חילופי אש בין חמושים שיעים לכוחות הביטחון בסעודיה על רקע המתיחות במפרץ הפרסי

כוחות סעודים מנהלים מבצע לשיטוח שכונה, שלטענתם משמשת מקלט לטרוריסטים, אך לדעת מומחים מדובר במסר לשכנה איראן. יותר מתריסר בני אדם נהרגו באחרונה בקרבות בין חמושים לצבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית שנפגעה מאש כוחות הביטחון הסעודיים באל-עוואמיה, בתחילת החודש

כוחות הביטחון בסעודיה מנהלים בחודש וחצי האחרונים חילופי אש עם חמושים שיעים לאחר שהממשלה החלה בחודש שעבר במבצע לשיטוח שכונה עתיקה בעיירה שיעית, שלטענתה משמשת מחבוא לטרוריסטים. לפחות שישה חיילים סעודים, שישה חמושים וכמה אזרחים נהרגו באחרונה בעימותים בין הצדדים. מומחים טוענים שהריסת השכונה היא מסר לאיראן, אותה מאשימה סעודיה בניסיון לערער את היציבות במפרץ הפרסי.

שיטוח שכונת אל-מוסאוורה בעיירה אל-עוואמיה, הנמצאת בחוף המזרחי העשיר בנפט של הממלכה, החל באמצע החודש שעבר. לפי הרשויות בסעודיה, בכוונתן להרוס כ-500 מבנים בשכונה העתיקה, שמוקפת חומה בת 400 שנה. לטענתן, הבתים ייהרסו כיוון שהם אינם עומדים בתקנות הבטיחות של הממלכה. אך ריאד גם האשימה את החמושים השיעים בכך שהם משתמשים בסמטאות הצרות של אל-מוסאוורה כמקלט "כדי לתכנן ולנהל פעולות טרור".

עבודות ההריסה גררו התנגדות עזה מצד חמושים, ועדי ראייה סיפרו על חיילים שמפטרלים ברחובות העיירה בכלי רכב משוריינים ומותקפים בירי ובמטעני חבלה. דובר מטעם משרד הפנים, הגנרל מנסור אל-טורקי, אמר כי "הטרוריסטים באל-עוואמיה... הגבירו את האלימות" כלפי כוחות הביטחון מאז החלו "עבודות הפיתוח של אל-מוסאוורה".

אולם תושבים מתלוננים כי מטרת המשטר בריאד הוא לא לשקם את השכונה, אלא להעניש את התושבים ולמחוק את הזהות השיעית המקומית. "זוהי ענישה קולקטיבית", קבע אמין אל-נימר, שעזב את העיירה ב-2011 בעת שהתקיימו בה הפגנות נגד השלטון בריאד. לדבריו, הריסת השכונה "מוחקת את זהות האזור ואת ההיסטוריה שלו".

שלושה מומחים מטעם האו"ם ביקרו את צעדי הממשלה הסעודית, ואמרו ש"ההריסה מוחקת את המורשת המקומית". הם הוסיפו כי ריאד מתעלמת מפניותיהם בנושא.

גריסטופר דיווידסון, שכתב מספר ספרים על השיעים במפרץ הפרסי, אמר כי פעולות ההריסה מעבירות מסר לאיראן שמאמציה לערער את המפרץ נתקלים בהתנגדות ישירה של סעודיה. לטענתו, שיטוח אל-מוסאוורה היא דרך עבור הממשל להדגים שהוא מכניס את השיעים בממלכה לתלם. "הפעולה הזו קשורה להריסת זהות ומורשת באותה מידה שמטרתה לתפוס מבוקשים", אמר.

ב-2011 הוביל איש הדת השיעי הבכיר נימר אל-נימר הפגנות סוערות באל-עוואמיה במסגרת מחאות האביב הערבי, וקשר בין התנועה שלו לצדק חברתי לפעולות דומות בבחריין השכנה. נימר הוצא להורג בסעודיה בשנה שעברה על מעורבותו בארגון המחאות. בעקבות הוצאתו להורג בזזו המונים את שגרירות סעודיה בטהראן והעלו אותה באש, מה שהוביל לניתוק היחסים הדיפלומטיים בין המדינות.

לפחות 51 בני אדם - 30 מתוכם מאל-עוואמיה - נהרגו בעיירה מאז מארס 2011 ועד תחילת החודש.  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ