שש שנים אחרי שהודח: נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק יצא לחופשי

בתחילת החודש זיכה בית המשפט לערעורים את מובארק סופית מהרג מפגינים בהתקוממות ב-2011, והבוקר הוא שוחרר מבית החולים הצבאי בו הוחזק. עורך דינו: הוא בביתו ומרגיש טוב

ג'קי חורי
גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא לשעבר מובארק בבית חולים צבאי בקהיר, במאי 2015
הנשיא לשעבר מובארק בבית חולים צבאי בקהיר, במאי 2015צילום: אי־פי

שש שנים אחרי שהודח בהתקוממות עממית בשיא האביב הערבי, נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק יצא היום (שישי) לחופשי. מובארק שוחרר מבית החולים הצבאי אל-מעאדי בקהיר שבו הוחזק בשל מצבו הרפואי ויצא אל ביתו. בכך בא לסיומו המאבק הארוך לאלץ את הדיקטטור לשעבר לתת דין וחשבון על הפרות זכויות האדם והשחיתות העמוקה שאפיינו את שלושת העשורים בהם היה בשלטון.

מובארק, בן 88, יצא מבית החולים בדרום קהיר, שם הוא חי תחת שמירה בחדר עם נוף לנילוס. הוא הועבר לאחוזתו בפרבר קהיר היוקרתי הליאופוליס. "הוא הלך הביתה ב-8:30 הבוקר", אמר עורך דינו של הנשיא לשעבר, פאריד אל-דאיב, שהגן על מובארק בתביעות הרבות נגדו מאז שנת 2011. על פי עורך הדין, מובארק נמצא בביתו ומרגיש טוב.

בית המשפט הגבוה לערעורים במצרים זיכה בתחילת החודש את הנשיא לשעבר מהרג 239 מפגינים במהלך שלטונו. בתום שימוע הודיע השופט אחמד עבדל קאווי כי "בית המשפט מצא את הנאשם זכאי", ודחה את דרישות עורכי הדין של קורבנות ההרוגים לפתוח בהליכי תביעות אזרחיות - החלטה שסתמה את הגולל על האפשרות לערער או לערוך משפט חוזר לנשיא לשעבר.

בתיק הרג המפגינים נידון מובארק בשנת 2012 למאסר עולם, אך בנובמבר 2014 ביטל בית משפט לערעורים פליליים את הרשעתו, וביוני 2015 הודיע בית המשפט העליון כי מובארק יעמוד למשפט חוזר. הזיכוי החודש הותיר את אחת הפרשות הכואבות של האביב הערבי במצרים ללא מענה, לאחר שגם שר הפנים לשעבר חביב אל־עדלי ושורת קצינים בכירים במשטרה ובכוחות הביטחון זוכו בפרשה.

בנוסף, לאחר שנעצר הואשם מובארק בשורת עבירות שחיתות, שבהן הורשע לצד בניו. בין היתר הורשעו הנשיא ובניו בגניבת מיליוני דולרים מקופת המדינה כדי לשפץ את בית המשפחה בקהיר, אך במאי 2015 פסק בית המשפט כי הנשיא המודח השלים את ריצוי שלוש שנות המאסר שנגזרו עליו בגין שחיתות. בניו שוחררו כבר באותה שנה.

עבור אלה שנלחמו להדיח את מובארק, שחרורו מסמן רגע קודר בהיסטוריה של מצרים המודרנית. עם זאת, על רקע הטלטלות הפוליטיות מאז הדחתו, ישנם במצרים כאלו שיקבלו את שחרורו כמעט באדישות. יורשו של מובארק שנבחר באופן דמוקרטי, הנשיא לשעבר מוחמד מורסי, הודח בהפיכה צבאית בשנת 2013, ורבים רואים בסגנונו של הנשיא המכהן עבד אל-פתאח א-סיסי הדים לשלטונו של מובארק. "אני לא עצוב או מאוכזב", אמר טארק אל-חטיב, שאחיו מוסטפה נהרג בהפגנות נגד מובארק. "הייתי מופתע אם הדברים היו מתרחשים אחרת. מבחינה פוליטית, הכל זרם בכיוון הזה וסלל את הדרך לנורמליזציה של הרגע הזה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ