הודעת תמיכה של חד"ש באסד ובהשתלטות על חאלב מעוררת סערה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
אדם בוכה בזמן פינוי התושבים מחאלב, שלשום. לצדו נראה חייל חמוש מכוחות המורדים
חאלב, שלשוםצילום: KARAM AL-MASRI/אי־אף־פי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הודעת התמיכה של חד"ש באסד ובהשתלטות של חאלב על ידי צבאו עוררה הדים בסוף השבוע. עאדל עאמר, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י), אמר אתמול (שישי) בהודעה בדף הפייסבוק של חד"ש כי "איחוד העיר חאלב מידי ארגוני הטרור הוא נקודת מפנה... בהכשלת מתקפת האימפריאליזם והראקציה על עמי האזור". עוד הוסיף כי "איחוד חאלב סותם את הגולל על התוכניות לחלוקתה של סוריה, ומבטא את כישלון האסטרטגיה של ארה"ב, טורקיה, סעודיה וקטאר, וחוסר יכולתם להמשיך לגונן על ארגוני הטרור שהחריבו את סוריה והשליטו אימה על האזרחים".

מק"י היא המרכיב המרכזי בחזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון (חד"ש), שמהווה חלק מסיעת הרשימה המשותפת בכנסת. ברשת נשמעו מחאות על האמירות החדשות מצד פעילי שמאל ותומכים ברשימה המשותפת. מהרשימה המשותפת עוד לא נמסרה עמדה רשמית כלפי הלחימה בסוריה, שהיא אחת מנקודות המחלוקת העיקריות ברשימה המשותפת ובמפלגות המרכיבות אותה, והחברים בה ממעיטים להתבטא בנושא.

בשיחה עם "הארץ" אמר עאמר כי הוא עומד מאחורי ההודעה ודוחה כל ניסיון להציג את עמדתו כאילו הוא מביע תמיכה בפשעי מלחמה. "מעולם לא הצדקנו פשעי מלחמה ומעולם לא אמרנו שאנו תומכים בפגיעה באזרחים באשר הם. אנחנו נגד כל פעולה כזו ללא קשר למי שעומד מאחוריה". עוד אמר כי בביקורת "נגד מק"י יש מידה רבה של צביעות. איפה היתה הביקורת כשארגוני הטרור השתלטו על חאלב וערים אחרות בסוריה וטבחו באנשים? מי שפגע באזרחים הם קודם כל אותם ארגוני טרור ולצערי הרב במלחמה בטרור גם אזרחים משלמים מחיר וזה כואב מאוד". ביחס לטענה על תמיכתו במשטר אסד הוסיף כי "לא אמרנו שאנו תומכים במשטר כזה או אחר. אנחנו תומכים באחדותה של סוריה והעם הסורי הוא זה שיחליט על עתידו".

הוויכוח בעניין עמדת המפלגה קיבל ביטוי גם בתגובות בפייסבוק להודעה וגם בפניות לח"כים של חד"ש. כמה פעילים בחד"ש ובמק"י אמרו ל"הארץ" כי מדובר בחלק מהותי בוויכוחים פנימיים בין הזרם הנחשב לרדיקלי במק"י לפעילים בחד"ש, לרבות בכירים במפלגה כמו יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה וח"כ דב חנין. "פגיעה מכוונת באזרחים היא פשע מלחמה", אמר ל"הארץ" ח"כ חנין. "גם מצד הארגונים הג׳יהאדיסטים וגם מצד המשטר הסורי הנלחם בהם. תמונות הזוועה של ילדים ומבוגרים נרצחים מדירות שינה מהעיניים ופוצעות את הלב של כל מי שרואה אותן. העמדה המוסרית היא העמדה השמאלית היחידה. זו עמדתי העקבית מאז פרצה המלחמה בסוריה. התנגדותי לג'יהאדיסטים ולתומכיהם ממדינות המפרץ, מטורקיה ומחוץ לאזור – לא היתה ואיננה הזדהות עם המשטר הסורי".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה להודעת התמיכה של חד"ש ואמרה: "התמיכה העקבית של בכירים במק"י באסד ופוטין היא כתם על המפלגה הזו, כמעט כפי שחאלב עצמה היא כתם מחריד על מצפון העולם וכישלון איום של הקהילה הבינלאומית".

יו״ר הרשימה המשותפת, ח״כ איימן עודה אמר: ״כבר שש שנים שהלב דואב על הזוועות המתחוללות בסוריה. ראשיתה של הטרגדיה של סוריה היא במשטר הרודני ששלט בה עשרות שנים, משטר שההתנגדות לו הולידה מאבק עממי למען דמוקרטיה מאבק שכל אדם בעל מצפון ומוסר צריך היה לתמוך בו. אך לדאבוננו המאבק הזה נחטף על ידי קבוצות פראי אדם, כמו ג׳בהת אל-נוסרה ודאע"ש, כך שלא אנושי לעמוד לצד כוחות החושך האלו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ