מאות אלפים באיראן השתתפו בעצרות לציון המהפכה; העוינות לארה"ב היתה מתונה מבעבר

בטהראן לא הוצגו טילים, והסיסמאות נגד ארה"ב נכתבו בפרסית ולא באנגלית כמו בשנים קודמות. אופי העצרות עשוי להצביע על מהלך מחושב שנועד למנוע עימות עם טראמפ

תומאס ארדברינק, ניו יורק טיימס ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העצרת בטהראן, היום
העצרת בטהראן, היוםצילום: Ebrahim Noroozi/אי־פי
תומאס ארדברינק, ניו יורק טיימס ואי-פי

איראן ציינה היום (שישי) 38 שנים למהפכה בעצרות בהשתתפות מאות אלפי בני אדם. העוינות כלפי ארה"ב שמופגנת בעצרות מדי שנה היתה חריפה פחות מבעבר – עובדה שעשויה להצביע על צעד מחושב שנועד למנוע עימות עם הנשיא דונלד טראמפ.

פרשנים רבים ציפו שמנהיגי איראן יתקפו את טראמפ בעצרות, אולם הוא כמעט ולא הוזכר בשלטים ובפוסטרים שחולקו על ידי הממשל. סיסמאות נגד ארה"ב, שהודפסו בשנים קודמות באנגלית למען הסיקור הבינלאומי, נכתבו בעיקר בפרסית. ההבדל החשוב ביותר היה שלא הוצגו טילים כדי להפגין את יכולותיה הצבאיות של איראן.

מפגינים דורכים על דגל ארה"ב בטהראן, היוםצילום: ATTA KENARE/אי־אף־פי

המתיחות בין וושינגטון לטהראן התחזקה בשבועות האחרונים, בעקבות הצו של טראמפ שאוסר כניסה לארה"ב משבע מדינות מוסלמיות ובהן איראן. נשיא ארה"ב גם כינה את איראן "מדינת הטרור מספר 1", והיועץ לביטחון לאומי שלו, מייקל פלין, הצהיר כי איראן נתונה "תחת אזהרה" בעקבות ניסוי הטילים שביצעה בחודש שעבר.

מפגינים נגד ארה"ב עדיין נראו בעצרות. דגלים של ארה"ב וישראל הונחו על הקרקע בעצרת המרכזית והמפגינים צעדו עליהם. נתלו פוסטרים שבהם נראה טראמפ מוכה בפנים בידי יד שעליה דגל איראן, וברשתות החברתיות פורסמו גם תמונות מפגינים שורפים דגלים ומניפים את דמותו של טראמפ על חבל תלייה.

שלטים נגד טראמפ בטהראן, היוםצילום: ATTA KENARE/אי־אף־פי

נשיא איראן חסן רוחאני אמר בעצרת כי איראן תשיב בחוזקה לכל איום מאויביה. "עליהם לדעת שהם צריכים להתייחס לאיראן בכבוד", אמר וכינה את ארצו "ביתם של האריות", אך הדגיש כי אינו מעוניין בעוינות. "אנחנו לא תרים אחר מתיחות באזור או בעולם". 

אולם, יחסית לגודל העצרת בטהראן ומספר המשתתפים בה, הפעולות נגד ארה"ב היו מוחצנות פחות מבשנים קודמות. "העצרת היום מוכיחה שהממשל לא מעוניין בעימות עם ארה"ב", אמר פרשאד גורבנפור, פרשן שנחשב קרוב לממשל רוחאני, "אל תופתעו. אין לנו עניין במתיחויות".

במהלך השבוע, הופצו ברשתות החברתיות באיראן בקשות להימנע משריפת דגלים, ולהביע תודה לאמריקאים שמוחים נגד איסור הכניסה שהטיל טראמפ – הפוגע בתיירים ובסטודנטים מהמדינה. אזרחים אחרים העידו כי הם חוששים מהטלת עיצומים חדשים על איראן. חלק מהמפגינים נשאו שלטים הקוראים לאזרחי ארה"ב לבקר באיראן: "אנשי אמריקה יתקבלו כאן בברכה", נכתב באחד מהם, "בוז לממשל האמריקאי, כבוד לאנשי ארה"ב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ