רויטרס

דו"ח האו"ם שפורסם היום (רביעי) קובע כי בחאלב בוצעו פשעי מלחמה, לרבות הפצצות מכוונות של כוחות ממשל אסד נגד שיירת סיוע המוניטארי, שבהן נהרגו 14 עובדי סיוע.

בדו"ח פורטו הפצצות חסרות הבחנה שביצעו כוחות אסד ורוסיה בין חודש יולי לנפילת מזרח העיר שהוחזקה בידי המורדים ב-22 בדצמבר. נכתב כי הם השתמשו רבות בפצצות מצרר על אזורים מאוכלסים, הרגו מאות בני אדם והרסו בתי חולים. אם זאת, לא נכתב אילו מהכוחות השתמשו בפצצות המצרר, ואף אחד מפשעי המלחמה לא יוחס ספציפית לצבא רוסיה.

"בתקופה שבחנו, השמים מעל חאלב וסביבתה נשלטו על ידי כוחות רוסים וסורים. הם השתמשו בעיקר באותם כלי טיס ונשק, כך שייחוסם כמעט בלתי אפשרי במספר מקרים", נכתב.

ועדת החקירה של האו"ם התבססה על 291 ראיונות עם עדים ונפגעים, ועל ניתוח ראיות ותמונות לוויין. היא פרסמה את מסקנותיה בזמן שנמשכות שיחות השלום בז'נבה.

ראש ועדת החקירה פינהיירו ועמיתתו דל פונטו במסיבת עיתונאים, היוםצילום: DENIS BALIBOUSE/רויטרס

בדו"ח נכתב כי במהלך שנת 2016 מסוקים סורים שחררו גז כלורין בחאלב, דבר שגרם למאות אזרחים נפגעים. בנוסף, לפחות 5,000 לוחמים תומכי אסד הטילו מצור על מזרח העיר, כחלק מאסטרטגיית "הכנעו או תגוועו ברעב".

גם כוחות האופוזיציה לאסד מואשים בפשעי מלחמה. נכתב כי הלוחמים הפציצו את מערב העיר שהיתה בידי הממשל והרגו ופצעו עשרות. נכתב כי הם השתמשו באזרחים כמגנים אנושיים בכך שמנעו מהם להימלט.  

החוקרים האשימו את ממשל אסד בתקיפה אווירית ש"תוכננה בקפידה ובוצעה ללא רחמים" נגד שיירה של הצלב האדום ב-19 בספטמבר, שבה נהרגו 14 עובדי סיוע. זאת, בניגוד לחקירה קודמת של האו"ם שלא הצליחה להצביע על האחראי.

"בידיעה שעובדי הסיוע שהו במקום, כוחות סורים ביצעו פשע מלחמה בכך שתקפו במכוון אנשי סיוע, מנעו סיוע הומניטארי ותקפו אזרחים", נכתב בדו"ח. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ