ניו יורק טיימס, ד-פ-א, אי-פי ו"הארץ"

ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל היום (שני) אחריות לפיגוע בו נרצחו 39 בני אדם במועדון באיסטנבול במהלך חגיגות ערב השנה החדשה. "בהמשך לפעולות המבורכות שהמדינה האיסלאמית מבצע נגד מגינת הצלבנים, טורקיה, חייל גיבור של החליפות תקף את אחד ממועדוני הלילה המפורסמים ביותר, היכן שנוצרים חוגגים את חג הכפירה שלהם", נאמר בהודעת הארגון.

בהודעת הארגון נמסר כי הפיגוע בוצע כמענה לדרישת מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדאדי לבצע פיגועים בטורקיה. לדברי פרשנים, מהודעת הארגון נראה שבניגוד לפיגועי הראווה האחרונים שבוצעו על ידי תומכיו במדינות אירופיות, שנעשו בהשראתו אך ללא מעורבותו הישירה, הפיגוע בטורקיה בוצע תוך הכוונה ישירה של הארגון והכנות מראש.

זירת הפיגוע באיסטנבול, שלשוםצילום: YASIN AKGUL/אי־אף־פי

אתמול אמר ראש ממשלת טורקיה בינאלי יילדרים כי המחבל ככל הנראה השאיר את הנשק שלו במועדון וברח משם יחד עם ההמון הנמלט. עוד דווח כי הוא התחבא במטבח של המועדון במשך כמה דקות ולאחר מכן נמלט. העיתון ג'ומהורייט דיווח כי מנתיחה שלאחר המוות שבוצעה בקורבנות הפיגוע עולה כי רובם נורו מטווח אפס וכי היורה ככל הנראה מיומן להשתמש בנשק. משרד הפנים הטורקי הודיע כי 147 חשודים מארגון דאעש נעצרו ברחבי המדינה בשבוע האחרון וכי עוד שמונה חשודים, הקשורים ישירות לפיגוע שלשום, גם כן נעצרו.

העיתונים הטורקיים קראר והורייט דיווחו מפי בכירים ביטחוניים כי השלטונות בטוחים שהחמוש, אחריו עדיין מתנהל מצוד, הגיע ממדינה מרכז אסייאית – מאוזבקיסטאן או מקירגיזסטאן. המשטרה אף חושדת כי מי שעומד מאחורי הפיגוע שלשום הוא אותו תא טרור של דאעש שעומד מאחורי הפיגוע בנמל התעופה אתאטורק ביוני.

קבלת אחריות של דאעש על פיגוע שבוצע בטורקיה הינה נדירה. בנובמבר קיבל הארגון אחריות בפעם הראשונה להתקפה שביצעו לוחמיו בשטח טורקיה. באותו פיגוע אז, בעיר הכורדית דיארבקיר שבדרום המדינה, נהרגו תשעה בני אדם מפיצוץ מכונית ממולכדת סמוך לתחנת משטרה. אז הפרשנים העריכו שמדובר בנקמה בכוחות הכורדיים בסוריה שלוקחים חלק במאבק נגד הארגון במדינה, אולם הפיגוע שלשום מכוון ישירות נגד טורקיה ובוצע ביעד טורקי מובהק.

החשוד הנמלט מהפיגוע באיסטנבול כפי שנראה בתצלום שפרסמה משטרת טורקיהצילום: HO/אי־אף־פי

בנוסף, בשבוע שעבר פרסם דאעש סרטון ובו הוצאה להורג של כביכול שני חיילים טורקים שנחטפו על ידו בצפון סוריה ונשרפו חיים. הרשויות בטורקיה, בניסיון למנוע את הפצת הסרטון, חסמו את הגישה לטוויטר וליוטיוב לזמן קצר.

המחבל שלשום ידע באיזה יעד לבחור – סמל של העיר איסטנבול, מועדון לילה בו חוגגים ומבלים מאות אנשים מרחבי העולם זה לצד זה, מנותקים מהאלימות ומהתוהו ובוהו שסובב אותם בטורקיה בפרט ובאזור בכלל. שם – במועדון ריינה על גדת נהר הבוספורוס, מקום טרנדי ואהוב על כוכבי טלוויזיה, ספורטאים, טורקים ותיירים – נרצחו יחד אנשים שקיוו לשכוח לערב אחד את צרות השנה שעברה.

הפיגוע בריינה הוא השני בתוך שבועיים בטורקיה והוא חושף את קווי השבר של המדינה שנקרעת מפיגועי טרור רבים, להם אחראים גורמים שונים, ומחוסר יציבות פוליטית. הפיגוע ממחיש את הקושי שעומד בפני הנשיא רג'פ טייפ ארדואן – למרות שהוא רמס בשיטתיות את מתנגדיו והגביר את צעדי האבטחה כדי להחזיר את היציבות לארצו, הפיגועים רק ממשיכים להתרבות.

"אין לי מה לומר", ציין זיינפ אוזמן, שאחיו עלי נפצע בפיגוע במועדון, "אני לא רוצה לומר שום דבר פוליטי, אבל אנחנו לא יכולים לקבל את זה כנורמה חדשה. הטרור נמצא עכיו בכל מקום ולממשלה אין שום שליטה. צריך לעשות משהו. אין יותר חיים באיסטנבול", הוסיף.

באופן אירוני, טורקיה עצמה – שפתחה את גבולותיה בפני לוחמים זרים שביקשו להגיע לסוריה – תרמה להתעצמותו של דאעש, שכעת מוקיר לה תודה באמצעות ביצוע פיגועים בשטחה. הפיגוע בלילה שבת – על פניה המערביים והאורבניים של איסטנבול – רק יפגע עוד יותר בדמוקרטיה הטורקית שכן הוא מעניק לארדואן יד חופשי יותר להרחיב את הפשיטות נגד מתנגדיו, שגברו אחרי ניסיון ההפיכה הכושל ביולי.

שוטרים הודפים תושבים שהגיעו להניח פרחים בזירת הפיגוע באיסטנבול, אתמולצילום: YASIN AKGUL/אי־אף־פי

הפיגוע גם יזיק אנושות לכלכלה הטורקית, המתבססת ברובה על תיירות, שכבר סובלת מירידה במספר התיירים והמשקיעים הזרים. "שום דבר שהמדינה עושה לא עוזר להפוך את טורקיה לבטוחה יותר", אמרה אסלי איידינטסבאג, סופרת טורקייה וחברה במועצת אירופה ליחסים בינלאומיים. "הפגיעה במתנגדי המשטר רק מערערת יותר את המדינה, וכשהיא לא מערערת היא מגבירה את הקיטוב המסוכן בחברה".

אולם אתמול הבטיח ארדואן כי המלחמה בטרור במדינה תאחד את החברה יחד. "הם (הטרוריסטים) פועלים להרוס את המורל של המדינה וליצור כאוס באמצעות פגיעה מכוונות בשלווה של המדינה ובאזרחים", אמר הנשיא הטורקי. "אנחנו נשמור על קור רוח, נתקרב זה לזה ולעולם לא ניכנע למשחקים המלוכלכים האלה", הוסיף.

אבל המדינה האיסלאמית הוא רק אחד מתוך איומים רבים שעומדים בפני המדינה. הלחימה המחודשת בין הלוחמים הכורדים לבין כוחות הביטחון הטורקיים בדרום מזרח המדינה, הביא את הטרור הכורדי ללב הערים הגדולות בטורקיה. הכורדים הם לא האויבים מבית היחידים של המשטר – הרשויות בטורקיה טוענות כי מי שעומד מאחורי ניסיון ההפיכה הכושל ביולי הוא פתהוללה גולן, איש דת גולה בארה"ב ויריבו של ארדואן, שבעבר היה מקורבו.

הן הפיגוע בערב השנה החדשה והן ההתנקשות בשגריר רוסיה במדינה, אנדריי קרלוב, שבוצע על ידי שוטר מקומי שלא היה בתפקיד, חיזקו את הספק לגבי יכולתם של גורמי המודיעין הטורקיים לשמור על ביטחון המדינה. רבים קיוו שאחרי השנה הקשה שעברו, שנת 2017 תפתח דף חדש באלימות במדינה, אך הפיגוע בשעות הראשונות שלה הוכיחו שהם טועים.

הפיגוע בריינה, אחד המועדונים המפורסמים של העיר, מסמל גם את אחת המחלוקות הגדולות ביותר בחברה הטורקית – דת וחברה – שהלכה והעמיקה תחת ארדואן, שמרן מוסלמי שהגדיל את מספר בתי הספר הדתיים ומבקש להגביל מכירת אלכוהול במדינה. רבים ברשתות החברתיות הצביעו על דברים שנאמרו ערב החגיגות לכבוד השנה החדשה על ידי קיצונים מוסלמים במדינה. יממה לפני הפיגוע, בתפילת יום השישי, הטיפו גורמי דת מטעם הממשלה כי הסילבסטר שייך "לתרבויות אחרות ולעולמות אחרים".

הלוויית אחד מהרוגי הפיגוע באיסטנבול, אתמולצילום: /אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ