"דרמה וצעקות": קרס המשא ומתן לאיחוד קפריסין בתיווך האו"ם

התקווה לפתרון סכסוך בן 43 שנים נמוגה: טורקיה התעקשה לשמור על זכותה להתערב צבאית במדינה בניגוד לעמדת הקפריסאים היוונים. כעת ישנו חשש שאנקרה תנסה לספח את צפון האי

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדה בהפגנה למען השלום במעבר גבול בין קפריסין הטורקית לקפריסין היוונית, ביום חמישי
גרדיאן

השיחות שרבים תלו בהן תקוות לאיחוד מחדש של קפריסין נחלו כישלון חרוץ, וכעת יש חשש שהאי בים התיכון יישאר מפולג לצמיתות. המשא ומתן שהתנהל בתיווך האו"ם בעשרת הימים האחרונים קרס באחת ביום שישי, אחרי שבמהלכו נרשמה תקרית שתוארה כ"דרמה וצעקות". בכך נסתם הגולל על התקווה הגדולה ביותר לשים קץ לסכסוך בן 43 השנים.

מנהיג קפריסין הטורקית, מוסטפה אקינג'י, שסיכן את הקריירה הפוליטית שלו בניסיון למצוא פתרון לסכסוך, צופה כי ניסיונות עתידיים לאחד מחדש את קפריסין תחת שלטון פדרלי ייתקלו בקשיים רבים. בפגישה עם עיתונאים שהתקיימה כמה שעות אחרי שמזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הכריז בנימה מדוכדכת על כשלון השיחות, אמר: "אני מאחל לדור הבא הצלחה ושיגיע יום שבו הקפריסאים הטורקים והקפריסאים היוונים יחליטו יחד שאין עוד צורך בחיילים על האי".

סלע המחלוקת היה התעקשותה של טורקיה על זכות ההתערבות הצבאית באי, בהתאם להסכם להקמת כוח תלת־צדדי שהיה אמור לערוב לביטחון קפריסין ואשר נחתם עם קבלת עצמאותה מבריטניה.

אספן בארת איידה, היועץ המיוחד של האו"ם שניהל את השיחות, הגדיר את עמדות שני הצדדים כ"קרובות זו לזו, לא במידה מספקת", אבל לדברי דיפלומטים, מה שהכשיל את השיחות היתה ההתנצחות בנוגע לנוכחות צבאית ולמעמד המדינה הערבה לביטחון האי.

טורקיה מחזיקה בקפריסין כ–40 אלף חיילים מאז 1974, אז פלשה לאי וכבשה את השליש הצפוני שלו בתגובה לנסיון הפיכה של הימין, שניסה לאחד את קפריסין עם יוון.

שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושולו, תלה את כשלון השיחות בהתעקשותה של אתונה ושל הקפריסאים היוונים, שאנקרה תסיג את כל כוחות הצבא שלה. "הצד הטורקי והצד הקפריסאי לא יסכימו להסיג את הצבא הטורקי מהאי", אמר.

דובר משרד החוץ היווני, סטרטוס אפתימיו, אמר שהצד היווני לא יסכים לנוכחות של צבא כיבוש בקפריסין פדרלית, או להענקת זכות חד־צדדית לטורקיה להתערב צבאית באי. "זה לא מקובל עלינו", אמר, "הבענו נכונות לדון במספרי החיילים, אבל קפריסין היא מדינה עצמאית באיחוד האירופי. אין זה מקובל שמדינה שלישית תהיה בעלת זכות חד־צדדית להתערבות צבאית ב–2017".

זיכרון הפלישה הטורקית עדיין חרוט אצל היוונים בקפריסין, רוב תושבי האי. שליש מהם הפכו ב–1974 לפליטים בן לילה. בריטניה ויוון תמכו בביטול מעמד המדינה הערבה, הנחשב בעיני שתיהן למיושן במאה ה–21.

קריסת השיחות התקבלה באכזבה קשה. דיפלומטים ותיקים חוששים כעת מסיפוח של צפון האי על ידי טורקיה. אחרים מודאגים מכך שתחת שלטונו של ארדואן, שאין לצפות את מהלכיו, אנקרה עלולה לקדם הפרדה נוספת של שני צדי האי, בהפעלת לחצים להכרה בינלאומית בצפון קפריסין הטורקית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ