השמרנים תקפו את רוחאני בעימות הראשון לקראת הבחירות באיראן: ניהול חלש וכושל

איש הדת אברהים ראיסי וראש עיריית טהראן מוחמד באקר קאליבאף אמרו כי למרות הפתיחות הדיפלומטית, הפערים הכלכליים גדלו. רוחאני: הדרך לשיפור הכלכלה נעוצה במדינות אחרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המועמדים לנשיאות בעימות בטהראן. מימין לשמאל: מירסלם, ראיסי, ג'אהנגירי, קאליבאף, רוחאני והאשמי-טבא

בעימות הראשון בין המועמדים בבחירות לנשיאות איראן שנערך היום (שישי) הקשו המועמדים השמרנים על הנשיא חסן רוחאני וטענו כי אם ייבחר שוב, המדינה תיפגע. הם האשימו אותו בכך שנכשל לשקם את הכלכלה על אף הסכם הגרעין שחתם עם המעצמות ב-2015.

"הפערים בין עשירים לעניים התרחבו באיראן", אמר איש הדת השמרן אברהים ראיסי, מאויביו המרכזיים של רוחאני. לדבריו, "חלוקת הכספים החודשית לעניים צריכה להיות משולשת". ראיסי הוסיף כי צדק חברתי צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות במדינה. ראיסי מנהל את מוסד הצדקה העשיר ביותר בעולם המוסלמי ומקושר היטב לגורמי הכוח באיראן.

בעימות לקראת הבחירות שייערכו ב-19 במאי, שנמשך שלוש שעות ושודר בחי, רוחאני הגן על מדיניותו וטען שנושא הכלכלה נתון לשקרים והשמצות. הוא חזר ואמר כי הדרך לשיפור הכלכלה נעוצה בשיפור היחסים עם מדינות אחרות. "עוד השקעות יוצרות עוד מקומות עבודה. אם אנחנו רוצים צמיחה של 8%, אנו זקוקים להשקעות זרות", אמר.

לפי קרן המטבע העולמית, התמ"ג של איראן גדל בשנה החולפת ב-7.4%, אולם זה היה בעיקר הודות לייצוא נפט. שיעור האבטלה הרשמי עומד על 12%, אך מנתחים עצמאיים טוענים כי הוא גבוה יותר ומגיע ל-20%. המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי סבור גם הוא שהפתיחות הדיפלומטית לא הטיבה עם המדינה כפי שהבטיח רוחאני, ועמדתו מפעילה לחץ נוסף על הנשיא.

גם ראש עיריית איראן מוחמד באקר קאליבאף, המתמודד במרוץ, תקף את רוחאני. הוא פנה אליו ואמר שהסיבה שהבעיות באיראן נותרו לא פתורות היא "הניהול החלש שלך. הניהול הישן והמסורתי שלך". הוא הוסיף כי רוחאני לא קיים את הבטחתו לייצר מיליון מקומות עבודה, ורוחאני הכחיש שהבטיח זאת בשידור.

קאליבאף בן ה-55, שמרן ומפקד לשעבר במשמרות המהפכה, רץ בפעם השלישית לנשיאות, לאחר שהפסיד ב-2005 וב-2013. ייתכן שמועמדותו תיפגע מהעובדה שתמך במפגינים שהסתערו על שגרירות סעודיה באיראן בשנה שעברה. גם השריפה בבניין ההיסטורי פלאסקו בטהראן הכתימה את כהונתו כראש העיר. המועמדים הנוספים לא העלו סוגיות שנויות במחלוקת בעימות, והתרכזו בהבטחות לשיפור המצב הכלכלי. 

למרות העימות, פרשנים מעריכים כי לרוחאני יש סיכוי טוב להיבחר בשנית, בזכות תמיכת נשים וצעירים שמברכים על מתינותו ופתיחותו. "נמאס לי מסלוגנים, אבל אצביע לרוחאני", אמר סטודנט באיראן לאי-פי, "עליי לבחור בין גרוע לגרוע יותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ