דיווח: כוחות אסד קיבלו התראה שעות לפני התקיפה האמריקאית

ארה"ב הודיעה לרוסיה לפני התקיפה, וזו כנראה העבירה את המסר לסוריה. כוחות אסד הודיעו כי הם פינו את המטוסים מהבסיס לפני התקיפה. הבסיס נהרס כמעט לחלוטין, אך ההתרעה צמצמה את הנזק

ג'קי חורי
אי-פי וגרדיאן
תצלום לוויין של הבסיס הצבאי ליד חומס
ג'קי חורי
אי-פי וגרדיאן

59 טילי השיוט ששיגרה הלילה (שישי) ארה"ב לבסיס חיל האוויר בסוריה א-שעיראת שבפאתי העיר חומס, כוונו לפגוע במסלולי ההמראה, בהאנגרים, במגדל הפיקוח ובתחמושת שאופסנה בשדה, כך פי בכירים אמריקאים. הארגון הסורי לזכויות אדם מסר כי שדה התעוופה נהרס כליל.

ארה"ב הודיעה לרוסיה על כוונתה לתקוף, וככל הנראה מוסקבה העבירה את המסר לסוריה. לפי דיווח של סוכנות הידיעות הצרפתית, הדיווח הועבר לכוחות אסד שעות לפני התקיפה. לפי כוחות אסד, רוב המטוסים פונו מהבסיס לפני התקיפה. עם זאת, בכירים אמריקאים הכחישו כי יש ראיות לכך. 

גורמים בסוריה מסרו כי בתקיפה נהרגו חמישה בני אדם: בהם שלושה חיילים ושני אזרחים. אולם בתקשורת הסורית דווח מספר גבוה יותר: תשעה אזרחים, בהם ארבעה ילדים, ושבעה בני אדם נוספים נפצעו.

לראשונה מאז תחילת הלחימה: ארה"ב הפציצה בסיס של צבא אסד בתגובה לתקיפה הכימית |  רוסיה: התקיפה תגרום נזק משמעותי ליחסינו עם ארה"ב | מהפך אמריקאי ב-48 שעות: מגמגומים לתגובה נחרצת | לטראמפ יש הזדמנות להביא לשינוי משמעותי בסוריה  | טראמפ זוכה בתהילה, אבל אישיותו עלולה לסבך אותו בהמשך

שיגור טיל השיוט, הלילהצילום: HANDOUT/רויטרס

 "אנחנו בוחנים את התוצאות", אמר דובר הפנטגון ג'ף דייוויס, "לפי ממצאים ראשוניים נגרם נזק למטוסים סוריים ולתשתיות בשדה התעופה, שהפחית את יכולת הממשל להשתמש בנשק כימי".

בסוכנות הידיעות הרוסית ריא צוטט עובד בשדה התעופה שאמר כי נגרם נזק רב ששיתק את כל המטוסים, ובטלוויזיה הרוסית נאמר כי בתקיפה נפגעו שישה מטוסים שהיו בהאנגר תיקונים. עם זאת, לפי בכירים אמריקאים, 20 מטוסים של צבא אסד נפגעו, ושום כלי טיס של רוסיה לא ניזוק. דיוויס הדגיש את הזהירות שנקטה ארה"ב כדי להימנע מהרג חיילים רוסים המוצבים באזור. שעת התקיפה, 3:45 בבוקר שעון מקומי, הפחיתה את החשש שיהיו בני אדם בשדה.

טראמפ סועד עם שי, הלילהצילום: JIM WATSON/אי־אף־פי

שעות לאחר התקיפה, הפציצו מטוסי קרב את העיירה חאן שייחון, שבה תקפו כוחות אסד בנשק כימי בתחילת השבוע.

רוסיה גינתה את המתקפה הבוקר ואיימה להפסיק את שיתוף הפעולה עם צבא ארה"ב. "התקיפה מחלישה את הלחימה בטרור", אמר ויקטור אוזרוב,  יו"ר ועדת ההגנה ברוסיה. 

טראמפ מודיע על התקיפה

בכירים אמריקאיים תיארו את התקיפה כתגובה הולמת ושוקלה לתקיפה הכימית השבוע, ומסרו כי היא אינה מייצגת שינוי משמעותי בגישת ממשל טראמפ לעימות. "המטרה היתה למנוע מהממשל לעשות זאת שוב", הסביר דיוויס, "וזו תהיה בחירה של הממשל אם יהיו עוד כאלה". 

עדיין, התקיפה מכניסה את ארה"ב לעיצומו של העימות בסוריה, ומסכנת את ביטחונם של כאלף חיילים אמריקאים המוצבים במדינה, כחלק מהמאבק בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). 

תקיפה בארוחת הערב

התקיפה נעשתה בזמן שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ סעד עם נשיא סין שי ג'ינפינג באחוזה בפלורידה. לשלושים האורחים הצטרפו גם אנשי המעגל הפנימי של טראמפ: בתו איוונקה וחתנו ג'ארד קושנר, ראש הסגל פריבוס והיועץ האסטרטגי סטיב בנון.

לא ברור מה היה נושא השיחה סביב השולחן, שבו הוגשו סטייקים ויינות. ידוע כי ההחלטה לתקוף התקבלה פחות משעתיים קודם לכן, בשיחות פרטיות בין טראמפ לשר ההגנה שלו ג'יימס מאטיס ושר החוץ רקס טילרסון, בשולי פגישתו עם שי.

שלוש שעות לאחר תחילת הארוחה, טראמפ עמד בפני הפודיום, בסגנון מארג-א-לאגו, ופנה לעדכן את אזרחי ארה"ב. "ביום שלישי הדיקטטור אסד ביצע מתקפה כימית נוראית נגד אזרחים חפים מפשע, תוך שימוש בגז עצבים", "אסד חנק את חייהם של גברים, נשים וילדים. זה היה מוות אכזרי ואיטי. ואפילו תינוקות יפים נרצחו באכזריות במתקפה הברברית הזו". אז פנה טראמפ לראשונה לאל ואמר: "אף ילד של אלוהים לא צריך לסבול מאימה כזו", והסביר כי הורה על התקיפה.

בניגוד לפעמים רבות בעבר, הפעם טראמפ לא תקף את קודמו, ברק אובמה. בכל זאת נשמעה ביקורת מרומזת נגד ממשל אובמה בהערה לפיה "שנים של ניסונות קודמים לשנות את התנהגות אסד נכשלו, נכשלו באופן דרטמי מאוד". 

גם תגובת הנשיא שי להתפתחויות בזמן הסעודה לא ברורה. המשלחת שלו עזבה בשיירה את האחוזה ב-8:51 שעון ארה"ב, בדיון שש דקות אחרי פגיעת טילי השיוט ביעדם. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ