לפחות 25 הרוגים ו-49 פצועים בפיצוץ במתחם הקתדרלה הקופטית בקהיר

כנסיית מרקוס הקדוש היא מקום התפילה המרכזי של חברי הקהילה הקופטית של מצרים. בתקשורת המקומית דווח כי פצצה במשקל 12 קילוגרם הוטמנה בכנסייה הקטנה לנשים, הצמודה לבניין המרכזי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע בקהיר, היום

לפחות 25 בני אדם נהרגו ו-49 נפצעו היום (ראשון) בפיצוץ בקתדרלה הקופטית המרכזית בקהיר, כך מסר משרד הבריאות במדינה. לאחר הפיצוץ הגיעו כוחות ביטחון רבים ואנשי סיוע והצלה לזירת הפיגוע כדי לפנות פצועים. הפיגוע בכנסייה הקופטית האורתודוקסית‎ היום הוא ההתקפה השנייה בתוך יומיים בקהיר ומהקטלניות ביותר אי פעם נגד מיעוט דתי במצרים. 

בתקשורת המקומית של מצרים דווח כי הפצצה הוטמנה בכנסייה הקטנה לנשים, הצמודה לקיר החיצוני של הקתדרלה ברובע אל-עבאסייה. עוד דווח כי הפיצוץ נגרם על ידי מטען במשקל 12 קילוגרם שהופעל מרחוק בזמן המיסה של יום ראשון. על פי עיתונאים מקומיים, בכנסייה הקטנה לנשים האבטחה רופפת יותר מבקתדרלה המרכזית. "מצאתי גופות, רבות מהן של נשים על דרגשי התפילה", אמר לאחר הפיצוץ אטייה מהרוס, העובד בקתדרלה. לדבריו, "זה היה מחזה נוראי". בגדיו וידיו היו מוכתמים בדם ושערו מלא אבק כשתיאר את שראה לאחר הפיצוץ.

זירת הפיגוע בקהיר, היוםצילום: Nariman El-Mofty/אי־פי
זירת הפיגוע בקהיר, היום

אף ארגון לא קיבל אחריות להתקפה, אך במערך הביטחון של מצרים חושדים שלהתקפה אחראים פעילים בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). כמו כן, בתקשורת הפרו-ממשלתית במצרים דווח כי הרשויות קושרות בין הפיגוע לפתיחת עבר רפיח, מעצרו של בנו של הנשיא המודח מוחמד מורסי וגזר דין מוות שהטיל בית המשפט על פעילים חמושים שנעצרו.

בעקבות הפיצוץ הכריז משרד הפנים של מצרים על הקמת צוות חקירה מיוחד, וראש הממשלה ושר הפנים של מצרים הגיעו לזירת הפיגוע. כמו כן, המוסד ההלכתי הסוני החשוב ביותר במצרים, אל אזהר, פרסם הודעת גינוי להתקפה. 

זירת הפיגוע בקהיר, היוםצילום: Nariman El-Mofty/אי־פי

הפיצוץ בכנסיית מרקוס הקדוש התרחש יומיים לאחר ששישה שוטרים נהרגו בפיצוץ בקהיר. על אותה התקפה קיבל אחריות ארגון שהרשויות חושדות כי יש לו קשר לתנועת האחים המוסלמים.

הפיצוץ היום חמור יותר מהתקפת הפעילים האיסלאמיסטים על הקתדרלה של הכנסייה הקופטית בעיר החוף אלכסנדריה ב–2011, אז נהרגו 23 בני אדם בתפילת ראש השנה. אותו אירוע הגביר את הזעם על משטרו של הנשיא לשעבר חוסני מובארק והיה אחד הסימנים לתחילת המהפכה שהביאה להדחתו. מצרים סובלת מהתקפות של פעילים איסלאמיסטים מאז שהצבא הדיח ב–2013 את הנשיא מורסי, איש תנועת האחים המוסלמים. רבים מתומכיו של מורסי האשימו את חברי הקהילה הנוצרית בהדחה, שמיד אחריה הותקפו ונבזזו כמה כנסיות ונכסים השייכים לנוצרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ