ארה"ב צמצמה את התקיפות נגד דאעש בסוריה; שגרירת ארה"ב: הדחת אסד שוב בעדיפות גבוהה

נשיאי רוסיה ואיראן שוחחו בטלפון וסיכמו כי לא יעברו לסדר היום נוכח התוקפנות האמריקאית. שגרירת ארה"ב באו"ם: אנחנו מעריכים שיהיה שינוי במשטר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אף-22 בתצוגת יכולות בדרום קוריאה ב-2015. מסיירים כעת בשמי סוריה
אי-פי
וניו יורק טיימס

הקואליציה הצבאית בראשות ארה"ב צמצמה מאוד את מספר התקיפות האוויריות שהיא מבצעת נגד כוחות המדינה האיסלאמית (דאעש) בסוריה מאז שארה"ב תקפה בטילי שיוט את שדה התעופה שעיראת בלילה שבין חמישי לשישי. מטרת ההשהייה החלקית היא לראות אם וכיצד כוחותיהם של בשאר אל-אסד או בעלי בריתו הרוסים יגיבו לתקיפת שדה התעופה - כך מסרו מקורות בממשל האמריקאי.

הקרמלין פרסם הודעה לפיה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ונשיא איראן חסן רוחאני שוחחו בטלפון וסיכמו כי אסור לעבור לסדר היום בעקבות הצעדים התוקפניים של ארה"ב בסוריה.

המטה המשולב של כוחות רוסיה, איראן והמיליציות התומכות בנשיא אסד פרסם הודעה בה נאמר כי התקיפה האמריקאית על בסיס חיל האוויר הסורי חצתה "קווים אדומים", ומעתה והלאה הכוחות יגיבו לכל מעשה תוקפנות נוסף ויגדילו את מידת התמיכה בנשיא אסד ובכוחותיו. כך דווח בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס".

"מעשה התוקפנות של ארה"ב בסוריה חצה קווים אדומים. מעתה והלאה אנחנו נגיב בכוח לכל תוקף ולכל חצייה של קו אדום, לא משנה על ידי מי. ארה"ב יודעת שיש ביכולתנו להגיב טוב", נמסר בהודעה. עוד נמסר כי רוסיה, איראן וחיזבאללה לא יירתעו מלשחרר את סוריה, גם אחרי התקיפה האמריקאית.

בשאר אל-אסד בדמשק, החודשצילום: © Sana Sana / Reuters/רוי

בתוך כך, שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה בראיון ל-CNN כי מטרותיה העיקריות של ארה"ב בסוריה הן הבסת דאעש, הדיפת השפעות איראניות וכן הדחת אסד מהשלטון. "אין אפשרות שיהיה פתרון מדיני בסוריה כל עוד אסד בשלטון", אמרה היילי. "שינוי במשטר הוא משהו שאנחנו מעריכים שעומד לקרות".

עם זאת, שר החוץ של ארה"ב רקס טילרסון אמר בראיון כי סדר העדיפויות של ארה"ב לא השתנה. לדבריו, הבסת דאעש נותרה המטרה העליונה, ורק לאחר מכן תוכל ארה"ב "להפנות את תשומת לבה לייצוב המצב בסוריה".

היועץ לביטחון לאומי של טראמפ, הרברט מקמאסטר, אמר כי לצד מטרת ארה"ב להביס את דאעש נמצאת גם המטרה להדיח את נשיא סוריה אסד וכי שתי המטרות האלה הינן "סימולטניות". מקמאסטר אמר כי אין סתירה בין דבריו של שר החוץ רקס טילרסון, שאמר כי דאעש צריכה להיות מובסת קודם, לבין דבריה של היילי שהבהירה כי הדחת אסד נמצאת בסדר העדיפויות. הוא הוסיף כי האמריקאים יתקפו שוב אם אסד ישתמש שוב בנשק כימי‎.

על פי נתונים שמפרסמת הקואליציה בראשות ארה"ב, מטוסיה הפחיתו את מספר התקיפות במדינה לעומת השבוע שקדם לו. בעוד שבשבוע שקדם לתקיפה בשעיראת בוצעו בממוצע כ-13 תקיפות נגד מטרות של המדינה האיסלאמית בסוריה, ביממה שלאחריו פחת המספר לשבע בלבד.

על פי הדיווח, הצעד של הקואליציה הוא אקט של זהירות, שננקט לאחר שגורמים ברוסיה איימו לאחר התקיפה להשעות את ערוץ התקשורת שדרכו מתאמים צבאות ארה"ב ורוסיה את הפעולות האוויריות בשטח סוריה. בכירים אמריקאים מסרו כי הרוסים לא ביצעו עד כה פעולות מאיימות, כמו כיוון מערכות המכ"ם או ההגנה האווירית שלהם נגד מטוסים אמריקאים, או ביצוע פעולות אגרסיביות בשמיים.

עם זאת, אותם בכירים מסרו כי נדרש זמן נוסף כדי להעריך אם נשיא סוריה בשאר אל-אסד וצבא רוסיה יתייחסו למתקפת טילי השיוט, שבאה בתגובה למתקפה הכימית על העיירה חאן שיחון בשלישי שעבר, כמקרה חד-פעמי שניתן להבליג עליו. במקרה כזה, התקיפות האוויריות נגד המדינה האיסלאמית יתחדשו בהקדם. כאמצעי זהירות, חיל האוויר האמריקאי משתמש במטוסי אף-22, מטוסי היירוט המתקדמים ביותר שלו, במשימות סיור בשמי סוריה בימים האחרונים.

נשיא סוריה אסד התייחס היום (ראשון) בראשונה לתקיפה האמריקאית בשבוע שעבר ואמר שהיא נכשלה במטרתה, אשר לדבריו היתה להעלות את המוראל של קבוצות טרור הנתמכות על ידי ארה"ב לאחר התבוסות שספגו לכאורה בידי הצבא הסורי. על פי דיווח בסאנא, סוכנות הידיעות הסורית הרשמית, הנשיא אמר את הדברים בשיחה עם נשיא איראן חסן רוחאני.

בשנתיים האחרונות תוקפים כוחות הקואליציה את מטרות המדינה האיסלאמית בסוריה בצלם של מערכות הגנה אווירית רוסיות וסוריות. אף שנרשמו כמה תקריות בין מטוסים אמריקאיים ורוסיים - חלקן בטעות - המערכה האווירית התקיימה ברובה ללא התערבות מצד מטוסים או כוחות הגנה אווירית של רוסיה או סוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ