נסגרו הקלפיות בבחירות לנשיאות איראן

עקב שיעור הצבעה גבוה נדחה מועד סגירת הקלפיות לפחות שלוש פעמים בכמה שעות. על פי הסקרים, אף אחד מהמועמדים, לא יזכה ביותר מ-50% מהקולות כדי למנוע סיבוב הצבעה שני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מצביע נרשם לקלפי עם פתיחת הקלפי בטהראן, היום

יותר מ-40 מיליון מצביעים הגיעו היום (שישי) להצביע ביותר מ-63 אלף קלפיות שנפרסו ברחבי המדינה בבחירות הראשונות מאז נחתם הסכם הגרעין בין טהראן לבין שש המעצמות. שיעור הצבעה עם סגירת הקלפיות עומד על 70%.

אחר הצהריים הודיעה הטלוויזיה הממלכתית כי ההצבעה תימשך כשעתיים אחרי מועד סגירת הקלפיות המתוכנן בשל "גל של מצביעים" בבחירות. בהמשך נמסר על הארכות נוספות ועל דחיית מועד סגירת הקלפיות בכמה שעות בעקבות שיעור ההצבעה הגבוה.

מצביעות ממתינות בתור לקלפי בטהראן, היוםצילום: Vahid Salemi/אי־פי

בבחירות מתמודד הנשיא המכהן חסן רוחאני שמבקש להיבחר לקדנציה שנייה ומולו עוד שלושה מועמדים נוספים בהם איש הדת השמרן אברהים ראיסי, הנהנה מתמיכת המנהיג העליון חמינאי.

מומחים רבים רואים בבחירות היום משאל עם על רצונו של רוחאני בן ה-68 לבצע רפורמות ולנהל מדיניות סובלנית יותר כלפי המערב, אותה מדיניות שגם סללה את הדרך להסכם שהקל את הסנקציות שהטיל המערב על המדינה, למרות התנגדות האופוזיציה השמרנית. "כולם צריכים להצביע בבחירות החשובות האלה, תצביעו מוקדם", אמר המנהיג העליון חמינאי אחרי שביקר בעצמו בקלפי.

אם אף אחד מהמועמדים לא יזכה ביותר מ-50% מהקולות, כפי שמומחים וסוקרים סבורים שיקרה הפעם, יתקיים בשבוע הבא סיבוב הצבעה נוסף. על סקרי דעת הקהל באיראן קשה לסמוך, כשעורכיהם מציגים נתונים שנראה שנועדו להשפיע על הבוחרים יותר מאשר לשקף את דעתם.

כך, למשל, גורסת סוכנות פארס שרוחאני יזכה ב–44.8% לעומת ראיסי שיזכה להערכתה ב–47.9%, בעוד המרכז האיראני לסקרי דעת קהל מעמיד את ניצחונו של רוחאני על 43.2% ואילו ראיסי יקבל על פי סקר זה רק 24.7%. הנתון החשוב הוא שאף סקר לא העניק לשני המועמדים הראשיים את 50% הנדרשים כדי למנוע סיבוב שני של בחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ