רוסיה על התקיפה במחוז אידליב: צבא אסד הפציץ מפעל נשק כימי של המורדים

משרד ההגנה הרוסי מצטרף לגרסת משטר אסד. דיווח: מטוסים תקפו הבוקר חמש פעמים בעיירה שהופצצה אתמול. טיוטת החלטה שתוגש היום למועצת הביטחון תדרוש מאסד להעביר את יומני הטיסה של מטוסי חיל האוויר הסורי מאתמול

אי-פי ורויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צלם נושא גופה של ילדה שנהרגה בתקיפה הכימית בחאן שייחון, אתמול
אי-פי ורויטרס

משרד ההגנה הרוסי טען הבוקר (רביעי) שאזרחי העיירה חאן שייחון נחשפו אתמול לנשק כימי שהוחזק בידי המורדים ואשר הופצץ על ידי מטוסי צבא סוריה. הודעתו חופפת לגרסתו של משטר אסד, שאישר אמש שתקף מטרות מורדים באזור וטען שההרוגים מתו מפיצוץ ״מפעל מורדים״ לייצור גז רעיל. בתוך כך, המרכז הסורי לזכויות אדם דיווח כי מטוסי קרב תקפו הבוקר חמש פעמים נוספות בעיירה חאן שייחון, שנפגעה אתמול בהתקפה הכימית. לא ניתן היה להשיג את תגובת צבא סוריה לדיווח.

דובר משרד ההגנה הרוסי, גנרל איגור קונשנקוב, מסר הבוקר כי צבא רוסיה זיהה תקיפה של מטוסי קרב של ממשלת אסד על מפעל נשק ותחמושת בפאתיה המזרחיים של העיירה חאן שייחון. לטענתו, המורדים עשו שימוש בנשק הכימי הזה בחאלב, היכן שהוא גרם לתסמינים הדומים לאלו שנראו אתמול בקרב הנפגעים בעיירה, וגם נעשה בו בעבר שימוש בעיראק. לפי קונשנקוב, רוסיה העבירה דגימות קרקע רלוונטיות מחאלב לגוף הבינלאומי המפקח על נשק כימי.

על אף הטענות הללו, לא הוצגו עד כה כל ראיות לכך שהמורדים עשו שימוש בנשק כימי בחאלב. כמו כן, אף שארגון המדינה האיסלאמית עשה שימוש בנשק כימי בעיראק, לא ידוע על קשר בינו לבין המורדים הסורים במחוז אידליב.

בתקיפה אמש באידליב נהרגו על פי דיווחים יותר ממאה בני אדם ומאות נפגעו. עדי ראייה סיפרו על מתים שנפגעו בהפצצה אך מתו מחנק וללא סימני דם.

ארה"ב, צרפת ובריטניה צפויות להעביר טיוטת החלטה למועצת הביטחון באו"ם, שתתכנס היום (רביעי) כדי לדון בתקיפה הכימית בסוריה אתמול. בטיוטה מוצגת דרישה למשטר אסד לספק לוועדת חקירה בינלאומית את כל יומני הטיסה של מטוסי חיל האוויר הסורי ביום שלישי, שמות כל מפקדי טייסות המסוקים, ולאפשר לחוקרים גישה לבסיסי חיל האוויר שמהם, כך נחשד, המריאו המטוסים שתקפו בנשק כימי את חאן שייחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ