מסמך מודיעיני: אסד ממשיך לייצר נשק כימי בידיעת רוסיה ואיראן - המזרח התיכון - הארץ

מסמך מודיעיני: אסד ממשיך לייצר נשק כימי בידיעת רוסיה ואיראן

לפי המסמך שהגיע לידי BBC, נשק כימי וביולוגי מיוצר בשלושה אתרים במחוז חמה ובפאתי דמשק. האתרים מפוקחים על ידי הארגון למניעת הפצת נשק כימי, אך ייצור הנשק נעשה בחלקים שאינם פתוחים בפני הפקחים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
פינוי של קורבן התקיפה הכימית באידליב לבית חולים בטורקיה, בחודש שעבר
פינוי של קורבן התקיפה הכימית באידליב לבית חולים בטורקיה, בחודש שעברצילום: /אי־פי
"הארץ"

משטר אסד ממשיך לייצר נשק כימי תוך הפרת ההסכם מ-2013 שבמסגרתו התחייב להתפרק מנשק מסוג זה. לפי מסמך של סוכנות מודיעין מערבית שהגיע לידי רשת BBC, נשק כימי וביולוגי מיוצר בשלושה אתרים – במסיאף שבמחוז חמה ובבארזה ובדומאר שבפאתי דמשק.

עוד עולה כי שלושת האתרים הם שלוחות של המרכז ללימודי מדע ומחקר (SSRC), סוכנות ממשלתית של משטר אסד. מהמסמך עולה כי איראן ורוסיה, בעלות בריתה של סוריה, מודעות לתהליך הייצור.  

אף ששלושת האתרים מפוקחים על ידי הארגון למניעת הפצת נשק כימי (OPCW), המסמך מדגיש כי עבודות הייצור והתחזוקה עדיין נערכות בחלקים שסגורים בפני הפקחים. לפי המסמך, המתקנים במסיאף ובבארזה מתמחים בהתקנת נשק כימי על טילים ארוכי-טווח וארטילריה. לפי הדיווח, ה-OPCW הזכיר את שני האתרים בדו"ח האחרון שלו. עוד עולה כי הארגון ביקר השנה באתרים ב-25 בפברואר וב-5 במארס, אולם עדיין מחכה לתוצאות ניתוח הדגימות שנלקחו משם.

השבוע פרסם ארגון זכויות האדם Human Rights Watch דו"ח ולפיו הולכות ומצטברות ראיות לשימוש של משטר אסד בנשק כימי. עוד נכתב בדו"ח כי גם לאחר התקיפה האמריקאית על בסיס חיל האוויר הסורי שממנו יצאו, לדברי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, המטוסים שביצעו בחודש שעבר את התקיפה הכימית במחוז אידליב, ממשיך המשטר בדמשק להוציא לפועל התקפות הנחשבות לפשעי מלחמה. התקפות אלו כוללות הפצצת בתי חולים, פעילי הצלה וצוותים רפואיים, וכן שימוש בנשק כימי, כך על פי דו"ח ארגון זכויות האדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ