סרט תיעודי חושף את התוכנית של סעודיה לחטיפת בני משפחת המלוכה שסררו

לפחות שלושה נסיכים סעודים נעלמו בשנים האחרונות לאחר שנחטפו על ידי כוחות הביטחון. הסרט מביא עדויות מחברי פמלייתו של הנסיך סולטאן בין תורכי, שמטוסו הוסט באיומי נשק לריאד ומאז נעלמו עקבותיו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנסיך תורכי בן בנדר, שנעלם ב-2015
הנסיך תורכי בן בנדר, שנעלם ב-2015 צילום: מתוך עמוד הטוויטר

בית המלוכה הסעודי מפעיל תוכנית לחטיפת עריקים ומתנגדי משטר, כך עולה מסרט תיעודי חדש שישדר השבוע ה-BBC בבריטניה. הסרט "חטופים! הנסיכים הנעדרים של סעודיה", עוסק בשלושה נסיכים סעודים שעקבותיהם נעלמו לאחר שנחטפו על ידי ריאד, כיוון שיצאו נגד בית המלוכה.

שלושת הנסיכים, כולם חברים במשטר הסעודי לפני שהחלו לקחת חלק בפעילות לא אלימה נגדו, נחטפו ונלקחו בניגוד לרצונם לבירת סעודיה בין החודשים ספטמבר 2015 לפברואר 2016. בכיר החטופים, הנסיך סולטאן בן תורכי, נחטף על ידי הסעודים ב-1 בפברואר יחד עם 20 חברים בפמלייתו, רבים מהם אזרחי מדינות מערביות.

בסרט מפרטים שניים מחברי הפמליה כיצד הבינו פתאום כי מטוסם אינו טס לקהיר, כפי שחשבו, אלא הוסט ללא ידיעתם לריאד. הם מתארים את הנסיך סולטאן צורח ונאבק בצוות הדיילים, ששלפו כלי נשק מוסתרים כדי להשתלט עליו ועל שאר הנוסעים עד שהמטוס נחת בבירת סעודיה. לדבריהם, לאחר שעצר, המטוס הוקף בעשרות מכוניות צבאיות ומשטרתיות ובחיילים ושוטרים חמושים.

הנסיך סולטאן עצמו נגרר חרף התנגדותו לתוך מכונית אזרחית, בעודו צועק לפמלייתו כי הם נחטפו ושעליהם להודיע זאת לשגרירויות שלהם. מאז הוא לא נראה בציבור.

שאר הפמליה, שכללה כמה צעירות מערביות, הוחזקה בסעודיה במשך שלושה ימים. כל המכשירים האלקטרוניים של חבריה הוחרמו, והם הועברו למלון בריאד על ידי חיילים חמושים - חלקם מצוות ה"דיילים". סיכויים לברוח היה קלוש, משום שהיו תחת שמירה כל שעות היממה וללא דרכון. במקרה של הנשים, לא היה להן לבוש שיאפשר להן לצאת החוצה במדינה השמרנית. מאוחר יותר הוחזרו לחטופים הטלפונים הסלולריים ושאר המכשירים האלקטרוניים שלהם לאחר שכל הראיות לחטיפתם נמחקו - למעט תמונה אחת שנשכחה.

ביום השלישי לחטיפה הוצעדו חברי הקבוצה זה אחר זה לחדר מלון, שבו קצין סעודי התנצל על אי הנוחות ואז הכריח אותם לחתום על מסמכים בערבית, שאת תוכנם לא ידעו לקרוא. החוטפים שלהם שאלו אותם לאחר מכן לאן הם רוצים לנסוע. מאוחר יותר הם הובאו, כל אחד ואחת בנפרד, לשדה התעופה, הועברו דרך הבידוק הביטחוני והועלו על מטוס דקות לפני המראתו - רק שם קיבלו את דרכוניהם חזרה.

הסרט התיעודי של ה-BBC חושף מידע חדש גם על חטיפתו הקודמת של הנסיך סולטאן, שהתרחשה בשנת 2003. דו"ח רפואי שהשיגו יוצרי הסרט, שהוכן בבית החולים המלך פייסל בריאד, מראה שהנסיך עבר הליך לפתיחת נתיב אוויר והנשימה בז'נבה שבשוויץ, לפני שהועלה על טיסת חירום רפואית לריאד. התיאור הולם את טענותיו של הנסיך כי חמישה גברים רעולי פנים התנפלו עליו וחטפו אותו באלימות, לפני שדקרו אותו בצד הצוואר - ככל הנראה באמצעות מזרק עם חומר מרדים.

בריטי שהיה חבר בפמליית הנסיך תיאר כיצד השגריר הסעודי הגיע, כמה שעות לאחר חטיפת הנסיך, לסוויטת המלון שבו הוא השתכן ואמר לחברי הפמליה שעליהם להסתלק, כיוון שהנסיך נמצא כרגע בריאד.

לאן נעלמו שני נסיכים נוספים?

הסרט התיעודי של ה-BBC מגלה פרטים נוספים גם על חטיפתם של שני נסיכים סעודים נוספים בידי השלטונות בריאד. הנסיך תורכי בן בנדר, קצין משטרה בכיר שהיה ממונה בעבר על אבטחת המשפחה המלכותית, נעלם ב-2015. חבר שלו מציג בסרט פתק שתורכי כתב לו לפני היעלמותו, שבו הוא מודה שהוא פוחד שהממשלה הסעודית תחטוף אותו או תתנקש בחייו. עיתון במרוקו דיווח בנובמבר 2015 כי הנסיך נעצר במדינה בדרך לצרפת. מספר ימים לאחר מכן הוא הוסגר לסעודיה, לבקשת הרשויות בממלכה.

חבר של נסיך שלישי שנעלם, סעוד בן סיף אל-נאסר, סיפר שגם הוא חשש לפני היעלמותו שהסעודים עומדים לחטוף או להרוג אותו. ב-2015 פנתה חברה רוסית-איטלקית לסעוד וביקשה ממנו לסייע לה בעסקיה תמורת תשלום. הוא שוכנע לעלות על מטוס פרטי באיטליה, בידיעה שהוא עומד להשלים את החוזה - אך כמו הנסיכים האחרים, איש לא ראה אותו או שמע ממנו מאז.

ממשלת שווייץ לא ניסתה לברר מה קרה לנסיך סולטאן, שנחטף לכאורה בשטחה, וגם השלטונות של מדינות אחרות לא ביררו מה עלה בגורלם של הנסיכים החטופים האחרים. התביעה שהגיש הנסיך סולטאן בגין חטיפה נגד שני בכירים בריאד - הנסיך עבד אל-עזיז בן פאהד, והשר לעניינים איסלאמיים סאלח אל-שייח - עודנה עומדת.

ממשלות סעודיה ומרוקו לא הגיבו לחשיפת המידע החדש.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ