עיראק: הקרב על מוסול יוכרע תוך ימים ויסיים את עידן דאעש במדינה

היום השתלט צבא עיראק על מתחם הממשלה במוסול ועל מוזיאון העיר. בעקבות ההתקדמות, ראש הממשלה אל-עבאדי ביקר במוסול, וקרא ללוחמי הארגון הקיצוני להיכנע

ד־פ־א ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות עיראקיים באזור מוסול, היום
כוחות עיראקיים באזור מוסול, היוםצילום: MOHAMMED SAWAF/אי־אף־פי

עיראק הצהירה היום (שלישי) כי הקרב על מערב מוסול, המעוז האחרון של ארגון המדינה האיסלאמית במדינה יוכרע בימים הקרובים. "בתוך ימים ספורים תשמעו ידיעות על כך שבא הקץ לנוכחותו של דאעש בעיראק", אמר שר החוץ של עיראק איברהים אל־ג'עפרי.

הבוקר השתלט צבא עיראק על מתחם הממשלה, שבו כמה משרדים, וזאת אחרי יומיים של קרבות. הכוחות העיראקים השתלטו גם על מוזיאון מוסול, שלוחמי המדינה האיסלאמית ניתצו והשחיתו חלק גדול ממוצגיו.

מאז תחילת מתקפת צבא עיראק על מוסול, באוקטובר, ברחו מבתיהם יותר מ–200 אלף בני אדם, ציין ג'עפרי. ארגוני סיוע שונים התריעו כי הקרב על מערב העיר השנייה בגודלה בעיראק, יהיה קשה, בגלל צפיפות האוכלוסייה והרחובות הצרים. אך שר החוץ טען היום כי המצב במוסול משתפר, ולדבריו מספר פיגועי ההתאבדות בצפון העיר צנח בשבועות האחרונים, והוא מגיע כעת לחמישה נסיונות ביום.

לכוחות האמריקאיים והעיראקיים נדרשו שלושה חודשים להשתלטות על מזרח העיר - שעליה הכריזו בינואר. כמעט חודש לאחר מכן פתחה הממשלה במתקפה שמטרתה להשתלט על מערב העיר.

שעות ספורות לאחר ההודעה על התקדמות הצבא, הגיע ראש הממשלה חיידר אל-עבאדי לעיר לבקר חיילים. בטלויזיה נראה אל-עבאדי פוגש מפקדים בכירים, אך לא ברור אם הגיע גם לחלק המערבי של העיר. "יש להם שתי אפשרויות", אמר אל-עבאדי בהתייחס ללוחמי הארגון הקיצוני, "הראשונה - להיכנע ולעמוד למשפט הוגן, והשנייה - להיהרג". לדבריו, אף שנראה שחלק מהלוחמים נמלטים, נתיבי הבריחה סגורים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ