פרשנות |

התקיפה הכימית בסוריה: עדות לכישלון המתמשך של שני ממשלים אמריקאיים

נסיגת אובמה, דעיכת העניין הבינלאומי, התעלמות טראמפ והתמיכה הרוסית - כל אלו חיזקו את ביטחונו של משטר אסד במלחמתו במורדים. גם לישראל יש לקחים ללמוד וסיבה לחשוש מהבאות

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתנדב ביחידת החיוץ "הקסדות הלבנות" נושם דרך מסיכת חמצן אחרי התקיפה הכימית באידליב, היום
עמוס הראל

לא חלפו אלא ימים אחדים בין ההודעה האמריקאית על שינוי מדיניות משתמע ביחס לגורלו של המשטר בסוריה – "הרחקת אסד כבר אינה בראש סדר העדיפויות שלנו", כפי שניסחה זאת שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי – לבין החשד לשימוש בנשק כימי שעשה הבוקר (שלישי) המשטר בהתקפה רצחנית. התקיפה היום בעיר אידליב בצפון מערב סוריה, שבה נהרגו עשרות בני אדם, חריגה אולי במאפייניה – אך לא בתוצאותיה. כמעט מדי שבוע טובח המשטר במאות בני אדם, מרביתם אזרחים, באמצעים "לגיטימיים" כביכול; מהפגזות ארטילריות ועד הפלת חביות תבערה ממטוסים ומסוקים.

דברי היילי, המשתלבים באיתותים קודמים של ממשל טראמפ, בוודאי תרמו לביטחון העצמי של משטר אסד, שבלאו הכי נמצא בתנופה מאז השלמת כיבוש חאלב בסוף חודש דצמבר האחרון. אבל הטבח באידליב עדיין מצביע על כשליו של הממשל האמריקאי הקודם, זה של הנשיא אובמה. ביולי 2013, אחרי שאסד טבח ביותר מאלף אזרחים בהתקפת גז על פרבר של דמשק שהיה בשליטת ארגוני המורדים, הודיע אובמה כי נחצה קו אדום והבטיח תקיפת ענישה כנגד המשטר.

אחר כך נמלך הנשיא בדעתו, ביצע את פניית הפרסה המפורסמת והגיע להסדר עם רוסיה על פירוק מאגרי הנשק הכימי של אסד, שבמסגרתו הושמדו כאלף טון של חימוש כימי. זו לא היתה רק פניית פרסה, אלא נסיגה של ממש, משום שבמהלך זה אותתה ארצות הברית שאין בכוונתה להסתכן בסוריה ובעצם סללה את הדרך למעורבות גדולה יותר של כוחות אחרים, ובראשם רוסיה.

ההתקפה הבוקר, שבה כנראה נעשה שימוש בגז העצבים סארין, מעידה כי יישום ההסכם לפירוק הנשק הכימי לא היה מלא. ארגוני ביון מערביים, ובהם קהילת המודיעין הישראלית, העריכו בעבר כי בין 95 ל-99 אחוזים ממאגרי הנשק הכימי של המשטר הוצאו מסוריה ונוטרלו. אבל השימוש בנשק כימי ממשיך להיות נפוץ למדי: מדי פעם משתמש המשטר בנשק כימי תקני ואסור, וכן עושה שימוש תכוף יותר בחומרים שאינם אסורים בתכלית על פי האמנות הבינלאומיות (כמו כלור). במקביל, מתפרסמים דיווחים גם על התקפות דומות מצד המורדים.

בקיץ 2014, על רקע הירידה באיום הכימי על ישראל, החליטה הממשלה להפסיק ולחלק ערכות מגן לאזרחים. זו היתה נטילת סיכון מחושבת, שנבעה מקשיי תקציב ומרצון להעביר את המשאבים הדרושים לרענון שנתי של משק הערכות (מאות מיליוני שקלים בכל שנה) לצרכים אחרים. אולם, ההתקפה האחרונה באידליב עשויה להעלות מחדש סימני שאלה באשר למדיניות המיגון הישראלית.

שאלה משמעותית נוספת נוגעת לחלקה של רוסיה בקבלת ההחלטות באשר לתקיפות. מוסקבה נתנה גיבוי מלא לנשיא הסורי בכל מהלכיו, והובילה את התקיפות האוויריות הרצחניות שהיטו את הכף במערכה בסוריה לטובת המשטר והביאו לכניעת המורדים בחאלב ובערים נוספות. כעת, מתעוררת השאלה אם היו הרוסים בסוד שיקול הדעת של אסד גם בהחלטה לשוב ולתקוף בנשק כימי.

ב-2013, מוסקבה הציעה את הסדר פירוק הנשק הכימי כדי להציל את אסד מזעמה של וושינגטון – והפשרה שהושגה אכן הסירה מסדר היום את תקיפות העונשין האמריקאיות. אבל הרוסים ממשיכים לנקוט מאז יחס סלחני כלפי כל המהלכים הרצחניים של בן חסותם, ובכללם התקיפות הכימיות. ב-2002, כשטרוריסטים איסלאמיסטיים השתלטו על תיאטרון במוסקבה וחטפו מאות בני ערובה, השתמשו כוחות קומנדו רוסיים בעצמם בגז בלתי ידוע במהלך מבצע לשחרור החטופים שבמהלכו נהרגו עשרות בני ערובה – רובם כנראה מהגז שהזרימו המחלצים לאולם.

בחודשים האחרונים, העניין של הקהילה הבינלאומית במתרחש בסוריה ירד מעט, על רקע הדרמה הפוליטית בארצות הברית וההתייצבות המסוימת במעמדו של משטר אסד. אבל בפועל, הלחימה ומעשי הטבח נמשכים, גם אם בהיקף קטן מבעבר. מבחינתה של ישראל, טמונים כאן שני לקחים: האחד – שגם הסדרים בינלאומיים שמבטיחים פירוק נשק השמדה צריך לקחת בערבון מוגבל ולא בביטחון מוחלט. השני – שהקשרים המשתפרים עם הנשיא פוטין וערוץ התיאום היום-יומי עם מוסקבה אינם מעניקים לישראל חסינות מהשלכות האירועים בסוריה.

בטווח הארוך, בתמיכה הצבאית והמדינית שמעניקה מוסקבה למשטר אסד טמון נזק פוטנציאלי לישראל, משום שמאחורי גבו של הרודן הסורי מסתתרים איראן וחיזבאללה. המשך הצלחותיו, בסיוע רוסי, עלול להוביל לצעדים שליליים נוספים מנקודת מבטה של ישראל, ובראשם חידוש הנוכחות של אנשי חיזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים לאורך הגבול הסורי ברמת הגולן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ