עיראק ביקשה מהקהילה הבינלאומית עזרה בבניית כור גרעיני

במפגש מנהיגים במסגרת העצרת הכללית של האו"ם, אמר שר החוץ העיראקי כי מדובר בפרויקט למטרות שלום. הוא הוסיף כי עיראק זקוקה לעזרה בשיקום המדינה לאחר השתלטות דאעש

לוגו אי-פי
אי-פי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אל-ג'עפרי במועצת הביטחון של האו"ם, ביום חמישי
אל-ג'עפרי במועצת הביטחון של האו"ם, ביום חמישיצילום: Bebeto Matthews/אי־פי
לוגו אי-פי
אי-פי

שר החוץ של עיראק, איברהים אל-ג'עפרי, ביקש הלילה (ראשון) ממדינות בעלות נשק גרעיני עזרה בבניית גור גרעיני. הוא הוסיף כי בניית הכור היא למטרות שלום, וכי למדינתו עומדת הזכות להשתמש בכוח אטומי למטרות אלה. אל-ג'עפרי אמר את הדברים בנאומו במפגש השנתי של נשיאים, ראשי ממשלה ומונרכים במסגרת העצרת הכללית של האו"ם.

שר החוץ העיראקי קרא לעזרה "בבניית כור גרעיני למטרות שלום בעיראק, וברכישת הטכנולוגיה הגרעינית". הוא ציטט מתוך האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני – עליה חתמה עיראק ב-1969 – המאפשרת למדינות לעסוק בפרויקטים לאנרגיה גרעינית למטרות שלום.

אל ג'עפרי הדגיש כי המצב במדינה משתפר, וביקש מהקהילה העולמית לעזור לעיראק לבנות מחדש אזורים שהצבא כבש בחזרה מידי דאעש. "יש בעינינו חשיבות רבה לשחרור החברה שלנו מתרבות של שנאה ורצח שהפיצו (פעילי המדינה האיסלאמית)", אמר. "לשם כך נזדקק לעזרת הקהילה הבינלאומית".

לא ברור כיצד יגיבו מדינות העולם לבקשתו של שר החוץ של עיראק, שמנסה להתאושש מתקופה מדממת וכאוטית לאחר שדאעש השתלט על שטחים בה ב-2014. משטר הזוועות כלל רצח המוני, עריפות ראשים ואונס. הכוחות העיראקיים הנתמכים על ידי ארה"ב דחקו את דאעש מרוב השטחים שעליהם השתלטו הקיצונים – וביולי אף שחררו את מוסול לאחר שלוש שנים – אך כמה מהשטחים עדיין נשארו בשליטתם. החודש נהרגו 70 בני אדם בפיגוע כפול של דאעש בדרום עיראק.

נסיונותיו של נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין, לבנות כור גרעיני הסתיימו בהפצצה אווירית ישראלית של הכור ב-1981 – ובשנים של חשדנות לגבי כוונותיו בעניין הגרעין. בבסיס הפלישה האמריקאית לעיראק ב-2003 עמדה ההאשמה כי סדאם חוסיין מחזיק בנשק להשמדה המונית, אך לא נמצאה הוכחה לכך.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ