לפחות 44 הרוגים בשני פיצוצים בכנסיות בצפון מצרים; א-סיסי הכריז על מצב חירום

מחבל מתאבד פוצץ עצמו הבוקר והרג 27 בני אדם בכנסיית ג'ורג' הקדוש בעיר טנטא. בצהריים נהרגו 17 בני אדם בכניסה לכנסייה באלכסנדריה. ארגון דאעש קיבל אחריות לשני הפיגועים

רויטרס, אי-פי וד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושבים מתאספים בכניסה לכנסייה בטנטא שהותקפה, היום
רויטרס, אי-פי וד-פ-א

27 בני אדם נהרגו ו-78 נפצעו בפיגוע התאבדות הבוקר (ראשון) בתוך כנסייה קופטית בעיר טנטא במצרים, כך מסרו גורמים רשמיים במצרים. מאוחר יותר נהרגו 17 בני אדם ו-41 נפצעו בפיצוץ שארע מחוץ לכנסיית סנט מארק בעיר אלכסנדריה, מקום מושבו של האפיפיור הקופטי טוואדרוס, שניהל תפילה בכנסייה זמן קצר לפני הפיצוץ. משרד הפנים המצרי מסר כי האפיפיור היה במבנה במהלך הפיגוע, אולם הוא לא נפגע. בשעות הערב הכריז הנשיא עבד אל-פתח א-סיסי על מצב חירום במדינה שיימשך שלושה חודשים. 

בהמשך היום דווח כי כוחות הביטחון נטרלו בטנטא עוד שני מטעני חבלה ליד מסגדים סופיים, זרם מתון באיסלאם שמאמיניו נתפסים בעיני דאעש ככופרים הראויים להשמדה. בנוסף נוטרל עוד מטען חבלה ליד הכנסייה באלכסנדריה, זירת הפיגוע השני. ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) קיבל אחריות לשני הפיגועים באמצעות סוכנות הידיעות שלו א-עמאק. הארגון איים לבצע עוד פיגועים נגד נוצרים במצרים. לפי הודעת הארגון, שני המחבלים היו מצרים שנשאו על גופם חגורות נפץ.

זירת הפיגוע בכנסייה בטנטא, היוםצילום: STRINGER/אי־אף־פי
רגע הפיצוץ בכנסייה באלכסנדריה

נשיא מצרים א-סיסי הורה על כינוס חירום של המועצה לביטחון לאומי ועל שליחת חיילים שיתגברו את השוטרים בהגנה על מקומות רגישים וחיוניים ברחבי המדינה. כמו כן הוכרז על שלושה ימי אבל ועל מצב חירום במדינה למשך שלושה חודשים. 

"פגענו בטרור בסיני אז תקפו בעמדה שנייה, נתקוף בעמדה השנייה אז יגיבו בעמדה שלישית. כך נראה המאבק בטרור", אמר א-סיסי. הוא הוסיף כי גורמי הטרור נתמכים על ידי מדינות שמבקשות לפגוע במרקם היחסים במצרים. "לא נאפשר זאת ואנחנו נעמוד איתנים מול נסיונות אלו ועל הקהילה הבינלאומית לפעול גם נגד הטרור". 

מפת הפיגועים היום במצריםצילום: "הארץ"
האפיפיור טוואדרוס, ב-2015. היה בכנסייה בזמן הפיצוץ, אך לא נפגעצילום: Amr Nabil/אי־פי

לפי גורמי ביטחון מצריים, מחבל מתאבד פוצץ עצמו הבוקר בכנסיית ג'ורג' הקדוש בעיר טנטא, הנמצאת צפונית לבירה קהיר, בשעה שבמקום נערכה תפילה לרגל יום ראשון של הדקלים (Palm Sunday), החל שבוע לפני חג הפסחא.

מאוחר יותר ארע פיצוץ נוסף אירע בכנסיית סנט מרק שבעיר אלכסנדריה, הנחשבת אחת הכנסיות העתיקות בעולם. לפי הטלוויזיה המצרית, גם במקרה זה מדובר במחבל מתאבד, שפוצץ את עצמו בכניסה לכנסייה. בין ההרוגים בפיצוץ זה גם ארבעה שוטרים שלדברי הרשויות עצרו בגופם את המחבל המתאבד. אולם, סרטונים של הפיצוץ מעוררים שאלות לגבי מידת הדיוק של גרסת הרשויות‎.

לאחר הפיצוץ בטנטא התאספו אלפי בני אדם מחוץ לכנסייה והתאבלו. "היה דם על כל הרצפה וחלקי גופות מפוזרים", סיפרה אשה שהיתה בתוך הכנסייה. "היה פיצוץ אדיר ומיד לאחר מכן עשן ואש מילאו את האולם. הפצועים היה במצב קשה מאוד", אמרה אשה אחרת.

ראשי הכנסייה הקופטית במצרים הודיעו כי טקסי ותפילות חג הפסחא יימשכו כרגיל בכל הכנסיות במצרים: "לא יכניע אותנו הטרור".                       

נוצרים קופטים מהווים כ-10% מאוכלוסיית מצרים, ובשנים האחרונות גברו הפיגועים שכוונו נגדם. בדצמבר אשתקד נהרגו עשרות בני אדם בפיצוץ במתחם הקתדרלה הקופטית בקהיר. מאות קופטים ברחו מחצי האי סיני בתחילת השנה לאחר שאנשי המדינה האיסלאמית באזור רצחו שבעה ואיימו שיהרגו גם אותם. האפיפיור פרנסיסקוס, שצפוי לבקר במדינה בסוף החודש, גינה היום את הפיגוע בטנטא וקרא לטרוריסטים וליצרני הנשק וספקיו לחדול.

בסוף החודש שעבר הוציא המטה ללוחמה בטרור אזהרת מסע חמורה לישראלים שמתכננים לנסוע לסיני, ונשקלה אפשרות לסגור את מעבר הגבול בטאבה אם יתקבלו התראות קונקרטיות על פיגועים.

מוקדם יותר החודש הותקף מתקן אימונים של המשטרה בעיר טנטא. כוחות ג'יהאד מקומיים נטלו אחריות להתקפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ