קרע בעולם הערבי

סעודיה, מצרים, איחוד הנסיכויות, בחריין ותימן ניתקו קשרים עם קטאר

חמש המדינות המוסלמיות נימקו את המהלך בשל מה שהגדירו כתמיכתה של קטאר בארגוני טרור ובארגונים קיצוניים. אליהן הצטרפה בהמשך גם המלדיביים. משרד החוץ של קטאר: הצעדים שננקטו אינם מוסברים או מוצדקים

ג'קי חורי ורויטרס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
סלמן מלך סעודיה והאמיר של קטאר מים בן חמד אל תאני בריאד, ב-2015
סלמן מלך סעודיה והאמיר של קטאר תמים בן חמד אל-תאני, ב-2015צילום: Faisal Al Nasser/רויטרס
ג'קי חורי ורויטרס

סעודיה, מצרים, בחריין ואיחוד הנסיכויות הודיעו הבוקר (שני) על ניתוק הקשרים הדיפלומטיים עם קטאר, בשל מה שהגדירו כתמיכתה בטרור. ההודעות על המהלך מגיעות לאחר שבעת האחרונה שרר מתח רב בין המדינות הסוניות לקטאר על רקע התקרבותה לאיראן. מאוחר יותר הודיעו גם תימן והמלדיביים כי הן מנתקות את קשריהן עם קטאר. ממשרד החוץ הקטארי נמסר כי הצעדים שננקטו אינם מוסברים או מוצדקים ומהווים הפרה של הריבונות שלה.

בהודעה רשמית של הממשל הסעודי נמסר כי ההחלטה מגיעה על רקע הפרעות חוזרות ונשנות מצד קטאר למערכת היחסים בין המדינות, ומטרתה להגן על הממלכה מפני טרור וקיצוניות. סעודיה הודיעה כי על כל אזרחי קטאר השוהים בשטחה לעזוב את המדינה בתוך 14 יום. בנוסף, הודיעה סעודיה כי תסגור את כל מעברי הגבול בין המדינות ואת הנתיבים האוויריים, וכי הוציאה את קטאר מהקואליציה הערבית שנלחמת בתימן, אשר הביעה תמיכה בצעד זה. עם זאת, סעודיה ציינה בהודעתה כי תתמוך בעם הקטארי ללא קשר להתנהלות בית המלוכה שלו. 

בהודעה שפרסמה איחוד הנסיכויות נמסר כי קטאר מממנת ותומכת בטרור ובארגונים קיצוניים וכי לדיפלומטים הקטארים יש 48 שעות לעזוב את המדינה. מאוחר יותר הורתה מצרים לשגריר קטאר בקהיר לעזוב את המדינה בתוך 48 שעות והחזירה את השגריר שלה בדוחה. "השגריר הקטארי זומן היום וקיבל הודעה רשמית על פקיעת סמכותו כשגריר במצרים. הוא קיבל 48 שעות לעזוב את המדינה", נמסר ממשרד החוץ המצרי.

מצרים גם הודיעה כי סגרה את כל נמלי התעופה והים בפני כלי טיס ושיט קטאריים כדי להגן על ביטחונה וכי ממחר יבוטלו כל הטיסות מקטאר למצרים ובכיוון הנגדי. לפי סוכנות הידיעות הממשלתית, ניתוק הקשרים נעשה על רקע תמיכתה של קטאר ב"ארגוני טרור", כולל האחים המוסלמים. כמה מכלי התקשורת במצרים ובאיחוד הנסיכויות ציטטו בשבוע שעבר בהרחבה דו"חות אמריקאיים לפיהם קטאר חשודה במימון ארגוני טרור, בהם אל־קאעדה, אחראר א־שאם שפועל בסוריה, האחים המוסלמים וארגונים איסלאמיסטיים קיצוניים כמו אנסאר א־שריעה בלוב.

לפני כשנתיים הוחזרו מקטאר שגריריהן של סעודיה, בחריין ואיחוד הנסיכויות, בעיקר בשל תמיכתה באחים המוסלמים וקשריה עם איראן. החרם נמשך כשמונה חודשים עד שהשגרירים שבו למדינה, לאחר שקטאר הבטיחה "להתיישר עם הקו הערבי". לפי הודעת משרד החוץ של קטאר, מטרת הצעד היא להפוך אותה למדינת חסות. עוד נמסר כי ההחלטות שהתקבלו לא ישפיעו על קטאר ועל אזרחיה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ