מכה לא-סיסי: בית המשפט במצרים ביטל את ההסכם למסירת איים לסעודיה

בית המשפט המינהלי העליון דחה את ערעור הממשל על ביטול ההסכם למסירת האיים סנאפיר וטיראן. לצעד עשויות להיות השלכות כלכליות קשות על מצרים, הנסמכת על הלוואות מסעודיה

אי־פי ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגיגות מחוץ לבית המשפט בקהיר, היום
חגיגות מחוץ לבית המשפט בקהיר, היוםצילום: Amr Nabil/אי־פי

בית משפט במצרים פסק היום (שני) נגד החלטת ממשלתו של הנשיא עבד אל-פתח א-סיסי למסור שני איים בים סוף לסעודיה – החלטה שצפויה להגביר את המתיחות בין קהיר לממלכה הסונית. בית המשפט המינהלי העליון דחה בהחלטתו את הערעור שהגישה ממשלתו של א־סיסי, בעקבות החלטת ערכאה משפטית נמוכה יותר שהורתה על ביטול ההסכם למסירת האיים סנאפיר וטיראן. ההסכם להעברת האיים נחתם בעת ביקורו של מלך סעודיה במצרים בחודש אפריל, אז הבטיח גם המלך סלמאן למצרים מיליארדי דולרים בהלוואות והשקעות.

רבים במצרים ראו בהסכם הסדר למכירת אדמות מדינה לגוף זר וגינו אותו. עיתונאים ובכירים לשעבר בממשל קבעו שכל ויתור על האיים נחשב לוויתור על ריבונות מצרית, ועל כן יש להעלות את ההסכם להצבעה במשאל עם. כמו כן, החתימה על ההסכם עוררה את גל ההפגנות הגדול ביותר נגד הנשיא א־סיסי בשתי שנות שלטונו. עם זאת, הנשיא התעלם מההליך המשפטי, ובחודש שעבר אישרה ממשלתו את ההסכם והעבירה אותו לאישור הפרלמנט – גוף המונה 596 מחוקקים שרבים מהם ידועים כתומכי הנשיא. חגיגות בבית המשפט בקהיר לאחר ההכרזה על פסק הדין:

בית המשפט קבע באופן סופי כי האיים שייכים למצרים, בניגוד לעמדת הממשלה כי הם היו שייכים בעבר לסעודיה וכי הם הועברו לידי קהיר בשנות ה–50 כדי שזו תגן עליהם מפני התקפה מצד ישראל. הפסיקה התקבלה בצהלות על ידי פעילים חברתיים ועורכי דין שנכחו בבית המשפט בקהיר. בתוך האולם שרו כמה פעילים את ההמנון הלאומי, ואילו מחוצה לו קראו אחרים: "סעודיה, קחי את הכסף שלך בחזרה, משום שמחר, העם המצרי ירמוס אותך". בנוסף התרחשו עימותים מעטים בין כוחות משטרה וכמה עשרות בני אדם שביקשו להפגין מחוץ לבית המשפט.

לפסיקת בית המשפט עשויות להיות השפעות חמורות על כלכלתה של מצרים. כך, על רקע העיכוב בהעברת האיים לידי סעודיה שיגרה ריאד בחודש שעבר לקהיר "אזהרה אחרונה", לאחר שכבר הפסיקה לספק נפט למדינה בחודש אוקטובר. ממשלו של הנשיא א־סיסי מודע לכך שהסנקציה הסעודית הבאה עלולה להיות הקפאת מימון הרכש הצבאי של מצרים, שלו התחייבה סעודיה. מאמצי התיווך של איחוד הנסיכויות לא נשאו עד כה פרי והמלך סלמאן סירב להיפגש עם א־סיסי כשנוצרה הזדמנות. המחסור בנפט כבר מורגש במצרים, מחירי החשמל התייקרו ורכש הנפט ממדינות מביא לצניחת שער הלירה המצרית, שנמצאת בירידה זה חודשים.

המלך סלמאן (מימין) והנשיא א-סיסי בריאד, במארס אשתקדצילום: אי־אף־פי
חגיגות בבית המשפט בקהיר, היוםצילום: Amr Nabil/אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ