מפקד לוחמה כימית לשעבר בצבא אסד: למשטר יש מאות טונות נשק כימי

לדברי הגנרל זהאר א-סאקאת, שערק מהצבא הסורי לפני ארבע שנים ומסתתר באירופה, סוריה הסתירה מהאו"ם כמעט מחצית ממאגריה כשהתפרקה כביכול מהנשק הכימי

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נפגעי התקיפה הכימית בחאן שייחון, לפני כשבועיים
"הארץ"

נשיא סוריה בשאר אל-אסד ממשיך להחזיק במאות טונות של נשק כימי לאחר שהונה את הפקחים שנשלחו מטעם האו"ם כדי לפרק את סוריה ממצבורי הנשק הכימי שלה. כך אמרו ל'טלגרף" הבריטי כמה מומחים, ובראשם מי ששימש ראש המטה ללוחמה כימית בדיוויזיה החמישית רבת העוצמה של צבא סוריה.

הגנרל זאהר אל-סאקאת ערק מצבא אסד בשנת 2013. כעת הוא שוהה באחת ממדינות אירופה וביקש שלא לחשוף את מקום הימצאו. בראיון לטלגרף הוא אמר כי המשטר לא דיווח לפקחים על כמויות גדולות של חומרים שמהם מייצרים את גז הסארין וכן על חומרים רעילים נוספים. "הם דיווחו רק על 1,300 טון, אבל אנחנו ידענו שבמציאות יש להם כמות כמעט כפולה מזה", אמר אל-סאקאת שהיה, לפי הטלגרף, אחד מבכירי התוכנית הכימית של סוריה. "היה להם לפחות אלפיים טונות, לפחות".

הגנרל לשעבר בצבא אסד הוסיף כי המאגר של אסד כולל כמה טונות של סארין וכן חומרים שמהם מייצרים את גז העצבים. הוא אף העריך כי המשטר מחזיק בפצצות שיכולות להכיל חומרים כימיים ובראשי נפץ כימיים לטילי סקאד. אנשי צבא בריטים אמרו לטלגרף כי הערכותיו של אל-סאקאת סבירות בהחלט.

לפי הדיווח בטלגרף, אל-סאקאת, שהמשיך לשמור על קשר עם בכירים סורים גם לאחר עריקתו, אמר כי בחודשים שלפני הביקורת של האו"ם עסק משטר אסד בהעברת מצבורי הנשק שלו. לדבריו, מאז 2014 לא ייצר המשטר נשק כימי חדש, אך "יש להם את כל מה שהם זקוקים לו".

לאחר שבאחת מההתקפות הכימיות של צבא אסד נהרגו ב-2013 יותר מאלף אזרחים בפאתי דמשק, הודיע נשיא ארה"ב דאז ברק אובמה כי נשיא סוריה חצה קו אדום ואיים בתקיפת עונשין בתגובה. לבסוף חזרה בה ארה"ב מכוונתה לתקוף, לאחר שהושג הסכם עם רוסיה בדבר פירוק מאגר הנשק הכימי התקני של המשטר.

עד תחילת 2014 הושלמה הוצאת המאגרים מסוריה, ושירותי המודיעין במערב העריכו אז כי המשטר שומר רק כמות קטנה של נשק כימי, שאותה יפעיל במקרה של איום ישיר על המשך שלטונו. במאי שנה שעברה חזר אסד להשתמש בנשק כימי תקני נגד לוחמי דאעש. בתחילת החודש נהרגו כמאה בני אדם, בהם ילדים, ועוד מאות נפגעו בתקיפה אווירית של המשטר על העיר חאן שייחון במחוז אידליב. בתגובה לתקיפה זו תקף צבא ארה"ב בסיס חיל האוויר הסורי שייראת, שממנו על פי ההערכות המריאו המטוסים שביצעו את התקיפה הכימית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ