רויטרס, אי-פי, ד-פ-א וניו יורק טיימס
כוחות המשתתפים במבצע לשחרור מוסול, היום
כוחות המשתתפים במבצע לשחרור מוסול, היוםצילום: Bram Janssen/אי־פי
רויטרס, אי-פי, ד-פ-א וניו יורק טיימס

ממשלת עיראק פתחה היום (שני) לפנות בוקר במבצע לשחרור העיר מוסול מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). כחלק מהשלב הראשון של המבצע, יחידות לוחמים כורדים החלו מתקדמות לעבר קבוצת כפרים מזרחית למוסול - העיר השנייה בגודלה בעיראק. המבצע מחולק לכמה שלבים וצפוי להימשך זמן רב, וכבר עתה משתתפים בו אלפי לוחמים שמטרתם שחרור העיר שבה שולט הארגון הקיצוני כשנתיים.

כ-4,000 לוחמי פשמרגה מעורבים במבצע לכיבוש עשרת הכפרים מזרחית למוסול, השוכנת בצפון עיראק. סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי כוחות הפשמרגה השתלטו עד כה על שבעה מהכפרים וכן על הדרך המרכזית המחברת העיר לבירת המחוז, ארביל. צעדים אלו הוגדרו על ידי הממשלה כשלב הראשון במבצע לשחרור העיר, שעשוי להימשך שבועות וגם חודשים. בסך הכל צפויים להשתתף במבצע כ-30 אלף חיילים עיראקים וכורדים, שיקבלו תמיכה אווירית ממטוסים של ארה״ב. על פי דיווחים, מטוסי הקואליציה בראשות ארה״ב כבר יצאו לכמה תקיפות כחלק מהמבצע. בימים הקרובים צפויים להצטרף ללחימה כוחות לוחמה בטרור עיראקיים, העובדים בצמוד ליחידות קומנדו אמריקאיות בעיראק. הפצצות הקואליציה מזרחית למוסול והשלכת עלונים על העיר לקראת המבצע:

בשלב הראשון של המבצע יקיפו הכוחות העיראקיים את העיר וינתקו את נתיבי המילוט של פעילי המדינה האיסלאמית. לאחר מכן, יחידות לוחמה בטרור – שהובילו את המבצעים לשחרור ערים כרמאדי ופלוג׳ה מידי המדינה האיסלאמית – יצטרפו ליחידות הרגילות ויסתערו על העיר.

עם התקדמות כוחות הממשלה לכיוון מוסול, הודיעה המועצה הנורווגית לפליטים (NCR) כי "סכנה חמורה" נשקפת ל–1.2 מיליון עיראקים. "המועצה קוראת לכל הצדדים להבטיח את בטיחותם של נשים, ילדים וגברים שחיו יותר משנתיים תחת דיכוי אכזרי", לשון הצהרת המועצה. לשם כך מבקשת המועצה "להציב את בנייתם של נתיבי יציאה בטוחים בראש סדר העדיפויות". מנהל זרוע הארגון בעיראק, וולפגנאג גרסמאן, אמר: כבר ראינו את ההשלכות הקטלניות של נתיבים בטוחים לכאורה בפלוג'ה ואיננו יכולים לחשוף עוד עיראקים לסיכונים מסוג זה".

כוחות עיראקיים 45 קילומטר מזרחית למוסול, היום
כוחות עיראקיים 45 קילומטר מזרחית למוסול, היוםצילום: AHMAD AL-RUBAYE/אי־אף־פי

כמו כן, המועצה הנורווגית מסרה כי מחנות הפליטים שהקימה בפאתי מוסול יכולים להכיל כ–60 אלף בני אדם, אך כי 200 אלף עשויים להימלט מהעיר כבר בימים הראשונים למבצע לשחרור העיר. על פי האו"ם 700 אלף אזרחים בסך הכל עשויים להימלט מאזור הקרבות בזמן המבצע. על רקע הודעות אלו התריעו ארגוני סיוע מפני משבר הומניטארי. 

המבצע החל שעות ספורות לאחר שראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי הכריז עליו בנאום טלוויזיוני קצר. ״דגל עיראק יונף בקרוב במרכז מוסול ובכל כפר ובכל פינה״, אמר ראש הממשלה שהופיע לבוש מדים צבאיים ומוקף קצינים. "נאבקנו בדאעש יותר משנתיים", הוסיף, "התחלנו במלחמה נגד דאעש בפרוורים של בגדאד ותודה לאל אנחנו עכשיו נלחמים בהם בפרוורי מוסול. בעזרת האל, הקרב המכריע קרוב". קודם לכן פיזרו בעיר הכוחות העיראקיים עלונים שקראו לתושבים לאטום את דלתות וחלונות בתיהם.

נשיא כורדיסטאן העיראקית, מסעוד ברזאני, אמר במסיבת עיתונאים כי כוחות עיראקיים ופשמרגה פינו כ-200 קילומטרים רבועים של שטח שהיה תחת שליטת דאעש. "זו הפעם הראשונה שדם פשמרגה ודם עיראקי מתערבבים בשדה הקרב", אמר. 

שר ההגנה של ארה"ב אשטון קרטר התייחס למבצע ואמר כי ארה"ב ושאר המדינות החברות בקואליציה הבינלאומית בראשותה מוכנות לתמוך בעיראק "במלחמה הקשה שלפניה". "זהו רגע מכריע במאמץ להנחית על דאעש מכה ניצחת", ציין קרטר והוסיף כי "אנו בטוחים ששותפינו העיראקים יעמדו מול האויב המשותף כדי לשחרר את מוסול ושאר המדינה מהשנאה והברוטליות של דאעש".

הכרזת ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדיקרדיט: גרדיאן
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ