ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בכיר באופוזיציה הסורית הנמצא באזור אידלב אמר היום (שלישי) בשיחה ל"הארץ" כי מבחינת התושבים באזור, אין שום ספק שמשטר אסד תקף את העיר בנשק כימי. "כל התמונות וכל העדויות מצביעות על כך", קבע הבכיר. "גופות של ילדים, נשים וגברים, שלא רואים עליהן טיפת דם וכולם חנוקים. אפילו ציפורים נפלו מהשמים ללא רוח חיים".

לדבריו, "אם למישהו יש ספק בעולם, אז שישלח את נציגיו לכאן. אנחנו מהבוקר רק סופרים גופות. עד עכשיו הגענו למאה ויש לנו רשימה שמית. חלק גדול מהפצועים קשה פונו לשטח טורקיה, אבל צריך להבין כי עבור רבים לא היה מה לעשות ולא ניתן להציל אותם".

לפי אותו בכיר, אנשי האופוזיציה בטוחים שהתקיפה בוצעה על ידי חיל האוויר הסורי. "מדובר במטוס מדגם סוחוי 22 ויש בידינו את שמו של הטייס", טען. "הוא מתגורר באזור חומס ואני אומר לך שנגיע אליו ולמשפחתו, אבל מה שחשוב בשלב הזה הוא להציל כמה שיותר אנשים ולטפל בנפגעים".

הבכיר סיפר כי בשעות אחר הצהריים הצליחו המורדים לפתוח את הדרך לכניסת ניידת מיוחדת לבדיקת חומרים כימיים. "הניידת נכנסה דרך הגבול הטורקי והיא הגיעה לאזור חאן שיחון. התקיפה היום היא אחת מבין שלוש ואתמול הותקפו עוד כפרים", טען.

הרס בבית חולים בחאן שיחון באידליב, היוםצילום: OMAR HAJ KADOUR/אי־אף־פי

בכיר במשרד הבריאות של האופוזיציה הסורית סיפר ל"הארץ": "אין לנו שום הגדרה למצב חוץ מקטסטרופה. מעבר למאה ההרוגים שכבר נמנו יש 30 פצועים קשה וקשה מאוד שהועברו לטורקיה ורובם בסכנת חיים.

"אין בידינו שום אמצעים מיוחדים לעזור לאנשים. אין חליפות ואין מסכות לאנשי צוות ההצלה. בתי החולים מתפקדים חלקית ואין להם איפה לטפל בפצועים, שמפוזרים בכל פינה. בית חולים מרכזי בעיר מערת א-נועמן דרומית לאידליב הופצץ שלשום ולא יכול לטפל בפצועים. אני בעצמי מסתובב בין הפצועים והנפגעים ומרגיש חסר אונים. אין לי איך לעזור לאנשים, המראות כאן קשים מאוד".

ציפורים מתות באזור התקיפה

הצבא הסורי פרסם הודעה רשמית שבה הכחיש כל שימוש בנשק כימי. "לא היה שום שימוש בנשק כימי נגד אזרחים או ארגוני הטרור במחוז אידלב", נטען בהודעה, לפיה ארגוני האופוזיציה הם שנושאים באחריות לפגיעה באזרחים, וכי היא "מנסה להפנות אצבע מאשימה לצבא הסורי בכל פעם שהיא נכשלת בהשגת תוצאות בשטח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ