האו"ם: האסון בחאלב הוא "המשבר הגדול ביותר בזמננו"

אף משלחת סיוע לא הצליחה להגיע החודש לאזורים הנצורים בעיר שסועת הקרבות. באו"ם קוראים לכל הצדדים הלוחמים בעיר להסכים להפסקת אש של 48 שעות מדי שבוע

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אי-פי

תת המזכיר הכללי לעניינים הומניטריים באו"ם, סטפן אובריין, העביר אתמול (שני) דיווח מדכדך על מאמצי הסיוע ההומניטרי בסוריה, ואמר שאף משלחת סיוע לא הגיעה החודש לאזורים הנצורים בעיר הצפונית חאלב. במהלך תדרוך במועצת הביטחון של האו"ם, קרא אובריין לכל הצדדים הלוחמים בעיר להסכים להפסקת אש שבועית של 48 שעות, שתאפשר להעביר סיוע לתושבים הנצורים שזקוקים לו באופן נואש. לדבריו, סבלם של תושבי בעיר — בה מתרחשים קרבות עזים בין המורדים הסורים השולטים במזרח לבין כוחות צבא אסד השולטים במערב — הגיע ל"שיא הזוועה".

אובריין אמר שחאלב מופצצת בכל יום והגיעה ל"שיא האימה" ב"משבר הגדול ביותר של זמננו". הוא אמר למועצת הביטחון, שמפולגת בעקבות המשבר בסוריה, כי "יש לכם את הכוח באמצעות עט — משיכה פשוטה של עט — לאפשר לאנשים לקבל מזון". לדבריו, האו"ם הגיש החודש בקשות להעביר סיוע למיליון תושבים שנצורים באזורים שקשה להגיע אליהם, אבל ממשלת סוריה אישרה פחות מחצי מהבקשות, וסירבה שהסיוע יועבר לאזורים המוחזקים על ידי המורדים במזרח חאלב. הוא הוסיף שהחודש שאף שיירה הנושאת סיוע הומניטרי לא הגיעה ליעדה, זאת בעקבות הלחימה, אי־הביטחון והדרישות הביורוקרטיות.

בית הרוס בפרברי העיר הצפונית חאלב, לפני שבועיים
בית הרוס בפרברי העיר הצפונית חאלב, לפני שבועייםצילום: Muhammed Muheisen/אי־פי

רוסיה, בת ברית קרובה של נשיא סוריה בשאר אל־אסד, אמרה ביום חמישי כי היא מוכנה לגבות את קריאת האו"ם להפסקת אש שבועית בת 48 שעות בחאלב, שתאפשר למשלחות סיוע הומנטירי להגיע הן לאזורים הנשלטים על ידי המורדים והן לאזורים הנשלטים על ידי הממשלה. סגנית השגריר של ארה"ב מישל סיסון חזרה על תמיכת מדינתה בהפסקות האש ההומניטריות בנאומה במועצת הביטחון, כשאמרה: "זה  חיוני שכל הקבוצות החמושות בחאלב יכבדו את הפסקות האש הללו". היא דחקה ברוסיה לגבות את הכרזתה החד־צדדית "עם צעדים משמעותיים שיסייעו ליצור גישה בטוחה לעיר חאלב". 

אובריין אמר כי האו"ם מברך על תמיכת רוסיה בשבוע שעבר בהצעה לקיים הפסקות אש של 48 שעות בחאלב, אולם הצדדים האחרים המעורבים בלחימה טרם התחייבו לה. "זאת לא יכולה להיות הצעה רק של צד אחד. המטוסים (שלקחו חלק בתקיפות) נותרו במקומם, אבל אנחנו צריכים את הסכמתם של כל הצדדים כדי שיתנו לנו לעשות את העבודה", אמר. "בחאלב, אנחנו מסתכנים בקטסטרופה שאין כדוגמתה בחמש השנים האחרונות בכל הנוגע לשפיכת דמים והרס במלחמת האזרחים בסוריה", הוסיף. 

שכונה הרוסה בחאלב שבצפון סוריה, אתמול
שכונה הרוסה בחאלב שבצפון סוריה. מדינה אחת בישראל פירושה מלחמת אזרחים ללא פתרוןצילום: ABDALRHMAN ISMAIL/רויטרס

לפי האו"ם, הלחימה בחאלב הותירה 275 אלף בני אדם בשכונות המזרחיות בעיר, היכן ששולטים המורדים, מנותקים ממזון, מים, חשמל ותרופות כבר יותר מחודש. בנוסף, הגישה לכמיליון תושבים וחצי באזורים הנשלטים על ידי הממשלה במערב העיר נותרה "קשה מאוד".

האו"ם מצא לאחרונה נתיב חדש למערב חאלב והצליח להעביר מעט סיוע. כוחות האו"ם מכינים 20 משאיות מלאות במזון ואספקה נוספת למזרח חאלב כדי שייצאו לדרך ברגע שהפסקת האש הזמנית תיכנס לתוקף. "זה מרוץ נגד הזמן", אמר אובריין. "הלחימה נמשכת והדיווחים המזעזעים על הפצצות של בתי חולים ובתי ספר ממשיכים לזרום. החשמל נותק, מים נותרו בקושי והתנועה מוגבלת".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ