אובמה: לא מתחרט שהבטחתי "קו אדום" נגד הנשק הכימי של אסד

בעיני מבקרים רבים, ההבטחה אז ממחישה את כישלון ממשלו להתערב במלחמת האזרחים. אך בראיון האחרון שלו כנשיא, מבהיר אובמה כי אינו חוזר בו: "מה שחשוב זה שבסוף אסד נפטר מהנשק הכימי"

"הארץ"
"הארץ"

נשיא ארה"ב היוצא ברק אובמה אמר אמש (ראשון) בראיון לתוכנית "60 דקות" ברשת סי-בי-אס כי הוא לא מתחרט על שהבטיח לשרטט "קו אדום" לסוריה באשר לשימוש שלה בנשק כימי נגד אזרחים – אמירה שלדברי מבקריו ממחישה את הכישלון של הממשל האמריקאי להתערב בנעשה במלחמת האזרחים במדינה.

אובמה הבטיח לשים קו אדום בשנת 2012 כשנשקלה אפשרות למעורבות צבאית אמריקאית בסוריה. ב-2013 תקף צבא אסד בנשק כימי אזורים שבשליטת המורדים בדמשק והרג קרוב ל-1,500 אזרחים, בהם יותר מ-400 ילדים.

"קו אדום בשבילנו הוא כשאנחנו מתחילים לראות כמות גדולה של אמצעי לחימה כימיים מועברים ממקום למקום", אמר בנאומו אז. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי אמש, בראיון האחרון שלו כנשיא ארה"ב, אישר אובמה כי הדברים נאמרו ללא הכנה שכן הם לא הופיעו בטקסט של הנאום שלו.

"אני לא מתחרט בכלל שאמרתי שאם אראה את בשאר אל-אסד משתמש בנשק כימי על האזרחים שלו זה ישנה את ההערכות שלי בכל הקשור למה שאנחנו מוכנים או לא מוכנים לעשות בסוריה", אמר אובמה. "אני סבור שהיתי עושה טעות גדולה יותר אם הייתי אומר: 'אה, נשק כימי, לא באמת משנה את החשיבה שלנו'".

עוד אמר אובמה: "אני סבור שהיה חשוב שאני כנשיא ארה"ב אשלח מסר שיש משהו שונה באשר לנשק כימי, ולא משנה איך זה נגמר בסוף, מה שחשוב זה שבסוף אסד נפטר מהנשק כימי שלו". למרות פירוק מאגרי הנשק הכימי בידי פקחי האו"ם, אסד שמר בידיו כמות מסוימת של נשק‎ זה שהופעל יותר מפעם אחת בשנה האחרונה, בעיקר על שטחים שבשליטת ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). בהתקפות הללו נהרגו עשרות בני אדם.

במאי 2015 דיווח הוול סטריט ג'ונרל כי משטר אסד בסוריה ממשיך להפעיל מתקנים לייצור נשק כימי ואף מפתח נשק מסוג חדש המכיל כלור. הדיווח הסתמך על ראיונות עם פקחים בארגון למניעת הפצת נשק כימי שביקרו בסוריה וגורמי מודיעין במערב.

בסוף השבוע קשרו פקחים בינלאומיים בפעם הראשונה את אסד ואחיו לשימוש בנשק כימי במלחמת האזרחים בארצם. החקירה, המשותפת לאו"ם ולארגון למניעת הפצת נשק כימי, הטילה בעבר אחריות רק על יחידות צבא אך לא זיהתה את מפקדיהן או הזכירה אישים בכירים.

החוקרים יצרו רשימה של אישים אותם הם קושרים לסדרה של התקפות בנשק כימי שאירעו ב- 2015-2014, בהם הנשיא אסד ואחיו הצעיר מאהר. הרשימה ממחישה כי ההוראה להשתמש בנשק כימי הגיעה מהדרגים הגבוהים ביותר.

תגובות