העימות בין ברלין לאנקרה מסלים: גרמניה תוציא את כוחותיה מבסיס צבאי בטורקיה

המהלך נבע מסירוב טורקיה לאפשר למחוקקים גרמנים לבקר חיילים. שרת ההגנה של גרמניה: הבסיס חשוב למאבק בדאעש, העברת הכוחות מסמלת לארגון שהמדינות הנלחמות בו מסוכסכות

אליסון סמייל, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אליסון סמייל, ניו יורק טיימס

גרמניה הודיעה היום (רביעי) כי תוציא את כוחותיה מבסיס צבאי בדרום טורקיה, מהלך המשקף הסלמה בקרע בין המדינות, שתיהן חברות בברית נאט"ו. הקבינט בגרמניה החליט להעביר לירדן את החיילים, את מטוסי המעקב ואת מטוסי התדלוק המוצבים בבסיס חיל האוויר אינצ'ירליק. זאת, לאחר שאנקרה סירבה להתחייב לאפשר ביקורים של חברי פלרמנט גרמנים בבסיס. טורקיה לא הגיבה באופן רשמי להודעת העזיבה של גרמניה, אך ראש הממשלה בינאלי יילדרים לא הביע דאג אתמול כשנשאל על הנושא: "הם יכולים לעשות כרצונם".

שרת ההגנה אורסולה פון דר לייאן אמרה כי מטוסי המעקב הגרמניים הם חלק חשוב במאבק נגד המדינה האיסלאמית (דאעש). אולם, לדבריה, להעברה יהיו השלכות סמליות יותר ממעשיות, שכן היא תוכיח לארגון כי במקום לעבוד ביחד, המדינות הנלחמות נגדו מסוכסכות.

שרת ההגנה של גרמניה מבקרת חיילים גרמנים בבסיס, בינוארצילום: POOL/רויטרס

הסכסוך אודות ביקורי החיילים התפתח במשך חודשים, במקביל להרעת היחסים בין טורקיה לבין גרמניה. במארס האשימו ארדואן ואנשיו את גרמניה ב"התנהלות נאצית", משום שמנעה משרים טורקים לערוך עצרות תעמולה לקראת משאל העם להרחבת סמכויות ארדואן בשטחה.

אפילו אחרי נצחונו הדחוק של ארדואן במשאל, המשיכו היחסים להיות מתוחים. שר החוץ הטורקי, מבלוט צ'בושולו התבטא בחודש שעבר באופן פוגעני כלפי הכוחות הגרמנים בארצו. "אם הם רוצים לעזוב, שיעזבו. אנחנו לא נתחנן בפניהם. הם אלה שרצו לבוא ואנחנו עזרנו להם", אמר. ארדואן דחה התבטאות זאת, ואמר כי אנקרה לא תדרוש מגרמניה לעזוב.

טורקיה לא נתנה מעולם הסבר של ממש מדוע אין היא מוכנה להבטיח את זכותם של חברי הפרלמנט לבקר אצל החיילים, או מה נראה בעיניה בעייתי בביקורים כאלה. ייתכן שהסיבה לכך היתה הביקורת שגרמניה מתחה על ארדואן בשל מעצרי מתנגדיו, או סירוב המדינה לבקשת טורקיה להסגיר את אלפי מבקשי המקלט הטורקים בשטחה, בהם עיתונאים, אינטלקטואלים, קציני צבא, דיפלומטים ומשפחותיהם.

אתמול, עצרה טורקיה את ראש שלוחת אמנסי אינטרנשיונל במדינה, בחשד לקשר לפתהוללה גולן, שאותו מאשים הממשל בתכנון ניסיון ההפיכה הכושל שאירע ביולי. מהארגון נמסר כי מעצר עורך הדין טאנר קיליק בוצע שלשום בלילה בביתו שבאיזמיר, ועמו נעצרו עוד 22 עורכי דין. לפי אמנסטי, המעצר לא קשור לפעולות הארגון, אולם לא ברור מה הקשר בין קיליק לגולן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ