המשבר בתימן מחמיר: מאות מתים מכולרה, ילדות נמכרות תמורת מזון

לפי יוניצ"ף, בשלושת הימים האחרונים נוספו עוד עשרת אלפים חולי כולרה במדינה. כרבע מהתושבים במדינה סובלים מחרפת רעב

ריצ'רד גלדסטון, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים מחכים לחלוקת מזון בארגון צדקה בצנעא, בחודש שעבר
ילדים מחכים לחלוקת מזון בארגון צדקה בצנעא, בחודש שעבר צילום: Hani Mohammed/אי־פי

זהו כנראה תיאור המצב החמור ביותר שסיפק עד כה האו"ם על המשבר ההומניטרי בתימן, שמשתוללת בה מלחמת אזרחים קשה: יותר מרבע מהאוכלוסייה במדינה סובלת חרפת רעב, הורים מוכרים את בנותיהם בשביל לקנות אוכל, וחלה עלייה חדה במקרי התמותה ממחלת הכולרה. "בלי המלחמה לא היתה הידרדרות כזאת לרעב, אומללות, מחלות ומוות", אמר למועצת הביטחון סגן המזכ"ל לעניינים הומניטריים באו"ם, סטיבן אובריין.

אובריין הגדיר את המשבר כמעשה ידי אדם והטיל חלק מהאשמה על הקואליציה הערבית בהנהגת סעודיה — המפציצה כבר יותר משנתיים את המורדים החותים ובעלי בריתם — אבל גם על החותים. "תושבי תימן סובלים ממחסור חמור, מחלות ומוות, והעולם עומד מנגד", אמר. אובריין הפציר בסעודים להימנע מתקיפת הנמל הימי בעיר חודיידה במערב תימן, היחיד במדינה הערבית הענייה ביותר שדרכו אפשר עדיין להעביר מטעני מזון, תרופות ומוצרים הבסיסיים.

סעודיה ובעלות בריתה הכריזו מלחמה על החותים, פלג בזרם השיעי, שחבריו נחשבים בעלי בריתה של איראן באזור. הן שואפות להשתלט על כל השטח שבידי החותים ולהחזיר לבירה צנעא את הממשלה הידידותית לסעודיה, שחבריה נאלצו להימלט מהמדינה ב–2015. למרות הביקורת שספגו על ההפצצות הגורפות בתימן, סעודיה אומרת כי היא לא ממהרת לסיים את המלחמה שזרעה חורבן על שכנתה, ושנהרגו בה כעשרת אלפים מתושביה, מיליונים נותרו חסרי כל ורבבות סובלים ממחלות.

בשבוע שעבר קיבלו הסעודים איתות תמיכה ברור מארה"ב, עם חתימת הסכם לאספקת נשק בידי הנשיא דונלד טראמפ בביקורו בסעודיה בהיקף של 110 מיליארד דולר, כולל מטוסי קרב ותחמושת שיכולים לשמש את ריאד במלחמה בתימן.

לדברי אובריין, המלחמה הזאת יצרה את משבר המזון הגדול בעולם, המחמיר עתה בגלל התפשטותה המהירה של מחלת הכולרה. לפני פחות מחודש, ארגון הבריאות העולמי (WHO) דיווח ש–800 בני אדם חלו במחלה וש–34 בני אדם מתו ממנה.

בתחילת השבוע אמדו אובריין ובכירים נוספים באו"ם את מספר החולים בכולרה, הנגרמת מזיהום מים בצואה, ב–60 אלף ואת מניין המתים ממנה בכ–500, בהם 109 ילדים. שלשום הודיעה קרן האו"ם לילדים יוניצ"ף, כי בתוך 72 שעות נוספו בתימן עוד עשרת אלפים חולים בכולרה, וכי בסך הכל מניין החולים הוא 65,300 בני אדם. מדי יום מגיעים לבתי החולים ומוסדות הבריאות במדינה יותר מאלף ילדים שסובלים משלשולים. להערכת בכירים באו"ם, בשישה החודשים הקרובים צפוים ללקות במחלה כ–150 אלף בני אדם נוספים.

בדיווח למועצת הביטחון אמר אובריין שמתוך אוכלוסייה כוללת של כ–25 מיליון בני אדם, ליותר מ–17 מיליון תימנים אין אספקת מזון מסודרת, וכ–6.8 מיליון עומדים על סף חרפת רעב.

רבים מהם פשוט לא יכולים להרשות לעצמם לקנות אוכל, אמר אובריין, וכמיליון עובדי מדינה לא מקבלים את שכרם כבר חודשים, עובדה המדרדרת את המצב עוד יותר. "משפחות רבות מחתנות את בנותיהן הצעירות כדי שמישהו אחר ידאג להן ומשתמשות בכספי המוהר לקניית מצרכי מזון בסיסיים", אמר.

שליח האו"ם המיוחד לתימן, איסמעיל אולד שייח אחמד, שהופיע גם הוא לפני מועצת הביטחון, אמר שאינו רואה אצל הצדדים המעורבים במלחמת האזרחים כל נכונות להתפשר לטובת האזרחים הסובלים. "לא אסתיר ממועצה זו שאנחנו כלל לא קרובים להסכם כולל", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ