דיווח ברוסיה: ג'בהת א־נוסרה קיבלו אחריות על ההתנקשות בשגריר רוסיה באנקרה

סוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק פרסמה שג'בהאת פתח א-שאם (א-נוסרה לשעבר) פרסמה באינטרנט לקיחת אחריות. בטורקיה חוקרים מדוע המתנקש נורה למוות ולא נלכד בחיים

"הארץ" ורויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
"הארץ" ורויטרס

סוכנות הידיעות הרוסית ספוטניק דיווחה כי ג'בהאת פתח א-שאם, ג'בהת א-נוסרה לשעבר, הודו היום (רביעי) באחריות לרצח השגריר הרוסי באנקרה. אולם יש דיווחים סותרים אם הארגון אכן עומד מאחורי ההתנקשות.

השגריר אנדריי קרלוב נורה שלשום בעת שנאם לרגל פתיחת תערוכת צילום בגלריה לאמנות מודרנית בעיר. מהירי נפצעו עוד שלושה בני אדם, אף אחד לא במצב קשה. היורה הוא מבלוט מרט אלטינטאש, שעבד במשטרה זה שנתיים וחצי ומת לאחר הירי. לאחר שירה בשגריר צעק אלטינטאש אל מול המצלמות "אל תשכחו את חאלב, אל תשכחו את סוריה. כל אחד ואחד שיש לו חלק בסבל הזה ישלם. אם אנחנו לא בטוחים גם אתם לא תהיו‎"

מוקדם יותר היום דווח בטורקיה כי מספר העצורים במעורבות בהתנקשות עלה ל-13. טורקיה מאשימה את הארגון של איש הדת הגולה בארה"ב, פתהוללה גולן, בתכנון ההתנקשות, וזאת כדי לפגוע ביחסים בין רוסיה לטורקיה.

היום אמר נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן כי אין ספק שמי שעומד מאחורי ההתנקשות הוא גולן וכי היורה הוא חבר בארגונו. "אין שום סיבה להסתיר שהוא חבר בארגון, כל הקשרים שלו, והמקום בו התחנך מצביעים לגולן", אמר ארדואן, שהוסיף כי לפי בדיקה ראשונית, לאלטינטאש היו קשרים לגורמים זרים.

גולן הואשם על ידי הרשויות בטורקיה גם בתכנון ניסיון ההפיכה הכושל ביולי השנה. הוא הכחיש באמצעות עוזרו האישי כל קשר להתנקשות בשגריר ואמר כי זהו ניסיון לטייח את כישלון האבטחה במקום בו נורה למוות השגריר קרלוב.

בנוסף, התביעה בטורקיה הודיעה היום כי היא חוקרת מדוע אלטינטאש נורה למוות ולא נלכד בחיים. סוכנות הידיעות הטורקית אנדולו דיווחה כי התובעים בודקים מדוע כוחות מיוחדים טורקיים, שפרצו אל הגלריה הלאומית באנקרה שם בוצעה ההתנקשות, לא ניסו לתפוס את אלטינטאש בחיים. מבדיקה ראשונית עולה כי הוא המשיך לירות לעבר כוחות המשטרה וצעק: "אתם לא יכולים לתפוס אותי בחיים".

השוטרים ירו בו ברגליים, אולם הוא המשיך לירות לעברם גם בשעה שזחל על הרצפה, דווח באנדולו. גם הנשיא ארדואן הגן על פעולת המשטרה. "ישנן כמה ספוקלציות לגבי מדוע הוא לא נתפס בחיים. תראו מה קרה בבשיקטאש, כאשר הם ניסו לתפוס את המחבל בחיים", אמר ארדואן לכתבים בהתייחס לפיגוע הכפול שאירע לפני כשבועיים באיסטנבול.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ