בית משפט זיכה סופית את מובארק מהרג מפגינים בהתקוממות ב-2011

בפסיקה סופית בנושא, בית משפט לערעורים זיכה את הנשיא לשעבר - החלטה שלאחריה עשוי הנשיא לצאת לחופשי. השופט דחה את דרישות עורכי הדין של הקורבנות לפתוח בהליכי תביעה אזרחית

ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא לשעבר מובארק בבית חולים צבאי בקהיר, במאי 2015
הנשיא לשעבר מובארק בבית חולים צבאי בקהיר, במאי 2015צילום: אי־פי

בית המשפט לערעורים במצרים זיכה אתמול את הנשיא לשעבר חוסני מובארק מהרג מפגינים בזמן ההתקוממות העממית במדינה בשנת 2011. החלטת בית המשפט בעניין מובארק היא פסיקה סופית בפרשת הרג המפגינים באביב הערבי, וכעת עשוי הנשיא לשעבר לצאת לחופשי. מובארק ימשיך לשהות לעת עתה בבית החולים הצבאי אל־מעאדי בקהיר בשל מצבו הרפואי, אולם לא מן הנמנע שיבקש להשתחרר לביתו אם מצבו הרפואי יאפשר זאת.

בתום שימוע אתמול הודיע השופט אחמד עבדל קאווי כי "בית המשפט מצא את הנאשם זכאי". בית המשפט דחה את דרישות עורכי הדין של קורבנות ההרוגים לפתוח בהליכי תביעות אזרחיות - החלטה שסתמה את הגולל על האפשרות לערער או לערוך משפט חוזר לנשיא לשעבר.

זיכוי מובארק מרצח המפגינים מותיר את אחת הפרשות הכואבות של האביב הערבי במצרים ללא מענה, לאחר שגם שר הפנים לשעבר חביב אל־עדלי ושורת קצינים בכירים במשטרה ובכוחות הביטחון זוכו בפרשה. אולם ההודעה על הזיכוי לא צפויה לגרור מחאה או תגובה חריפה ברחוב המצרי. חוקר באחד ממרכזי המחקר הבכירים במצרים, שביקש להישאר בעילום שם, אמר אתמול ל"הארץ" כי שש שנים לאחר ההתקוממות העממית, העם המצרי עסוק כיום בעיקר במצב הכלכלי הקשה במדינה. "האנשים מסתכלים קדימה ומצפים לשיפור כלכלי ושיפור ברמת החיים וזכויות האדם הרשעת מובארק או אי הרשעתו ועוד בגילו המופלג לא היתה משנה כלום"

מובארק נידון בשנת 2012 נידון למאסר עולם בגין אחריותו להרג מפגינים בזמן ההתקוממות העממית במצרים שנה קודם לכן. בנובמבר 2014 ביטל בית משפט לערעורים פליליים את הרשעתו, וביוני 2015 הודיע בית המשפט העליון במצרים כי מובארק יעמוד למשפט חוזר. כעת נקבע שנית כי מובארק אינו אשם. מאז שנעצר הואשם מובארק בשורת עבירות, והורשע בעבירות שחיתות. במאי 2015 פסק בית המשפט כי הנשיא המודח השלים את ריצוי שלוש שנות המאסר שנגזרו עליו בגין שחיתות.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ