הפרלמנט בירדן ביטל חוק שאפשר לאנסים להתחתן עם הקורבן ולחמוק מעונש

ארגוני זכויות האדם בירכו על ההחלטה, שטעונה אישור של הבית העליון והמלך. בחלקים רבים במדינה סבורים התושבים כי קורבן אונס היא בושה למשפחה וכי ניתן לכפר על הבושה באמצעות נישואים

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מחאה מחוץ לפרלמנט לקראת ההצבעה, היום
מחאה מחוץ לפרלמנט לקראת ההצבעה, היוםצילום: Reem Saad/אי־פי

הבית התחתון של הפרלמנט בירדן ביטל היום (שלישי) סעיף בחוק שאפשר לאנסים להתחמק מעונש, אם נישאו לקורבן. קריאות שמחה נשמעו כשהמחוקקים אישרו בפער זעום את הביטול, לאחר דיון נרגש. זו נחשבת הצלחה גדולה לזכויות הנשים במדינה, אחרי שנים של מאבק פעילות בנושא.

למרות אורח חיים מערבי בירדן, חלקים רבים במדינה נותרו שמרנים והתושבים בהם מקדשים את מה שהם מכנים "כבוד המשפחה". בין היתר, יש הסוברים כי קורבן אונס במשפחה זה דבר מביש, וניתן לכפר על כך דרך נישואים.

בסופו של דבר, רוב המחוקקים הצביעו לפי המלצות הממשלה. כדי שההחלטה תכנס לתוקף, נדרש אישור של הבית העליון בפרלמנט והמלך עבדאללה. אחרי שאלה יתקבלו, תצטרף ירדן לתוניסיה, מרוקו ומצרים שביטלו את נוהל "להתחתן עם האנס".

ארגון זכויות האדם הבינלאומי  Human Rights Watch מסר כי המחוקקים בלבנון בוחנים מהלך כזה. הנוהל הפוגעני קיים עדיין במספר מדינות במזרח התיכון ובאמריקה הלטינית, וכן בפיליפינים ובטג'יקיסטאן.

בהצהרה שהוציא ארגון הזכויות לפני ההצבעה, נמסר כי ביטול סעיף 308 "יהיה צעד חיובי לחיזוק שלטון החוק ולסיום החסינות שניתנת על אלימות כלפי נשים". מחוץ לפרלמנט בעמאן התאספו עשרות פעילים שקראו "הסעיף הוא בושה למערכת המשפט", ו"הסעיף לא מגן על כבוד אלא על עבריינים".

סלמה נימס, מנהלת הנציבות הלאומית לנשים, אמרה לפני ההצבעה כי רבים מהמחוקקים טרם החליטו. לדבריה, חלקם רואים בסעיף הגנה עבור נשים, שיוכלו לדרוש נישואים במקום לסבול מאפליה בחברה בעקבות האונס. אולם פעילות מבהירות כי תפיסה זו מידה על בעיה שורשית במדינה, המקשרת את גוף האשה לערכי כבוד. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ