אי-פי
אי-פי

יממה אחרי שעשרה בני אדם, בהם תיירת קנדית, נורו למוות על ידי חמושים בעיר אל-כרכ שבמרכז ירדן, הודיע היום (שני) שר הפנים הירדני, סלאמח חאמד, כי לצד התוקפים, שנורו למוות בידי כוחות הביטחון, נמצאו חגורות נפץ מה שמצביע על כך שהם תכננו להוציא לפועל התקפות נוספות.

הירי אתמול נחשב להתקפה הקטלנית והחמורה ביותר שאירעה בירדן זה שנים. ארבעה חמושים ירו על ניידות משטרה ועוברי אורח בעיר כרכ מגג מבצר צלבני סמוך שבו התבצרו ולבסוף נורו למוות על ידי כוחות הביטחון. שר לשעבר בממשלה ציין כי ישנם סימנים שפעילים איסלאמיסטים עומדים מאחורי ההתקפה, אך הממשלה נמנעה עד מה מלהתייחס לנושא.

כוחות ביטחון ירדניים ליד מבצר כרכ, היום
כוחות ביטחון ירדניים ליד מבצר כרכ, היוםצילום: KHALIL MAZRAAWI/אי־אף־פי

השר אמר כי כלי נשק וכשש חגורות נפץ נמצאו בידי התוקפים. "אני לא סבור שמבצר כרכ היה היעד היחיד. כנראה היו להם עוד יעדים אבל אללה עזר לנו לחשוף את התא הזה לפני שבוצעו התקפות נוספות".

שר הפנים הבהיר כי בשום שלב לא החזיקו התוקפים בני ערובה זרים במקום. עם זאת דווח כי במהלך ההתקפה ביקרו במבצר הצלבני תיירים מקנדה, בריטניה ומלזיה שנאלצו לתפוס מחסה ברגע שהחל הירי וחלקם לא הצליח לצאת. השר אמר כי הוא סבור שהתוקפים לא היו מודעים לנוכחות קבוצת התיירים במבצר בשעה שהחל הירי. "התיירים לא נלקחו בני ערובה, הם פשוט נאלצו להתחבא", אמר חאמד.

השר הוסיף כי במהלך חילופי האש הצליח תייר מלזי לברוח. שני תיירים בריטים הצליחו להימלט רק אחרי שארבעת החמושים נורו למוות. השר חאמד סירב לזהות את התוקפים או להגיד מה מוצאם, אך הוא הבהיר כי כמה מהם הכירו את המבצר היטב.

מלך ירדן עבדאללה מבקר פצועים בבית חולים בעמאן, היום
מלך ירדן עבדאללה מבקר פצועים בבית חולים בעמאן, היוםצילום: YOUSEF ALLAN/אי־אף־פי

בין עשרת ההרוגים, שבעה שוטרים ירדנים, שני אזרחים מקומיים ותיירת קנדית שזוהתה כלינדה וצ'טר, מורה בגמלאות בת 62. 34 בני אדם נוספים נפצעו, בהם בנה הבכור של וצ'טר, כריס. אף ארגון טרם קיבל אחריות לירי. בשטח ירדן פועלות כמה קבוצות איסלאמיסטיות, אך העיקר החשש בממלכה הוא משובם של מאות ירדנים שנלחמים כעת בשורות ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה ובעיראק. נוסף אליהם ישנם עוד אלפים שתומכים בארגון הקיצוני בשטח המדינה.

לאביב קאמחאווי, פרשן פוליטי, אמר כי שיעור האבטלה שהולך וגדל והעוני בירדן הפכו את האוכלוסייה המקומית לפגיעה יותר ולאטרקטיבית יותר בעיני המגייסים של דאעש ושל ארגונים קיצוניים נוספים. לדבריו, הירי אתמול באל-כרכ, עיר תיירותית ממזרח לים המלח, מצביע על נקודת התורפה של ירדן להתקפות מסוג זה. "אנשים מרגישים שהתגובה של הממשלה היא חלשה ושהיא לא נערכת להתמודד עם פעולות כאלה", אמר.

ההתקפה עלולה גם לפגוע בתעשיית התיירות של ירדן שנמצאת בדעיכה מאז שלוחמי דאעש השתלטו על אזורים נרחבים בסוריה ובעיראק החולקות עם ירדן גבולות משותפים.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ