רויטרס, ד-פ-א, אי-פי, גרדיאן והארץ

הכוחות הסוריים הדמוקטיים (SDF) הודיעו היום (שלישי) כי העיר א-רקה בסוריה שוחררה מידי ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). עם זאת, על פי חלק מהדיווחים יש עדיין קרבות בחלקים קטנים בעיר. תושבים אמרו כי הכוחות הסוריים הדמוקרטיים (SDF) הניפו את דגלם באצטדיון א-רקה שנותר המעוז האחרון של דאעש בעיר.

דובר צבא ארה"ב הודיע כי בשלב זה ניתן לאשר רק ש-90% מהעיר שוחררו מידי דאעש. לפי הצבא האמריקאי, ברחבי א-רקה נותרו רק כמאה לוחמים של דאעש וכי בסך הכל בעיראק ובסוריה ישנם כיום 6,500 לוחמים של הארגון.

דגל דאעש מורד ממרכז העיר

מוקדם יותר מסר דובר הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב, קולונל ראיין דילון, הודיע כי בעיר עדיין נותרו כיסי התנגדות של לוחמי המדינה האיסלאמית. לדבריו, הכוחות הסוריים הדמוקרטיים כבשו את המעוזים האחרונים של דאעש בא-רקה, אבל עדיין לא סיימו לטהר אותם לחלוטין מלוחמי הארגון. "לא קיבלנו אישור רשמי כדי לדווח שא-רקה נקייה לחלוטין", אמר. דילון הוסיף כי הקואליציה לא ביצעה אף תקיפה אווירית בעיר בשלושת הימים האחרונים כדי לאפשר את פינוי האזרחים וכניעת הלוחמים. 

עדי ראייה אמרו לסוכנות הידיעות רויטרס כי נראה שהלחימה הסתיימה, ורק מדי פעם נשמעות יריות. לוחמי המיליציות נראים חוגגים ברחובות, וצועקים קריאות שמחה. "אנחנו יודעים שעדיין יש מטעני חבלה באזורים שבהם שלט הארגון", אמר דובר הקואליציה נגד דאעש ריאן דילון, והוסיף כי הכוחות יבדקו זאת. הוא אמר כי הקואליציה לא ביצעה תקיפות אוויריות בעיר ביממה האחרונה. 

חגיגות בא-רקה

ד"ר מוחמד אחמד סלאח, מתמחה שעובד בבית חולים הסמוך לא-רקה אך מתגורר בעיר, אמר כי הוא משתוקק לשוב לביתו אך חושש מהמראות בהם הוא עלול להתקל. "אני מצפה לראות הירושימה חדשה", אמר בשיחת טלפון ל"ניו יורק טיימס", "אני מנסה להיות מוכן מנטלית. אני אהיה בר מזל אם אחד מהקירות של ביתי עדיין יעמוד".

מוקדם יותר דווח כי בית החולים בא-רקה, שהארגון הפך למפקדה, פונה מהלוחמים שהתבצרו בו. דובר הכוחות הסוריים הדמוקרטיים מוסטפה באלי אמר שבקרב נהרגו 22 לוחמי דאעש. אתמול השתלטו הכוחות גם על הכיכר המרכזית בעיר, שבה ביצע הארגון הוצאות להורג.

המבצע לשחרור העיר, שנחשבה בירת הארגון, החל בחודש יולי. הובילו אותו הכוחות הסורים הדמוקרטיים בתמיכת ארה"ב. בסוף השבוע דווח על הסכם לפינוי כל לוחמי הארגון שנותרו בעיר, אולם כמה מאות, בהם לוחמים זרים, נותרו בה.

לדברי הארגון הסורי לזכויות אדם העוקב אחר קורבנות הלחימה, כ-3,250 בני אדם נהרגו במהלך הקרבות בעיר בין לוחמי דאעש ללוחמים הכורדים בארבעת החודשים האחרונים. ביניהם לפחות 1,130 אזרחים. ראש הארגון, ראמי עבד אל-רחמן, אמר לסוכנות הידיעות ד-פ-א כי ישנם גם מאות נעדרים.

ארגון המדינה האיסלאמית כבש את העיר מארגוני מורדים סורים ב-2014 והפך אותה לבסיס שממנו יוצאים פיגועים והתקפות טרור במערב. אובדן א-רקה הוא מכה קשה לארגון. הוא מגיע יומיים לאחר שכוחות משטר אסד השתלטו מחדש על העיר מיאדין בדיר א-זור. באחרונה איבד דאעש את רוב שטחיו בסוריה ובעיראק. בחודש יולי לוחמיו איבדו את השליטה גם במוסול בעיראק.

לאחר שלוש שנות שלטון ארגון הטרור, בא-רקה שמנתה 300 אלף תושבים, נשארו רק 25 אלף. הארגון הטיל על התושבים חוקי איסלאם קיצוני, ניצולים סיפרו כי נעצרו על אורך הזקן שלהם או המכנסיים. בכיכר העיר, שקיבלה את הכינוי "כיכר הגיהנום" בוצעו הוצאות המוניות להורג, פעמים רבות בעריפת ראשים. 

בחודשים האחרונים היתה העיר נצורה. התושבים נאלצו להחליט אם להישאר ולהסתכן במוות מתקיפה אווירית או ירי ארטילריה, או לברוח ולהסתכן במוות מפיצוץ מוקשים שפוזרו בכל דרך יציאה אפשרית מא-רקה. לדבריהם, לא הרבה מים ומזון נותרו בעיר.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ