רוסיה על התקיפה בסוריה: על כל המדינות להימנע מפעולות המגבירות את המתיחות באזור

דובר הקרמלין: אנו מגנים כל פעולה תוקפנית נגד סוריה; זה בלתי מקובל ונוגד את עקרונות החוק הבינלאומי. שעות לפני ההפצצה נחתו בדמשק מטוסי תובלה איראניים שהמריאו מטהראן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
להבות באזור דמשק, לאחר התקיפה לפנות בוקר
להבות באזור דמשק, לאחר התקיפה לפנות בוקרצילום: Uncredited/אי־פי

לאחר התקיפה המיוחסת לישראל בסוריה בלילה, נמסר מהקרמלין כי "על כל המדינות להימנע מפעולות המגבירות את המתיחות באזור". דובר הקרמלין אמר עוד כי "אנו מגנים כל פעולה תוקפנית נגד סוריה; זה בלתי מקובל ונוגד את עקרונות החוק הבינלאומי". 

הנשיא הסורי בשאר אסד אמר כי דמשק מנהלת משא ומתן עם רוסיה לקבלת מערכות חדישות  להגנה אוורית ומערכת הגנה נגד טילים  כדי להתמודד עם איומים של ישראל וארה"ב. בראיון לערוץ טלוויזיה בוונצואלה שתורגם לסוכנות הידיעות הסורית אמר אסד כי סוריה נמצאת במצב מלחמה עם ישראל, ולכן זה טבעי שלסוריה תהיה מערכת כזו.  אסד התייחס גם לתקיפות של ישראל בעומק הסורי אך בלי להתייחס ספציפית לאירוע היום לפנות בוקר, וייתכן שהראיון נערך לפניו.

לדבריו ישראל משחקת כמה תפקידים בסוריה יש את התפקיד של המעורבות הישירה באמצעות המטוסים או הטילים והארטלריה ותקיפת עמדות של הצבא הסורי ויש התמיכה בארגוני הטרור

אזור נמל התעופה הבינלאומי של דמשק הופצץ בשעות הלילה של יום חמישי. סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה האשימה את ישראל בתקיפת מתחם צבאי הממוקם מחוץ לנמל התעופה. מקור מודיעיני ערבי אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי התקיפה הישראלית פגעה במחסן נשק של חיזבאללה. תחנת הטלוויזיה אל-מנאר של חיזבאללה דיווחה כי התקיפה פגעה במכלי דלק ובמחסנים, וגרמה נזק לרכוש. על פי אל-מנאר, לא היו הרוגים.

שעות לפני ההפצצה שנשמעה ב–03:25, נחתו בדמשק שני מטוסי תובלה איראניים מדגם 747, מטוס איראני מדגם איליושין il-76 ומטוס סורי מדגם il-76, זאת קלט המכ"ם העוקב אחר טיסות באתר Flightradar24.com. הטיסות היו צבאיות ומסחריות, כולן המריאו מטהראן.

השר לענייני מודיעין ישראל כץ לא אישר כי ישראל ביצעה את התקיפה, אבל אמר ביום חמישי בגלי צה"ל: "האירוע תואם את מדיניות ישראל למנוע העברת נשק לחיזבאללה". אתמול אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן במהלך ביקורו במוסקבה כי ישראל לא תאפשר ריכוזי כוחות איראניים ושל חיזבאללה בגבול רמת הגולן. ליברמן נפגש עם מקבילו הרוסי ועם שר החוץ של רוסיה, ובתום ההודעה פרסמה לשכתו הודעה לפיה "שר הביטחון הביע דאגה מהפעילות האיראנית בסוריה, ומהשימוש האיראני באדמת סוריה כבסיס להברחת נשק לחיזבאללה בלבנון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ