"תגידו שלום, תינוקות שלי": משפחת אל-יוסף קברה 22 מבניה אחרי התקיפה באידליב

איה נמלטה עם בנה הפעוט לרחוב, עלאא כיסה את פניו במגבת טבולה בחומץ ועבד אל-חמיד קבר בכאב את ילדיו התאומים. יומיים אחרי התקיפה, משפחת אל-יוסף עדיין לא איתרה את כל בניה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבורת הרוגי התקיפה הכימית באידליב, אתמול

האב הדואב, עבד אל-חמיד אל-יוסף, ערסל בזרועותיו את גופות ילדיו התאומים בני תשעת החודשים, איה ואחמד. חנוק מבכי הוא מלמל לעברם: "תגידו שלום תינוקות שלי, תגידו שלום". אחר כך הוא לקח אותם לקבר האחים שבו נקברו לפחות 22 מבני משפחתו.

יותר ממאה בני אדם, בהם לפחות 30 ילדים ו–20 נשים, נהרגו שלשום (שלישי) בהתקפה הכימית על העיירה הסורית חאן שיחון, ומניין הנפגעים צפוי לעלות. משפחת אל־יוסף, מהגדולות בעיירה, איבדה עשרות מבניה.

בדרכו לקבר ביקש עבד אל-חמיד מבן דודו לצלם את ההספד שנשא לילדיו המתים. כשהתקיפות החלו הוא היה עם שניהם. "הוצאתי אותם מהבית יחד עם אמם. הם היו בהכרה בהתחלה, אבל עשר דקות אחרי זה התחלנו להריח את הריח", סיפר. התאומים ואשתו, דלאל אחמד, החלו לחוש ברע. הוא הביא אותם לפראמדיקים והשאיר אותם שם כדי לחפש את שאר בני משפחתו – וכך מצא גם את גופותיהם של שניים מאחיו, שני אחיינים ואחיינית, לצד חברים ושכנים. "לא הצלחתי להציל איש, כולם היו מתים".

רק זמן מה לאחר מכן הצליחו קרוביו לאסוף כוחות כדי לספר לו שגם אשתו וילדיו בין המתים. "הוא במצב רע", סיפרו בני המשפחה, "הוא אמנם מקבל טיפול בגין החשיפה לחומר הרעיל, אבל הוא מפורק במיוחד בגלל האובדן הגדול שלו".

איה פאדל, גם היא מהמשפחה, נמלטה עם בנה בן 20 החודשים מביתה בניסיון למצוא ברחוב מפלט מהגז הרעיל. תחת זאת, המורה לאנגלית בת 25, מצאה עצמה פנים אל פנים עם הזוועה: טנדר עמוס גופות קורבנות מההתקפה הכימית, בהם תלמידיה ובני משפחתה."לבי שבור, זה היה נורא. כולם בכו ולא הצליחו לנשום. בסוריה היו רגעים קשים מאוד, אבל זה הקשה והקטלני ביותר שידעתי", אמרה אתמול פאדל. בסרטון: לוויית התאומים וראיון עם האב (הסרטונים קשים לצפייה)

"עמאר, איה, מוחמד, אחמד, אני אוהבת אתכם ציפורים שלי. הם באמת היו כמו ציפורים. דודה סאנה, דוד יאסר, עבד אל-כרים. בבקשה תענו לי", אמרה פאדל כשהיא נזכרת כיצד נפרדה מקרוביה מעל הקבר הטרי.

ההתקפה הרסה את העיירה הסורית הקטנה, והגבירה את תסכולם של סורים רבים החיים בשטחים המוחזקים בידי המורדים. אותם סורים זועמים על כך שאיש לא נותן את הדין על מעשי טבח כמו זה שלשום, שהפכו לשגרה בשש שנות מלחמת האזרחים בסוריה. ארה"ב ומדינות נוספות במערב האשימו את נשיא סוריה בשאר אל־אסד בהתקפה הכימית, אבל סוריה ובעלת בריתה העיקרית, רוסיה, דוחות את הטענות נגדן. אך על אף המחאה הבינלאומית יהיה קשה להעמיד את האחראים לדין. סיבה אחת לכך היא היעדר חקירה עצמאית העוסקת במאגרי הנשק הכימי בסוריה, שמשטרו של אסד טוען שהשמיד.

עדי ראייה סיפרו שארבע רקטות פגעו בעיירה שלשום בשש וחצי בבוקר. הן יצרו מכתש בקרקע, אך לא גרמו נזק רב מדי למבנים. תוך זמן קצר התברר שזו לא היתה התקפה בנשק קונבנציונלי. עלאא אל־יוסף אמר שמשפחתו התעוררה מקול נפילת הרקטות במרחק כמה מאות מטרים מביתם. הדבר הראשון שראו היה עשן. אביו יצא החוצה, אך מיהר לשוב לאחר שראה ברחוב אשה מתמוטטת לפתע. בני המשפחה סגרו במהרה את החלונות, טבלו מגבות במים ובחומץ תפוחים, וכיסו בהן את פניהם. הם היו בני מזל: הרוח נשבה לכיוון הנגדי, סיפר עלאא.

הרקטות נפלו בשוליים הצפוניים של חארה, השכונה שבה מתגוררים רבים מבני המשפחה. הם ושכניהם נמלטו כאחוזי אמוק, וניסו תוך כדי לאתר את שאר קרוביהם. פאדל זוכרת בבירור את הפניקה שתקפה אותה אחרי שהתעוררה מנפילת הרקטות. "בעלי, איפה אתה?, בני האהוב, איפה אתה?", קראה. "הם היו לידי אבל לא ראיתי אותם", סיפרה לאחר מכן. עיניה של פאדל התחילו לכאוב והאוויר נעשה כבד מאוד. "לא היה לו ריח רע אבל היה קשה לנשום אותו", הוסיפה.

בני משפחת אל־יוסף הביאו את מתיהם לביתו של אחד הקרובים, השוכן מחוץ לאזור שנפגע באופן חמור. הם הפכו את החצר לחדר מתים מאולתר, שבו ניסו במשך שעות להחיות את יקיריהם המתים. שם פאדל התמוטטה, סיפרה לאחר מכן. היא התעוררה במרפאה, והיום היא מתאוששת לצד בנה בבית הוריה בעיירה צפונית לחאן שיחון. בעלה נותר מאחור וממשיך לחפש ניצולים מהמשפחה המורחבת. עלאא אל־יוסף אמר שעדיין לא נבדקו כל הבתים. "רבים עדיין נעדרים", הסביר, "אנחנו פוחדים להיכנס לבתים ולמצוא בהם עוד גופות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ