פרשנות |

הניצחון המפוקפק של ארדואן שבר את אמון הציבור הטורקי בדמוקרטיה

טענות רבות לאי סדרים לא הפריעו לארדואן להכריז על ניצחון במשאל העם. אך גם בלילה הדרמטי, בתי הקפה של רובע מעמד הביניים נותרו מלאים והתושבים הסתפקו בקריאות ״גנב״ מהחלונות

אנשיל פפר, איסטנבול
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן במהלך נאומו באיסטנבול, אמש
אנשיל פפר, איסטנבול

אתמול (ראשון) בעשר בלילה הופר השקט בשכונת צ׳יהאנגיר שבצד האירופי של איסטנבול, כשמחלונות הבתים נשמעו חבטות על סירים ומחבתות, שריקות וקריאות "גנב". "אנחנו מוחים על זה שגנבו את המשאל", אמר הקאן, סטודנט להנדסה, מחלון ביתו. "אנחנו צריכים להילחם על הדמוקרטיה, כי מה שהיה כאן היום זו הצבעה לא־דמוקרטית". בכך הסתכמה המחאה של שכונת מעמד הביניים באיסטנבול. איש לא יצא לרחובות ובבתי הקפה ובמסעדות השכונתיות המשיכו הסועדים לשבת בנינוחות. בינתיים, בצד האסיאתי של איסטנבול, נאם הנשיא רג'פ טייפ ארדואן את נאום הניצחון שלו, לקול צהלות אלפי תומכים שצעקו את שמו ונישקו את תמונותיו. לשמים נורו זיקוקים, כשמפלגת הצדק והפיתוח (AKP) טענה שניצחה במשאל העם על הפיכת המשטר בטורקיה למשטר נשיאותי ברוב דחוק של 51.4%.

אך אפילו מנהיגי מפלגת השלטון, ובראשם ארדואן, מודים כי מדובר בתוצאות לא רשמיות. הנתונים שפורסמו הגיעו באופן בלעדי מסוכנות החדשות הממשלתית אנדולו. ועדת הבחירות המרכזית לעומת זאת, הפסיקה לפרסם תוצאות רשמיות בטרם סיום ספירת הקולות. מפלגות האופוזיציה שהתנגדו למשאל הודיעו כי הן לא מכירות בתוצאה כפי שפורסמה על ידי הממשל. מנהיג המפלגה הכמאליסטית (CHP) טען במסיבת עיתונאים זמן קצר לאחר נאום הניצחון של ארדואן כי "יותר מ–50% מהטורקים הצביעו 'לא'", והאשים את ועדת הבחירות בכך שעברה על החוק. שרת הפנים לשעבר, מראל אקשנר, שעמדה בראש חברי מפלגת הימין הקיצוני (MHP) שהתנגדה להחלטת הנהגת המפלגה לתמוך בשינויים בחוקה, טענה כי אלו שהצביעו "לא" ניצחו עם 52%. גם המפלגה הכורדית (HDP) הודיעה כי תערער על תוצאות הבחירות.

תומכי ארדואן ומצביעי "כן" במשאל העם, אמש באיסטנבול צילום: Burhan Ozbilici/אי־פי

הערעורים יתבססו על שורה של אי־סדרים כשהבולט בהם הוא החלטה פתאומית של ועדת הבחירות המרכזית לאפשר ספירת פתקי הצבעה שלא נחתמו מראש על ידי ועדות הקלפי. הוועדה טענה שאי-החתימה נבעה מטעות טכנית ולכן יש לספור את הקולות. האופוזיציה טוענת כי זוהי עבירה על חוק הבחירות ושמדובר במספר עצום של פתקים - לפחות כמיליון וחצי – וחושדת שאלו סומנו כקולות בעד שינוי החוקה. כמו כן, באופוזיציה טוענים שבמהלך ספירת הקולות נמחקו מהרשימה מאות קלפיות ברחבי המדינה.

סימני שאלה נוספים נוגעים לאחוז הצבעה גבוה מהצפוי לטובת השינויים באזורים הכורדים בדרום־מזרח המדינה, שם כשליש הצביעו בעד. פרשנים בערוצי החדשות שבשליטת הממשלה טענו שמדובר בהבעת תקווה של הכורדים בכך שלאחר המשאל, ארדואן יחדש את תהליך השלום עם מחתרת ה-PKK. מנגד, פוליטיקאים מהמפלגה הכורדית טוענים כי יש חשש לזיופים, במיוחד בשל העובדה שכחצי מיליון אזרחים נעקרו מבתיהם בלחימה בשנתיים האחרונות ולא נעשו סידורים ראויים על מנת לאפשר להם להצביע. הכעס של האופוזיציה רק גבר במשך הערב, ככל שהתקדמה ספירת הקולות והפער לטובת מחנה ה"כן" הלך ונסגר. ממקומות שונים במדינה, בהם איזמיר, הגיעו דיווחים על תגרות במרכזי ספירת הקולות.

העלייה לכאורה בתמיכה של המחוזות הכורדיים בהצעת הממשלה, עומדת בסתירה לכך שבערים הגדולות בטורקיה, כמו הבירה אנקרה, איסטנבול ואיזמיר, תומכי ארדואן הפסידו והיה רוב למצביעי ה"לא". מדובר בתוצאה מפתיעה במיוחד עבור ארדואן, שאיסטנבול, בה כיהן בעבר כראש עיר, נחשבת למעוז תמיכה מסורתי עבורו. גם לפי התוצאות עליהן מתבססת הממשלה, מדובר בתמיכה נמוכה מהצפוי. שתי המפלגות שתמכו בהצעת המשאל — מפלגת השלטון ומפלגת הימין הקיצוני — זכו בבחירות האחרונות ב–2015 ל-65% מהקולות. הרבה יותר מ–51.4% שלכאורה הצביעו אמש "כן" במשאל.

התוצאות הרשמיות יפורסמו רק בעוד כעשרה ימים, לאחר שוועדת הבחירות ואולי גם בתי המשפט יפסקו בעניינם של הערעורים שמגישה כעת האופוזיציה. הלחץ כעת הוא בעיקר על מדינות האיחוד האירופי וארה"ב, שהיחסים שלהן עם משטר ארדואן מתוחים. האירופאים יחכו ככל הנראה לדו"ח של ארגון הביטחון ושיתוף הפעולה האירופי (OSCE) שאנשיו שימשו כמשקיפים בבחירות. דו"ח הארגון צפוי להיות קריטי לעתיד יחסי טורקיה ואירופה. אך עוד לפני שהוגש, עננת ספק אופפת את כשרות תהליך ההצבעה וספירת הקולות בטורקיה.

ארדואן לאחר נאום הניצחון באיסטנבול, אמשצילום: Lefteris Pitarakis/אי־פי

עד כה, המוסכמה במערכת הפוליטית בטורקיה היתה שניתן לסמוך על מערכת הבחירות. בימים האחרונים, הביעו אנשי מפלגות האופוזיציה אמון בכך שנציגיהם יוכלו לפקח על הבחירות עצמן ועל ספירת הקולות. היו להם טענות רבות על כך שהמשאל נערך בתקופה של משטר חירום שהוכרז מאז ההפיכה הצבאית הכושלת בשנה שעברה וטרם בוטל. כ–50 אלף איש שנעצרו בעקבות ההפיכה, בהם עיתונאים ופוליטיקאים מהאופוזיציה, עדיין בכלא, אבל הם העריכו שההצבעה לפחות תהיה הוגנת. ביום הבחירות, אליף, משקיפה מטעם מפלגת האופוזיציה המרכזית (CHP), אמרה בתחנת קלפי בבית ספר באיסטנבול כי היא "מאמינה בהליך הדמוקרטי כאן, אבל כדי להיות בטוחים, אנחנו צריכים תמיד לפקח ולבדוק". האמון הזה נסדק, אם לא נשבר אמש. אבל ארדואן לא יתן לזה להפריע לו.

כעת מתחיל ארדואן את התהליך שאמור להוביל בתוך שנתיים וחצי לבחירות נשיאותיות ופרלמנטריות בהן הוא מאמין שייבחר מחדש, הפעם כנשיא עם סמכויות נרחבות בהרבה ופרלמנט מוחלש. אבל ניצחונו שנוי במחלוקת. זהו ניצחון דחוק ברוב של פחות מ-3% שהושג כשארדואן שולט בערוצי התקשורת והמשטרה מצרה את צעדי האופוזיציה. ניצחון שקרוב למחצית, אם לא יותר, מהבוחרים הטורקים מפקפקים בכשרותו. יותר מאי פעם, ארדואן הוא היום מנהיג השנוי במחלוקת קשה, שעומד בראש מדינה חצויה.

מצביעי "לא" מוחים על התוצאות שפורסמו על ידי הממשל, אמש באיסטנבולצילום: YASIN AKGUL/אי־אף־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ