שני מיליון תושבי חאלב נותקו ממים זורמים; פעילים: להפצצות המשטר אופי "דרזדני"

יותר ממאה בני אדם נהרגו במתקפה של כוחות אסד על העיר, שנכנסה ליומה השלישי. ההפצצות פגעו בתחנת השאיבה במזרח חאלב והתושבים נאלצים להסתמך כעת על בארות, שרבות מהן מזוהמות

ניו יורק טיימס, רויטרס ואי־פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בתצלום נראה מכתש גדול מלא מים באמצע רחוב
מכתש שנוצר בעקבות תקיפה אווירית בחאלב, אתמולצילום: ABDALRHMAN ISMAIL/רויטרס

יותר ממאה בני אדם נהרגו במתקפה של צבא נשיא סוריה, בשאר אל-אסד, על אזורים שבשליטת המורדים בעיר חאלב. כוחות המשטר השמידו בניינים ורחובות שלמים בעיר והביאה לניתוקם של כשני מיליון בני אדם ממים זורמים, כך על פי עובדי סיוע הפועלים בשטח ונציגי האו"ם. הארגון הסורי לזכויות אדם מסר כי בסך הכל, מאז קריסת הפסקת האש ביום שני נהרגו בחלקה המזרחי של חאלב 173 בני אדם, 25 מהם היום. כמו כן, על פי ארגון סיוע מקומי הובאו 147 בני אדם לבתי חולים בעיר מאז תחילת ההתקפה על חאלב.

המתקפה המשולבת של כוחות המשטר הסורי וצבא רוסיה נכנסה היום (שבת) ליומה השלישי על רקע איומים בפעולה קרקעית נרחבת במזרח חאלב, העיר הסורית המחולקת שהפכה סמל לזוועות מלחמת האזרחים בסוריה. ראש ארגון הסיוע מיידיי רסקיו (Mayday Rescue), ג'יימס לה מסוריר, אמר כי זהו "היום הגרוע ביותר שהיה זה זמן רב" בעיר. לדבריו, פעילי השטח אומרים כי להתקפה יש אופי "דרזדני" – תיאור המתייחס להפצצות הכבדות של בעלות הברית על העיר דרזדן שבגרמניה בשלהי מלחמת העולם השנייה.

הפצצות בחאלב בסוף השבועקרדיט: ניו יורק טיימס

בסרטונים שהועלו לרשת על ידי עדי ראייה ניתן לראות בניינים בשכונת מווסאלאט שבמזרח העיר בוערים לאחר תקיפה אווירית. פעילים המתנגדים למשטר דיווחו כי ההפצצות זיעזעו את הקרקע, הותירו תושבים מתחבאים בבתיהם והפכו את הרחובות לבלתי ניתנים למעבר. "אתה לא יודע אם תישאר בחיים או לא", אמר מודאר שקהו, אח בבית החולים א־דקאק במזרח העיר. זהאר א־זהאר, פעיל בחאלב, הוסיף כי לא נותרו דרכים לעבור בהן: "אפילו בין השכונות שלנו הדרכים מלאות בהריסות".

ההפצצות הכבדות הותירו אזרחים רבים לכודים בהריסות ושכונות שלמות הפכו לתלי הריסות. עם תחילת פינוי הפצועים לבתי החולים החלו עובדי חילוץ לפרסם סרטונים רבים שבהם נראים גברים מחלציפ ילדים מבין הריסות. "נראה כי רוסיה ומשטר אסד השתמשו בהפסקת האש כדי להחליט מה יהיו מטרותיהם הבאות", אמר ראש הסניף של ארגון ההגנה האזרחי בחאלב, עמאר אל־סאלמו. "זה כמו יום הדין היום בחאלב", הוסיף פעיל ארגון הסיוע.

נציגת קרן האו"ם לילדים (יוניצ"ף) בסוריה, חנה סינגר, מסרה כי ההפצצות הכבדות פגעו בלילה שבין חמישי לשישי בתחנת המים באב אל־נייראב, המספקת מים לכ–250 אלף בני אדם הנמצאים באזורים המוחזקים בידי המורדים בעיר. סינגר הוסיפה כי בתגובה, מפעילי תחנת שאיבת המים סולימאן אל־חאלבי, השוכנת גם היא בצדה המזרחי של העיר, השביתו את פעילותה ובכך ניתקו ממים כ–1.5 מיליון בני אדם באזורים שבשליטת הממשלה במערב חאלב. סינגר הזהירה כי האוכלוסייה תצטרך כעת להסתמך על מים מבארות, שרבות מהן מזוהמות, והדבר עלול להגביר את הסכנה להתפרצות מחלות, בפרט בקרב ילדים.

ממשלת סוריה הכריזה על ההתקפה על אזורי המורדים בחאלב ביום חמישי והודיעה כי המבצע עשוי לכלול "פעולה קרקעית". על רקע זה כבשו היום כוחות הממשלה מידי המורדים שטחים צפונית חאלב והידקו את המצור על חלקה המזרחי של העיר. מחנה חאנדאראט, שטח מוגבה המשקיף על אחת הדרכים המרכזיות לחאלב, היה בידי המורדים במשך שנים אך היום הודיע אחד מבכירי המורדים כי המקום "נפל". מומחים רבים מציינים כי לצבא סוריה אין את כוח האדם הדרוש לתפוס וגם להחזיק לאורך זמן בשטחים נרחבים. חיל האוויר הסורי, עם זאת, מסוגל להמשיך לפגוע במורדים בקלות יחסית.

ילד ממתין לטיפול במזרח חאלב, היום
ילד ממתין לטיפול במזרח חאלב, היוםצילום: KARAM AL-MASRI/אי־אף־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ