ארה"ב: אסד בנה משרפה להעלמת גופות אסירים

על פי ארה"ב, המשרפה יכולה לשמש את המשטר כדי להיפטר מגופות מכלא סיידנאיה. אמנסטי פרסם לאחרונה דו"ח, לפיו 13 אלף מתנגדי משטר נתלו במקום בחשאי בהוראת בכירים בממשלה הסורית

רויטרס ו"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונת לוויין של כלא סיידנאיה, בחודש שעבר. המשרפה מסומנת בעיגול אדום
רויטרס ו"הארץ"

משטר הנשיא בשאר אל-אסד התקין משרפה סמוך לסיידנאיה - אחד מבתי הכלא הצבאיים הידועים לשמצה במדינה והמקום בו הוצאו אלפי בני אדם להורג מתחילת המלחמה, כך הודיע משרד החוץ של ארה"ב. על פי עוזר שר החוץ של ארה"ב, סטיוארט ג'ונס, המשרפה יכולה לשמש את המשטר כדי להיפטר מגופות אסירים מבית הכלא, השוכן ליד דמשק.

"מקורות אמינים חושבים שגופות רבות הושלכו לקברי אחים", אמר ג'ונס בתדרוך לעיתונאים. "כעת אנחנו חושבים שמשטר אסד התקין משרפה במתחם הכלא, ושניתן להיפטר בה מגופות אסירים כמעט ללא ראיות", הוסיף. עוד אמר ג'ונס כי ארה"ב חושבת שהמשרפה תשמש כדי להעלים ראיות לרצח המוני בכלא וכי היא תציג ראיות לקיומה לקהילה הבינלאומית. כלי אינטראקטיבי של אמנסטי אינטרנשיונל לחקר כלא סיידנאיה:

בחודש פברואר השנה הודיע ארגון אמנסטי אינטרנשיונל כי לפחות 13 אלף מתנגדים לנשיא סוריה אסד נתלו בחשאי בבית הכלא סיידנאיה בחמש השנים הראשונות של מלחמת האזרחים בסוריה. על פי הארגון תליית האסירים היתה חלק ממדיניות השמדה עליה הורו דרגים בכירים בממשלה הסורית.

לדברי הארגון, אלפים רבים אחרים שהוחזקו בכלא סיידנאיה מתו מעינויים ומרעב וגופותיהם הושלכו לשני קברי אחים בפרברי דמשק. השלכת הגופות היתה מעשה שיטתי וקבוע מדי יום שלישי בחמש השנים האחרונות, ונעשתה בשעת לילה.

עדי ראייה מסרו לאמנסטי כי מדי שבוע, בין 20 ל-50 בני אדם נתלו בתום משפטים מזויפים שנערכו בכלא. לפי דו"ח ארגון זכויות האדם, האסירים נידונו למוות לאחר שימוע שנמשך שתיים עד שלוש דקות בלבד. גזרי הדין של האסירים נחתמו על ידי שר ההגנה, ולאחר ביצועו נלקחו גופותיהם לבית חולים צבאי הסמוך לכלא. בבית החולים נקבע לרוב כי הם מתו מהתקף לב או הפרעת נשימה. האסירים נקברו בשטח צבאי דרומית לדמשק או בעיירה קטנה מערבית לעיר.

אסד בדמשק, בפברוארצילום: Uncredited/אי־פי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ