוסים סוריים מסוג SU—24s עזבו, והכוחות המיוחדים האמריקאיים היו באזור בו תקפו. לדבריו, המטוסים הסוריים לא הגיבו למאמצי הכוחות על הקרקע ליצור עמם קשר וזו פעם ראשונה שמטוסי הקואליציה הוקפצו בתגובה להפצצות צבא אסד. "זה מאוד יוצא דופן, לא ראינו שמשטר אסד נוקט בכזו פעולה נגד המיליציה הכורדית (YPG) לפני כן", אמר. 

כוחות אוויריים של צבא אסד תקפו בעיר בימים האחרונים והמיליציה הכורדית השולטת בשטח דיווחה כי עשרות נהרגו בתקיפות וכי אלפים פונו מבתיהם. בהודעה שפרסם הפנטגון נאמר כי ארה"ב "מוטרדת מהעובדה שכוחותיו של אסד תוקפים באזור שבו הקואליציה פועלת באופן אקטיבי נגד ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש)". בנוגע להקפצת המטוסים, נאמר בהודעת הפנטגון: "יצרנו מיד קשר עם רוסיה באמצעות הערוץ שהוקם למניעת חיכוכים במרחב האווירי הסורי, והם אמרו שלא מדובר במטוסים רוסיים. הבהרנו להם למסור לסורים כי מטוסי הקרב של הקואליציה יגנו על הכוחות שפועלים על הקרקע ועל עצמם, אם יידרשו לכך".

נזקי פיגוע כפול שביצע דאעש בעיר הכורדית קמישלי שבצפון-מזרח סוריה, בחודש שעברצילום: RODI SAID/רויטרס

ארה"ב שיגרה לסוריה בחודשים האחרונים 300 אנשי יחידות מיוחדות המסייעים למיליציה הכורדית (YPG) במאבקה בדאעש. על אף שלא נורתה אש חיה בין המטוסים האמריקאיים לסוריים מדובר בתקרית מסוכנת. בנוסף. ההפצצות הסוריות באזור חסקה מהוות איום משמעותי לכוח האמריקאי הפועל על הקרקע. דובר הפנטגון, ג'ף דיוויס, מסר כי זו הפעם הראשונה שמטוסים הקואליציה מוזנקים בגלל הפצצות של חיל האוויר הסורי והדגיש כי בין הצדדים לא נוצר קשר רדיו ישיר.

בתוך כך, אתמול שיגרו ספינות של חיל הים הרוסי המשייטות בים התיכון שלושה טילי שיוט לעבר מטרות בקרבת העיר חאלב שבצפון סוריה. מדובר בסימן נוסף להתרחבות הפעילות הצבאית הרוסית בסוריה, כמה ימים לאחר שהחלה בגיחות הפצצה מבסיס אווירי במערב איראן. רוסיה כבר שיגרה בעבר טילי שיוט לעבר מטרות בסוריה תוך שהיא משתמשת בצי שבים הכספי.

התקיפות של חיל האוויר הרוסי נועדו לסייע לכוחותיו של נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, בקרבות הקשים שהם מתנהלים בחאלב בשבועות האחרונים נגד קואליציה של ארגוני מורדים. השליטה בעיר חאלב מפוצלת כבר ארבע שנים, כשהשכונות המערביות נשלטות בידי נאמני אסד ואילו המזרחיות על ידי מורדים מתונים או מיליציות איסלאמיות. בשבועיים האחרונים פרצו המורדים מצור שהטילו עליהם צבאו של אסד והדבר חייב את רוסיה להגביר את תקיפותיה.

בהודעת משרד ההגנה הרוסי נאמר כי טילי השיוט כוונו לעבר מטרות ארגון ג'בהת פתאח א-שאם (ג'בהת א-נוסרה לשעבר). עוד הודיעה אתמול רוסיה כי היא תומכת בהצעה להפסקת אש מדי שבוע למשך 48 שעות בכל פעם בחאלב, וזאת על מנת לאפשר הזרמת סיוע הומניטרי, מזון ודלק לתושבים. חאלב סובלת משיבושים קשים באספקת המים והחשמל עקב נזקי ההפצצות. ארגון הגג שמייצג את קבוצות האופוזיציה הסוריה אמר כי הוא תומך בהצעה שהאו"ם יפקח על הפסקת האש.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ